„Siekiame, kad naujajame sostinės centre, telkiančiame didžiausias miesto įmones ir atliekančiame reprezentacinę funkciją, esantis sovietinis „dangoraižis“ taptų kokybiškos renovacijos pavyzdžiu. Apie renovaciją galime mąstyti ne tik kaip apie energinio efektyvumo didinimo įrankį, bet ir kaip būdą smarkiai kilstelti savo nekilnojamojo turto vertę ir sukurti iš tiesų malonią gyvenamąją aplinką, nė kiek neatsiliekančią nuo naujųjų Vilniaus mikrorajonų. Šis projektas taps savotiška gerąja praktika visam miestui“, – sako Vilniaus meras Valdas Benkunskas.
Vilniaus miesto savivaldybė ir jos įsteigta įstaiga „Atnaujinkime miestą“ apie dangoraižiais išgražintoje miesto vietoje stovinčio senos statybos daugiabučio renovaciją kalbėti ėmė prieš ketverius metus. Iš pradžių buvo numatyta į pastato fasadą integruoti atsinaujinančių energijos išteklių (AEI) sprendinius. Pirmasis modernizavimo projektas buvo inovatyvus, šiuolaikiškas ir ambicingas. Ir nors dauguma daugiabučio gyventojų tokiu projektu tikėjo, pritrūko kelių lemiamų balsų.
Kadangi paskutinį kartą remontuotą 2000 metais pastatą renovuoti nori ir patys gyventojai, imta ieškoti kompromisų. Šiais metais daugiabučio savininkams buvo pasiūlyta siekti A klasės ir parengtas naujas investicijų planas – jam pritarta net 64 proc. balsų.
Šiuo metu paraiška yra pateikta Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) vertinimui ir tvirtinimui. Ją patvirtinus, bus pasirašoma valstybės paramos sutartis ir inicijuotas techninio darbo projekto parengimo pirkimas. Iškart po to numatomi projektavimo darbai. Šių darbų įsigijimas planuojamas per artimiausius du, tris mėnesius.
Pagal naują projektą, ketinama tvarkyti elektros instaliaciją, liftą, atnaujinti fasadą, langus, balkonus, priešgaisrinę, šildymo ir nuotekų sistemas, atnaujinti šalto ir karšto vandens vamzdynus. Bendra projekto vertė – 3,842 mln. Eur., iš kurių 3,565 mln. Eur. sudaro rangos darbai. Bendra valstybės ir savivaldybės parama sudarys 2,121 mln. Eur. Gyventojams reikės sumokėti 1,721 mln. Eur.
Vilniaus miesto savivaldybė pagal triukšmo prevencijos planą senos statybos daugiabučio renovacijai skirs paramą visiems langams ir balkonų stiklinimui. Iš viso planuojama skirti 772 tūkst. Eur.
Taip pat numatyta 100 proc. valstybės parama projektavimui, statybos techninei priežiūrai ir projekto administravimui – 277 tūkst. Eur. Valstybės parama energiją taupančioms priemonėms sudaro 1,073 mln. Eur.
Per pastaruosius metus, tam, kad Konstitucijos pr. 13 renovacija vis dėl to įvyktų, „Atnaujinkime miestą“ komanda surengė galybę susitikimų su namo gyventojais. Įstaigos vadovė Eglė Randytė pasakoja, kad Konstitucijos pr. 13 modernizavimo projektui su AEI pritrūko vieningo sprendimo – buvo ne tik tikinčių projektu, tačiau ir skeptikų.
Praėjus nemažai laiko ir į projekto eigą pažvelgus dabar, akivaizdu, kad ne visi butų ir kitų patalpų savininkai buvo pasiruošę inovatyvių technologijų diegimui. „Lietuvoje vis dar dažna naujovių, kurių neturi bent vienas kaimynas ar giminaitis, baimė“, – teigia E. Randytė. Pasak jos, tokius sprendimus lengviau įdiegti inovatyvioms įmonėms, kai yra mažiau sprendimo priėmėjų.
Neseniai atidarytas pastatas su integruota į fasadą saulės elektrine, kurį pastatė „Bod Group“. Projektas pripažintas kaip vienas pažangiausių energijos efektyvumo prasme. Panašus projektas turėjo būti ir Konstitucijos pr. 13.
Nepaisant to, kad gyventojai atsisakė pirminio plano, visgi džiugu, kad pasiekta bendro susitarimo ir pastatas galiausiai atgims iš naujo. Naujas projektas bus tvirtinamas Vyr. miesto architekto, numatyta, kad jis įsilies į bendrą vietos kontekstą, o svarbiausia – taps energiškai efektyvesniu.