Geriausias metų pasiūlymas! Prenumerata vos nuo 0,49 Eur/mėn.
Išbandyti

Renovacijos kainos kinta – mokėsime brangiau ar pigiau?

Atnaujinus Pastatų modernizavimo darbų kainyną paaiškėjo, kaip kis daugiabučių renovacijos projektų biudžetas. Būsto energijos taupymo agentūra (BETA) pastebi svarbius kainų pokyčius, dėl kurių gyventojai būsto renovacijos turėtų neatidėlioti. Ekspertai prognozuoja, kad kainų kritimo greitu metu nesulauksime.
Renovacijos kainos kinta – mokėsime brangiau ar pigiau?
Renovacijos kainos kinta – mokėsime brangiau ar pigiau? / BETA nuotr.

„Gali pasirodyti, kad dėl karantino sustojo darbai ir kainos galėtų kristi, tačiau per metus bendra statybos darbų skaičiuojamoji kaina padidėjo 4 proc., per du metus darbai pabrango 8 proc. Matome, kad kainos nemažėja, todėl svarstantiems apie daugiabučio renovaciją tikrai nereiktų laukti kainų kritimo, o gerinti gyvenimo kokybę jau dabar“, – teigia BETA direktorius Valius Serbenta.

Kainas augina brangstančios statybinės medžiagos

Kiek kainuos daugiabučio renovacija preliminariai nustatoma vadovaujantis Statybos produktų sertifikavimo centro rekomendacijomis. Skaičiuojamajai kainai nustatyti yra naudojami normatyvai, kuriais pagrindžiami darbo vienetui arba darbų grupei reikalingi resursai: medžiagos, mechanizmai, darbo laikas.

Išlaidos medžiagoms skaičiuojamos remiantis didmeninėmis kainomis, tačiau nenumatytoms išlaidoms yra numatytas papildomas 3 proc. rezervas. Jis nebūna naudojamas papildomos medžiagoms, bet yra skirtas įvairioms kintamosioms išlaidoms susijusiomis su medžiagoms, pavyzdžiui, transportavimui. Tokiu principu naudojamasi nustatant ir mechanizmų, darbo užmokesčio bei kitas kainas.

Per metus nuo 2020 m. balandžio mėn. bendras medžiagų kainų indeksas padidėjo 3,8 proc.

„Pagal medžiagų grupes labiausiai pabrango metalas (20 proc.) ir izoliacinės medžiagos (3 proc.). Vienoje medžiagų grupėje taip pat gali būti didelė kainų diferenciacija. Pavyzdžiui izoliacinė medžiaga putų polisterenas pabrango iki 20 proc., tai paveiks gyventojų, planuojančių įsidiegti ventiliuojamą fasadą, renovacijos kainą“, – teigia V. Serbenta

Daugiabučių būstų modernizacijai naudojamų mechanizmų kainos per metus pabrango daugiau nei 5 proc. Tai susiję su kuro kanų augimu ir mechanizmus eksploatuojančių darbininkų darbo užmokesčio kilimu. Darbo užmokestis per metus padidėjo 5,6 proc.

Kam aktualiausi rinkos pokyčiai?

Statybos produktų kainynas yra pagalbinė priemonė, naudojama planuojant finansinius resursus bei renovacijos biudžetą. Tikslus skaičiuojamosios kainos nustatymas užtikrina investicijų plano kokybę.

Skaičiuojamoji kaina yra glaudžiai susijusi su galutine kaina, kurią sumoka gyventojai. Investicijų planavimas atliekamas pagal skaičiuojamąją kainą – sudaromas preliminarus, iš anksto nustatomas biudžetas. Skaičiuojamoji kaina, pasirašius sutartį tarp užsakovo ir rangovo, transformuojasi į sutartinę. O galutinė kaina, kitaip – faktinė kaina, yra kai pabaigus darbus atliekama išlaidų apskaita ir yra apmokamos sąskaitos.

Todėl stebėti rinkos pokyčius svarbiausia žmonėms, kurie rengia investicijų planus renovacijos projektų administratoriams ir projektuotojams. Jiems aktualu žinoti apie statybos darbų rinkos kainų pokyčius, kad jų planuojamas biudžetas nebūtų deficitinis – per mažas renovacijai įgyvendinti. Kuo tiksliau suplanuotas biudžetas, tuo mažesnė rizika, kad seno daugiabučio atnaujinimo darbų metu pritrūks lėšų ir projektas nebus užbaigtas laiku

BETA duomenimis, šiemet įgyvendintų projektų vidutinė rangos darbų vertė siekė 451 tūkst. eurų. Vidutinė skaičiuojamojo 1 kv. m kaina yra apie 233 eurų iki valstybės paramos suteikimo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Televiziniai „Oskarai“ – išdalinti, o šiuos „Emmy“ laimėtojus galite pamatyti per TELIA PLAY
Progimnazijos direktorė D. Mažvylienė: darbas su ypatingais vaikais yra atradimai mums visiems
Reklama
Kodėl namui šildyti renkasi šilumos siurblį oras–vanduo: specialisto atsakymas