„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Nekilnojamojo turto rinkos atsigavimo reikės dar palaukti bent iki metų pabaigos

Nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovės „Hanner“ vadovas Arvydas Avulis sako, kad nekilnojamojo turto rinkos atsigavimo ženklų dar reikės palaukti iki, geriausiu atveju, šių metų pabaigos arba kitų metų pradžios. Kadangi rinka šiuo metu stagnuoja, NT kainų kilimas šiais metais yra mažai tikėtinas, rašoma „Hanner“ pranešime spaudai.
Arvydas Avulis
Arvydas Avulis / „Hanner“ nuotr.

„Šiuo metu NT rinkoje jaučiamas sąstingis, o spartesniam atsigavimui trukdo ne taip greitai kaip norime mažėjanti infliacija ir aukštos bankų būsto paskolų palūkanos. Rinkos atsigavimo ženklų dar reikės palaukti – geriausiu atveju iki šių metų pabaigos arba kitų metų pradžios“, – teigia A.Avulis.

NT rinka yra gana pasyvi

Valstybės duomenų agentūros duomenimis, 2023 m. I ketvirtį, lyginant su 2022 m. I ketv., naujos statybos būstai pabrango 20,7 proc.

„Hanner“ statistika rodo, kad naujos statybos butų kainos paskutinius 7 mėn. buvo stabilios, o svyravimai siekė 1-2 proc. A.Avulis prielaidų kainų mažėjimui nemato dėl vis griežtėjančių reikalavimų vystytojams ir statyboms.

„Žymaus kainų kritimo neturėtų būti, nes reikalavimai būstui ir statyboms tik auga, po metų pastatyti bus brangiau nei šiandien. Gera naujiena – statybų darbų brangimas sustojo, todėl neturėtų kilti ir nekilnojamojo turto kainos“, – komentuoja jis.

Statybinių medžiagų kainos jau beveik grįžo į prieškarinį lygį

Valstybės duomenų agentūra nurodo, kad statybos sąnaudų elementų kainos 2023 m. balandį, lyginant su tuo pačiu metu pernai, augo 4,3 proc. Tačiau „Hanner“ duomenimis, šis skaičius, priklausomai nuo atitinkamų darbų, svyravo tarp 20-40 procentų. Tiesa, šiuo metu statybos darbų ir medžiagų kainos jau stabilizavosi.

„2022 m. I ketv. Rusijos pradėtas karas Ukrainoje sukėlė daug iššūkių – išaugo žaliavų kainos, pradėjo trūkti darbuotojų, nutrūko tiekimo grandinės. Tai stipriai palietė statybos pramonę, žaliavos ir statybos darbų kainos augo nesustabdomai. Pavyzdžiui, 2022 metų pradžioje armatūros kaina siekė apie 750 eurų už toną, o prasidėjus karui ji pašoko iki 1500 eurų už toną. Teko ieškoti naujų ryšių, tiekėjų ir tai užtruko, tačiau šiuo metu rinka stabilizavosi, yra labiau subalansuota ir medžiagų kainos jau beveik grįžo į prieškarinį lygį“, – sako jis.

„Rent2buy“ paklausa kyla

Nepaisant to, kad Vilniuje, Registrų centro duomenimis, I ketv. parduota 17 proc. mažiau turto, „Hanner“ išperkamosios nuomos („Rent2buy“) paklausa pakilo beveik 3 kartus.

„Įvairiais skaičiavimais, įmokos bankui už 2 kambarių būstą pakilo 2 kartus. Kylant būsto palūkanoms, ypač išpopuliarėjo „Rent2buy“ paslauga su pilna apdaila. Įsigijus būstą su „Rent2buy“, 3 metus nereikia mokėti palūkanų bankui. Šiuo atveju visą palūkanų kilimo riziką prisiima vystytojas, o įmoka tenka pradinio įnašo kaupimui“, – sako jis.

Pagrindinis paslaugos „Rent2Buy“ principas yra toks: pirkėjas, dar nesukaupęs pradinio įnašo (15 proc. buto kainos), išsirenka norimą butą, tada pasirašoma sutartis ir pradinio įnašo suma išskaidoma į įmokas, kurias galima lygiomis dalimis mokėti iki 30 mėnesių. Šios įmokos kaupiamos kaip pradinis įnašas jau gyvenant savo bute. Kai naudojantis šia paslauga sukaupiamas pradinis įnašas, pasirašoma būsto pirkimo sutartis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“