Parodos atidaryme dalyvavo Lietuvos Respublikos Prezidentė J.E.Dalia Grybauskaitė, Maltos ordino ambasadorius Lietuvoje J.E.Manfred L.Mautner Markhof, Lietuvos žydų bendrijos pirmininkė F.Kuklianski, daugelio šalių ambasadoriai, garbingi svečiai.
Nors praėjo jau 77 metai, bet žmonija vis dar negali atsigauti po sukrėtimo, kurį patyrė Antrojo pasaulinio karo metu, dar negali susitaikyti su jo padariniais. Žydų tautai šis karas – vienas tragiškiausių laikotarpių per visą jos istoriją.
Antrasis pasaulinis karas Lietuvoje užklupo 250 000 žydų, jaunų ir senų, žymių ir paprastų. Kiekvieną su savo svajonėmis ir ateities planais. Dėl karo metais vykdyto holokausto daugelio jų likimai tapo panašūs: getas, koncentracijos stovykla, mirtis. Šiurpi statistika – 1941–1945 m. buvo išžudyta net 94 proc. Lietuvos žydų. O kaip išgyveno likusieji? Kas padėjo šiems žmonėms išgyventi karo pragaro sūkuryje?
„Tragiškoje holokausto istorijoje matome ryškų šviesos spindulį – žydų gelbėtojus, kurių Lietuvoje buvo tūkstančiai, – sako Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė. – Jie, rizikuodami ir savo, ir artimųjų gyvybėmis, tomis baisiomis dienomis įkūnijo patį tikriausią žmoniškumą ir drąsą. Niekada nepamiršime Pasaulio tautų teisuolių vardų.“
Išgelbėtųjų dėkingumą juos išgelbėjusiems sunku nusakyti žodžiais.
„Aš kaip maldą tariu vardus tų žmonių, pažįstamų ar nepažįstamų, kada nors matytų ir niekada neregėtų, kurie visoje Lietuvoje, miestuose ir miesteliuose, kaimuose ir bažnytkaimiuose nepaisydami žiauraus teroro, gelbėjo pasmerktuosius mirti, tiesė pagalbos ir draugystės ranką, gyvybę ir duoną nešančią ranką tiems, kuriuos norėta sunaikinti dvasiškai ir fiziškai...“ – rašė žymus žydų kilmės Lietuvos rašytojas Icchokas Meras, pats išgelbėtas lietuvių nuo mirties Kelmėje karo metu.
Foto paroda „Liudiję žmogiškumą“ – tai maltiečių padėka Pasaulio tautų teisuoliams – paprastiems ir iškiliems lietuviams žydų gelbėtojams, įžiebusiems viltį pasmerktiesiems mirti.
2015 m. pabaigoje Miunchene buvo surengtas labdaros koncertas, inicijuotas tuometinio Maltos ordino Lietuvoje ambasadoriaus Christiano von Bechtolsheimo. Renginio globėjais tapo Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė ir Vokietijos Federacinės Respublikos Prezidentas Joachimas Gauckas.
Koncerto metu buvo surinkti 123 723 eurai, kurie paskirti specialiam maltiečių projektui – padėti Lietuvoje gyvenantiems Pasaulio tautų teisuoliams. Tuo tikslu buvo įvertinti žydų gelbėtojų socialiniai, buitiniai ir su sveikata susiję poreikiai, suteikta pagalba kiekvienam išlikusiam Pasaulio tautų teisuoliui.
Kaip paaiškėjo, vieni svarbiausių šių garbaus amžiaus žmonių poreikių yra susiję su sveikatos problemomis. Tad, pasirašius su „BENU vaistinė“ sutartį, jiems buvo išduotos šio vaistinių tinklo kortelės, į kurias kas mėnesį pervedama nustatyta suma, skirta medicininėms reikmėms.
Kita šio projekto sudedamoji buvo įamžinti Pasaulio tautų teisuolius. Kai kurių jų nuotraukos buvo publikuotos, bet tokia išsami šių garbingų asmenų fotografijų paroda – pirmoji. Ir pateikiamos joje ne dokumentinės nuotraukos, ne istorikų pasakojimai, o paprastų ir kartu nepaprastų žmonių veidai ir jų pasakojimai..
Juos užfiksavo fotomenininkė Rūta Rylaitė. Pažvelkime į tuos veidus, išgirskime sukrečiančias istorijas. Ir žemai nusilenkime už ypatingą jų veiklą – už tai, kad blogio akivaizdoje išliko žmonėmis.
Pasaulio tautų teisuolių fotografijų paroda „Liudiję žmogiškumą“ veiks 2018 m. gegužės 30 – birželio 30 d.pirmadieniais – penktadieniais 9–16 val.Tuskulėnų rimties parko memorialinio komplekso Konferencijų salėje (Žirmūnų g. 1F, Vilnius).
Parodos globėja Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė, organizatoriai: Suverenaus Maltos ordino ambasada ir Maltos ordino pagalbos tarnyba.
Nuotraukų autorė – fotografė Rūta Rylaitė.