„Už darnią plėtrą“: gyvenamosios paskirties projektuose – atostogų jausmas ir gamtos apsuptis

Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacija (LNTPA) kartu su Darnios plėtros akademija nuo 2008 metų kasmet organizuoja konkursą „Už darnią plėtrą“, kurio metu renka geriausius nekilnojamojo turto (NT) projektus Lietuvoje šiose kategorijose: gyvenamosios, komercinės, prekybinės ir daugiafunkcės paskirtyse.
„Miško ardai by CITUS“
„Miško ardai by CITUS“ / Atstovų nuotr.

Pagrindiniai konkurso tikslai – puoselėti darnios plėtros idėjas, atkreipti visuomenės dėmesį ir pristatyti geriausius NT plėtotojų projektus, skatinti bendradarbiavimą tarp verslo, mokslo, valstybinių ir nevyriausybinių organizacijų.

Šiais metais geriausio gyvenamojo projekto kategorijoje dalyvauja „Parko pakrantė“, „Miško ardai by CITUS“, vila „Lūšis“, „Pušų parkas“, „B Kvadratu“, „Naujasis Skansenas”, „Aitvarų namai“,

Pirmame tekste pristatome projektus „Parko pakrantė“ ir „Miško ardai by CITUS“.

„Parko pakrantėje“ – gamtos atokvėpis ir nenutolęs miesto gyvenimas

„Parko pakrantė“ pastatyta vaizdingoje istorinėje Joniškės dvaro teritorijoje. Šis projektas sovietmečiu apleistai dvarvietei įkvėpė gyvybės, o kokybiškas būstas, gamtos artumas ir istorinė aura sugrąžino teritoriją Klaipėdos miestui.

Gamtos atokvėpis ir miesto gyvenimas „Parko pakrantėje“ pasiekiami ranka: tai strategiškai labai patogi vieta susisiekimui visame Klaipėdos mieste pėsčiomis, viešuoju transportu, dviračiu arba paspirtuku. Iki artimiausios autobusų stotelės pėsčiomis tik 2 minutės, iki senamiesčio – mažiau nei 15 minučių, o dviračiu ar paspirtuku – dar greičiau.

Kiekvienas butas turi vitrininius langus bei balkoną arba terasą, iš kurių galima grožėtis atnaujinto parko arba tvenkinio vaizdais.

Per visą Malūno parką nutiestas pėsčiųjų ir dviračių takas su gausybe priėjimų prie vandens, poilsiui skirtų terasų, tiltelių bei aktyvaus laisvalaikio erdvių: žaidimų aikštelių, šachmatų stalų, lauko treniruoklių stotelių. Įrengti nauji dviračių ir pėsčiųjų takai, suteikiantys visas galimybes gyventi aktyvų gyvenimą vos tik išėjus į kiemą. Įrengtas pontoninis pėsčiųjų tiltas per Malūno tvenkinį, sutvarkytos jo pakrantės, pastatyti liepteliai. Parke augantys brandūs medžiai – buvusio dvaro parko palikimas.

Kvartale įrengtos požeminės ir antžeminės automobilių stovėjimo aikštelės, vaikų žaidimų aikštelė, namuose įrengti liftai.

Kaip sako UAB „Eriado“ pardavimų projektų vadovė Gintarė Kauliūtė – pagrindinė idėja: namai, apsupti Malūno parko ir tvenkinio: „Mes šiuos namus siekėme integruoti į kraštovaizdį, tarpus tarp jų užpildyti būtent Malūno parkui būdinga augmenija ir sklypo neaptverti“.

Unikali sklypo vieta – parko apsuptyje, greta vandens telkinio – leido naudoti aplinkiniam užstatymui nebūdingą nereguliarų taškinį užstatymo tipą, kuris nesukuria griežtų ribų tarp gyvenamojo kvartalo ir žaliosios zonos. Gyvenamieji daugiabučiai namai sklype išdėstyti siekiant kuo geresnės insoliacijos ir vizualinių ryšių su tvenkiniu galimybės.

„Atsižvelgiant į natūralios gamtos apsuptį, pasirinkti nuosaikios architektūros ir ramaus silueto pastatai. Penkių aukštų tūriai tarp senų medžių saikingai matosi senamiesčio vizualinės apsaugos zonoje – ne konkuruoja su gamta, o leidžia jai dominuoti. Tarp pastatų išlaikyti atstumai, sukuriant properšas vaizdams. Butai suplanuoti taip, kad kiekvienas iš jų turėtų galimybę pro langus matyti parką ir/arba tvenkinį“, – dalinasi G.Kauliūtė.

Sklypas integruotas į naują parko sutvarkymo projektą, kvartalo takai sujungti su parko infrastruktūra ir Malūno tvenkinio pakrante. Kvartale gausu želdinių: šiaurinėje ir pietinėje dalyje jį supa lapuočių medžių eilės, palei vandens liniją atsitiktinai išsidėstę pavieniai medžiai, viduryje – liepų eilė. Kvartalas išsiskiria augalijos, būdingos pajūrio kraštui ir šiai teritorijai, gausa. Išlikę senieji medžiai sklype suteikia tęstinumo jausmą.

Atstovų nuotr./Parko pakrantė
Atstovų nuotr./Parko pakrantė

Erdvės tarp namų skirtos gyventojų rekreacijai. Jose įrengti suoliukai, vaiku žaidimo aikštelės, gėlynai ir kiti želdiniai. Siekta išvengti uždaros, nuo parko ir jo lankytojų izoliuotos kaimynystės jausmo. Kvartalas tvora neaptvertas, jo riba palei tvenkinį žymima šlaiteliu ir retais krūmais.

Antžeminė automobilių aikštelė įrengta šiaurinėje, mažiausiai patrauklioje sklypo dalyje – taip išlaikomas ir atstumas nuo gatvės. Nuo rekreacinės sklypo zonos automobilių aikštelė apribojama kalvelėmis ir želdiniais.

„Kvartalo teritorijoje yra kultūros paveldo objektas – Joniškės dvaro sodybos ūkinis pastatas, įtrauktas į Nekilnojamųjų kultūros vertybių registrą kaip Klaipėdos malūno ir kitų pastatų komplekso dalis. Jis bus rekonstruojamas į gyvenamosios paskirties pastatą pagal Kultūros vertybių apsaugos departamento reikalavimus paveldo tvarkybos darbų projektu ir taps kvartalo puošmena. Senojo dvaro sandėlio tūris išlaikomas kiek įmanoma autentiškesnis. Pastato aukštis nebus keičiamas, išsaugoma dvišlaitė stogo forma, tūrio proporcijos. Įvertinant istoriją, šiam pastatui suteikiama atitinkama architektūrinė kalba“, – prideda G.Kauliūtė.

Projekte taip pat įrengtos elektromobiliams skirtos vietos, bendra dviračių saugykla, požeminiai konteineriai, centralizuota šildymo sistema.

Projekto pavadinimas: „Parko pakrantė“

Projektą teikiančio dalyvio (vystytojo) pavadinimas: UAB „Eriadas“

Projektuotojas/Projekto vadovas: UAB „TS Projects“

Architektas (-ai): UAB „Paleko archstudija“

Užsakovas: Uždarojo tipo informuotiesiems investuotojams skirta investicinė bendrovė UAB „DIFF Residential“

Generalinis rangovas (rangovas): UAB „Klaipėdos statyba“

„Miško ardai by CITUS“ namuose – lyg per atostogas

„Miško ardai by CITUS“ – 3 darnios architektūros, A+ energinės klasės namai su mažiau nei 300 butų brandaus Burbiškių miško parko apsuptyje. „Miško ardų by CITUS“ vidinis namų parkas užima 1 hektaro plotą. Čia įrengta 14 poilsio, aktyvaus laisvalaikio ir pramogų zonų.

Už namų durų – Burbiškių miško parkas: 170 hektarų teritorija, su laukiniais vaikščiojimo, bėgiojimo takais, dviračių trasomis.

2019 m. Darnios plėtros apdovanojimuose „Miško ardai by CITUS“ įvertinti „Ateities projekto“ prizu.

„Projekto „Miško ardai by CITUS“ pagrindinė architektūrinė idėja buvo sukurti gyvenamųjų namų ansamblį, glaudžiai susijusį su Burbiškių miško aplinka, integruojant natūralią gamtą į gyvenamąją erdvę. Pastatai išdėstyti trikampio forma, buvusių statinių vietoje, suformuojant vidinį vieno hektaro ploto parką, kuris per atvirą kraštinę susilieja su aplinkiniu mišku ir reljefu“, – dalinasi „Citus“ komunikacijos vadovas Rytas Stalnionis.

Išskirtinis projekto bruožas – ant stogų įrengti antstatai, esantys medžių lajų aukštyje. Kiekvienas antstatas yra tarsi individualus namas, supamas terasų iš visų pusių. Juose įrengti „penthouse“ arba „loft“ tipo butai su įspūdingomis 8 metrų aukščio lubomis, šlaitiniais stogais su stoglangiais, antresolėmis ir erdviomis terasomis.

Eksterjere ir interjere dominuoja natūralios medžiagos: pagrindinė pastatų dalis dengta kokybiškomis klinkerio plytomis, antstatų apdailai naudota termo mediena ir skardos lankstiniai. Architektūrinė išraiška organiškai dera su gamtine aplinka, pastatų tūriai nesudaro disonanso su aplinkiniais miško vaizdais.

Visi butai projekte suprojektuoti taip, kad pro langus atsivertų kuo daugiau žalumos ir kuo mažiau matytųsi kitų pastatų sienos. Kiekvienas butas turi terasą, kiemelį arba erdvų, 9 kv. m balkoną, skatinantį gyventojus mėgautis gamtos artumu.

„Pasaulyje vis labiau populiarėja sveikatingumo (wellness) koncepcija nekilnojamojo turto sektoriuje. „Global Wellness Institute“ teigia, kad būstai, orientuoti į sveikesnį gyvenimą, daro svarbią įtaką visuomenės sveikatai. „Miško ardai by CITUS“ atspindi šią tendenciją, paversdami asmens sveikatą pagrindine projekto ašimi, aplink kurią kuriamas dizainas ir architektūra, nors Lietuvoje daugiau dėmesio vis dar skiriama energijos vartojimo efektyvumo didinimui, tad projektai, orientuoti į gyvenimo būdą – gana reti“, – sako R.Stalnionis.

Atstovų nuotr./„Miško ardai by CITUS“
Atstovų nuotr./„Miško ardai by CITUS“

Projekto šūkis – „Atostogos namuose. Kasdien“. Šias „atostogas“ visus metus bus galima leisti unikaliame, lyg natūralus landšaftas suformuotame vidiniame namų parke. Jis užima vieno hektaro plotą, prilygstantį Katedros aikštės dydžiui ir yra sukurtas kaip unikali laisvalaikio ir poilsio erdvė, skatinanti gyventojus kuo daugiau laiko praleisti gryname ore ir judėti. Čia įrengta 14 skirtingų zonų: baseinas (taip pat pakankamai unikalus sprendinys), amfiteatras, daugiafunkcis kupolas, stalo teniso, badmintono, šachmatų aikštelės, lauko fitneso zonos, jogos ir grilio pievelės bei erdvės vaikų laisvalaikiui.

Kiekvieno gyventojo sveikatingumo ir geros savijautos garantas – brandaus miško apsuptis bei projekto techniniai ir architektūriniai sprendimai. 9 kv. m balkonai, stogo terasos ir privatūs butų kiemeliai kviečia „gyventi“ lauke ir mėgautis gamtos artumu, įsileisti ją į savo namus. Pastatai suprojektuoti taip, kad juose būtų pakankamai saulės šviesos, o sienos ir durys nepraleistų triukšmo, užtikrinant gyventojų komfortą ir ramybę.

Projekte įgyvendinti „biofilinio dizaino“ principai, pabrėžiantys žmogaus ryšį su gamta. Žaluma čia nėra vien estetinė detalė, bet gyvybiškai svarbi dalis, padedanti gyventojams jaustis geriau ir sveikiau. Taip sukuriama organiška gamtinė struktūra, kurioje gyventi yra ne tik malonu, bet ir naudinga sveikatai.

Be to, išsaugoti vertingi kiemo teritorijoje augę medžiai, o pastatai išdėstyti buvusių statinių vietoje, siekiant kuo mažiau paveikti aplinkinį brandų mišką. Aplink projektą yra daug trasų bėgiojimui, vaikščiojimui ir pasivažinėjimui dviračiais, suteikiančios dar daugiau galimybių gyventojams būti aktyviais ir leisti laiką gamtoje.

Įgyvendinti ir tvarūs sprendimai: po pastatais įrengta erdvi 365 vietų požeminė automobilių stovėjimo aikštelė, iš jų 10 proc. vietų skirtos elektromobiliams su įkrovimo stotelėmis. Buvusiame bunkeryje įrengta 50 vietų dviračių saugykla, skatinanti ekologišką transportą.

„Projekto „Miško ardai by CITUS“ santykis su aplinka yra ypatingas ir išskirtinis. Namai sukurti tiems, kurie vertina ramybę, harmoniją su gamta ir sveiką gyvenimo būdą, tačiau nori gyventi netoli miesto centro – vos už 5 km nuo Vilniaus rotušės“, – projekto ypatumais dalinasi R.Stalnionis. – Projekte siekėme sukurti kurortinės gyvenvietės, užmiesčio vilų pojūtį. Ir ne įspūdį, o realų potyrį: pradedant kokybiška, su gamta darnia ir išskirtine architektūra, didžiuliu, erdviu, funkcionaliu ir nuolat gyvu kiemu, baigiant baseinu, grilio zonomis, amfiteatru ir bendruomenės kupolu. Visa tai praturtina pati gamta: senas, vešlus miškas, besikeičiantis visais metų laikais, paukščių giesmės, į projektą užklystančios stirnos, lapės, kiškiai, ežiai“.

„Miško ardai by CITUS“ kurti galvojant apie gyventojų gerą savijautą ir sveikatingumą, todėl bendruomenę vienija sveikos gyvensenos koncepcija, kuri ypač stipriai išvystyta projekte. Nuo pat pirmo susitikimo su būsimais gyventojais ši idėja pristatoma ir tęsiama per renginius bei kasdienėje komunikacijoje. Tokiu būdu kuriamas tamprus ryšys su bendruomene ir kartu siekiama, kad „Miško ardai by CITUS“ taptų ne tik gyvenamąja vieta, bet ir jaukia bendruomene, kurioje gera gyventi.

Projekto pavadinimas: „Miško ardai by CITUS“

Projektą teikiančio dalyvio (vystytojo) pavadinimas: „Citus“

Projektuotojas/Projekto vadovas: „Vilniaus architektūros studija“

Architektas (-ai): „Vilniaus architektūros studija“ (Algimantas Pliučas, Lijana Jančytė, Daiva Pauliukonienė ir Aušrinė Bredulytė)

Užsakovas: „Celijus“

Generalinis rangovas (rangovas): „Citus Construction“ (statybų valdymas; II etapo – „Keista“)

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs