„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Oficialu: nuo liepos statyti sodybas „sofos“ ūkininkams bus sunkiau, bet Seimas padarė išimčių

Nuo liepos 1 d. įsigaliosiantys griežtesni reikalavimai ūkininko sodybos statybai laikinai nebus taikomi ūkininkams, kurie yra pradėję rengti ar parengę kaimo plėtros žemėtvarkos projektus, turi leidimą statybai ar yra pradėję statybas. Kitaip tariant, šiai daliai ūkininkų būtų taikomos anksčiau galiojusios Ūkininkų ūkio įstatymo nuostatos.
Kaimo sodyba
Kaimo sodyba / Pauliaus Peleckio / BNS nuotr.

Už tai, kad jau pradėjusiems statybas galiotų sena tvarka, ketvirtadienį balsavo Seimas: iš 118 užsiregistravusių iš viso balsavo 117, „už“ buvo 113, „prieš“ nebuvo, susilaikė – 4.

Seimo narė, Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjungos atstovė Rita Tamašunienė ketvirtadienį prieš balsavimą ragino parlamentarus pasisakyti „už“ svarstomas išimtis, teigdama, kad buvo sulaukta nemažai prašymų iš piliečių, kurie jau pradėjo statyti sodybas 50 arų sklypuose.

„Žinoma, sprendžiamas ir „sofos“ ūkininkų klausimas, bet reikėtų užtikrinti tų ūkininkų, kurie jau pradėję procesus, interesus“, – ragino ji.

15min primena, kad šių metų liepos 1 d. įsigalios Ūkininko ūkio įstatymo pataisos, neleisiančios „sofos“ ūkininkams lengvatinėmis sąlygomis statyti sodybų.

Įstatyme nustatyta, kad gyvenamąjį namą su priklausiniais statiniais galės statyti ūkininkas, bent trejus metus deklaravęs pajamas iš žemės ūkio veiklos, bet tokio reikalavimo nebūtų kitos paskirties ūkinių pastatų statybai. Taip pat gyvenamasis namas su pagalbiniais pastatais būtų statomas tik 2 ha ir didesniame sklype, o kitos paskirties pastatai – nuo 0,5 ha. Įstatymas įsigalios nuo 2023 metų liepos 1 dienos.

Tačiau parlamentarai vėliau nutarė numatyti išimčių ūkininkams, kurie yra pradėję rengti ar parengę kaimo plėtros žemėtvarkos projektus, turi leidimą statybai ar yra pradėję sodybos statybas. Anksčiau Aplinkos apsaugos komitetas pritarė tokioms Ūkininko ūkio įstatymo pataisoms.

„Senomis sąlygomis, tai yra ant 50 arų (ne mažesniame kaip 50 arų sklype) susiformuoti ūkininko sodybą, jiems dar bus galimybės ir atsiveria langelis dar mėnesį pasitvarkyti tuos dokumentus“, – sakė Aplinkos apsaugos komitete teigė jo pirmininkė Aistė Gedvilienė.

Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Aistė Gedvilienė
Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Aistė Gedvilienė

Pakeitimais siekiama palengvinti statybas ūkininkams, kurie darbus buvo pradėję iki Seimo kovo viduryje patvirtintos naujos sugriežtintos tvarkos.

15min skelbė, kad kovo 16 d. parlamentarai priėmė prezidento vetuotą Ūkininko ūkio įstatymą, tačiau jame neliko įstatymo taikymą reglamentuojančių nuostatų, todėl Seimas nutarė ištaisyti šią teisinę spragą.

Seime A.Gedvilienė neseniai teigė, kad prezidento veto buvo pritarta, tačiau po vetavimo išnyko tam tikros įsigaliojimo taisyklės, kaip kad, ką daryti žmonėms, kurie jau pradėjo žemėtvarkinius projektus, planuoja ūkininko sodybos statybą, turi statybos leidimą, tačiau nespėjo šių planų įgyvendinti, o nuo lie­pos 1 die­nos jie pa­baig­ti sa­vo pro­jek­ta­vi­mo ne­be­ga­li.

„Yra pro­ble­ma dėl tei­si­nio re­gu­lia­vi­mo, nes žmo­nės tik­rai at­si­ras to­kio­je pa­dė­ty­je, kai lyg ir pra­dė­jo le­ga­liai ir tvar­kin­gai tvar­ky­tis do­ku­men­tus, bet dėl tei­si­nio re­gu­lia­vi­mo pa­baig­ti ne­be­ga­lės“, – yra aiškinusi A.Gedvilienė.

Ūkininko ūkio įstatymo pataisas kartu su A.Gedviliene pateikė Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Viktoras Pranckietis, Seimo nariai Aidas Gedvilas, Justinas Urbanavičius, Petras Gražulis, Ligita Girskienė, Romualdas Vaitkus, Kasparas Adomaitis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“