1978 metų statybos penkiaaukštis Viršuliškėse, Vilniuje, po sprogimo ir gaisro stūkso tuščias. Kas sukėlė sprogimą, kol kas neaišku, o versijos įvairios – pavyzdžiui, kad tai galėjo būti susiję su dujų nuotėkiu.
Vis tik ši nelaimė ir vėl verčia prisiminti dar vieną Lietuvos problemą – sovietmečiu statytus daugiabučius, kurių galiojimo laikas jau eina į pabaigą, o kai kuriais atvejais – net ir pasibaigė. Kauno technologijos universiteto (KTU) Architektūros ir statybos instituto doc. dr. Mindaugas Augonis 15min tvirtino, kad šie daugiabučiai statyti 50-čiai metų.
„Dauguma daugiabučių Vilniuje statyti dar iki 1993 metų. Seniausi daugiabučiai Vilniuje – Naujamiesčio, Antakalnio, Žirmūnų, Naujininkų mikrorajonuose. Pirmasis stambiaplokštis Vilniuje pastatytas dar 1959 m. Turbūt natūralu, kad kiekvienas iš mūsų įvykus nelaimei savo galvoje iš naujo perkratome visas aplink egzistuojančias rizikas“, – 15min teigė „Atnaujinkime miestą“ direktorė Eglė Randytė.
Jų gali kilti laiku nerenovavus daugiabučio.
Pagal pirminius projektus senos statybos stambiaplokščiai daugiabučiai kapitaliai turėjo būti remontuojami jau po 30 metų eksploatacijos. Dabar, pasak pašnekovės, situacija tokia, jog neliesti jie stovi nuo 40 iki 60 metų.
„Daugiabučiai Vilniuje planuoti 50-čiai metų, bet stovi, negriūna – priklauso, kaip tas namas eksploatuojamas. Jeigu tas namas yra prižiūrėtas, kaip matome, gali tarnauti ir ilgiau“, – antrino KTU Architektūros ir statybos instituto doc. dr. M.Augonis.
Bet kuo gresia, jei šie daugiabučiai nerenovuoti stovi dar ilgiau?