Praėjusių metų spalį bendrovė „Eurointegracijos projektai“ laimėjo konkursą rengti investicinį projektą dėl ministerijų perkėlimo į naujas bendras patalpas.
„Vyriausybė pavedė Turto bankui atlikti galimybių studiją dėl Ministerijų miestelio projekto vystymo Vilniaus mieste. Studiją sudaro trys esminės dalys: situacijos ir poreikio analizė, projekto įgyvendinimo modelis ir vietos parinkimas. Poreikio analizėje buvo apžvelgta esamų ministerijų darbo vietų skaičius, plotas, tenkantis darbuotojui, pastatų amžius ir eksploatacinės sąnaudos“, – 15min sakė Turto banko atstovas spaudai Tomas Bagdonas.
Ekspertai nagrinėjo 2013–2017 metų laikotarpį, ir buvo nustatyta, kad vienam ministerijos darbuotojui teko 23,1 kv. m ploto, o metinės pastato išlaikymo sąnaudos sudarė 50 eurų už kv. metrą. Teigiama, kad perkeliant darbuotojus į naują pastatą, šie rodikliai sumažėtų apie 40 proc.
Pigiausia – statyti
T.Bagdono teigimu, buvo analizuotos penkios projekto įgyvendinimo alternatyvos: pastato pirkimas, naujo pastato nuoma, naujo komplekso statybos, naujo komplekso statyba, naudojant PPP modelį, ir nuoma su išsipirkimu. Analizės rezultatai buvo vertinami pagal du kriterijus: ekonominę naudą, investicijų grąžą.
„Pagal šiuo kriterijus, ekonomiškai naudingiausia pasirodė naujo komplekso statyba, naudojant tradicinę rangą. Naudojant tradicinę rangą, projekto vertė sudaro nuo 62 iki 67 mln. eurų, priklausomai nuo vietos ir kitų veiksnių“, – sakė jis.
Kitos alternatyvos: jau pastatyto komplekso pirkimas – apie 76 mln. eurų, nuoma – apie 700 tūkst. eurų metams, nuoma su išpirkimu – 82 mln. eurų, PPP – kiek daugiau nei 100 mln. eurų.
„Didžioji dalis, apie keturis penktadalius, investicijų ateitų iš esamų ministerijų pastatų pardavimo“, – aiškino T.Bagdonas.
Investiciniame projekte skaičiuojama, kad 40 tūkst. dabartinio ministerijų bendrojo ploto būtų pakeista 24 tūkst. kv. m ploto kompleksu. Tiek ploto turėtų užtekti apie 2 tūkst. darbuotojų, darbuotojui tenkant apie 13 kv. m bendrojo ploto (kabinetinio – 9 kv. m) vietoje dabartinių 23 kv. metrų.
Nori įsikurti sklype prie Seimo
Pasak T.Bagdono, pradiniame etape buvo 11 teritorijų Vilniaus mieste, tačiau galop buvo atrinktos keturios: teritorija šalia Seimo, Goštauto g. kvartalas, geležinkelio stoties teritorija, Lietuvos edukologijos universiteto teritorija.
Tačiau, panašu, pati Vyriausybė yra linkusi keltis prie Seimo.
„Atlikus valstybei nuosavybės teise priklausančių sklypų urbanistinių, architektūrinių ir techninių aspektų analizę ir įvertinus galimybes įgyvendinti Ministerijų miestelio masto ir charakteristikų projektą, buvo pasiūlyta optimali Ministerijų miestelio sukūrimo vieta – sklypas prie Seimo. Pažymėtina, kad pasirinkus siūlomą vietą būtų patenkinti atitinkami ministerijų poreikiai, projektas kurtų finansinę, ekonominę ir socialinę naudą.
Šiuo metu vyksta derinimo procedūros dėl projekto įgyvendinimo vietos. Vyriausybės kanceliarija yra išsiuntusi prašymą Seimo kanceliarijai nagrinėti ekonomiškesnę alternatyvą – projektą vystyti sklype prie Seimo“, – rašoma Vyriausybės kanceliarijos atsakyme 15min.
Seimo kanceliarijos Spaudos biuro vedėja Justė Radzevičiūtė-Laugalienė 15min informavo, kad Seimo valdyba yra gavusi tokį prašymą, tačiau kol kas jis neapsvarstytas.
Pagal dabartinį planą, į naują ministerijų miestelį keltųsi 8 ministerijos: Aplinkos, Energetikos, Finansų, Socialinės apsaugos ir darbo, Sveikatos apsaugos, Susisiekimo, Teisingumo, Ekonomikos ir inovacijų.
„Ministerijų perkėlimas siūlomas etapais: įgyvendinus vieną iš projekto dalių – pastačius pastatą – į jį būtų perkelta dalis ministerijų; tuomet būtų statomas kitas pastatas, perkeliamos ministerijos“, – 15min pasakojo Turto banko atstovas T.Bagdonas.
Išsirinks projektą iki kadencijos pabaigos
Finansų ministerijos teigimu, minties perkelti jas į vienas patalpas neatsisakyta, tačiau jau ne šioje kadencijoje.
„Ministerijų miestelio projekto galutinis įgyvendinimas „neįtelpa“ į šį laikotarpį, todėl buvo patikslinti atitinkami Vyriausybės programos priemonių plano darbo aprašymai, t.y. identifikuota, kad iki 2020 metų III ketvirčio pabaigos siekiama konkurso būdu atrinkti geriausią Ministerijų miestelio architektūrinį pasiūlymą ir pradėti Ministerijų miestelio projektavimo darbus“, – rašoma Finansų ministerijos atsakyme 15min.
Pasak T.Bagdono, konkretus pastatų išsidėstymas paaiškėtų po architektūrinio konkurso. O viso projekto įgyvendinimas, kartu su visomis viešųjų pirkimų procedūromis, užtruktų 72 mėnesius.