„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Didelės vertės pirkinys: 5 atsakingo skolinimosi patarimai

Didelės vertės pirkiniai šeimos biudžetui gali tapti didžiuliu išbandymu. Jiems dažnai tenka paaukoti visas santaupas, o kartais net ir jų nepakanka. Finansų specialistai perspėja, kad skola yra didžiulis finansinis įsipareigojimas, kurį priimti reikėtų atidžiai pasvėrus savo galimybes.
Pinigai
Pinigai / Vida Press nuotr.

1. Įvertinkite savo finansinius įsipareigojimus bei išlaidų ir pajamų santykį

Tai pirmasis ir vienas iš esminių principų, kuriuos reikėtų atsiminti prieš įsigyjant didelės vertės pirkinį. Rugpjūtį vartojimo kreditų bendrovės „Vivus.lt“ iniciatyva „Kantar TNS“ atliktas tyrimas parodė, kad didelės vertės pirkiniui yra skolinęsi net 36 proc. lietuvių. Kaip pabrėžia šeimos finansų konsultantė Judita Kentvaitienė, labai svarbu savo finansinius įsipareigojimus įvertinti kuo objektyviau. Jie neturėtų viršyti 40 proc. visų pajamų.

„Naujai prisiimami įsipareigojimai neturėtų tapti našta, kuri priverstų atsisakyti viso kito. Žinoma, galite sakyti, kad apsieisite be kelionių ar kitų ne pirmos būtinybės prekių. Tai tikrai įmanoma. Tačiau, reiktų gerai apsvarstyti, kaip jausitės viso to atsisakę ir gaunamas lėšas skirdami tik paskolos įmokoms“, – teigia ji.

2. Įvertinkite savo galimybes paskolą mokėti ne tik šiandien, bet ir ateityje

Įsigyjant didelės vertės pirkinius, kredito institucijų skolos yra nemažos bei atidavinėjamos per pakankamai ilgą laikotarpį. Todėl įsigyjant tokius pirkinius, pirmiausia reikėtų paklausti savęs, ar tikrai net ir praėjus, pavyzdžiui, 5 metams, būsite pajėgūs mokėti būtinas įmokas. Reikėtų nepamiršti, kad ateityje jos gali ir išaugti, keičiantis palūkanų normai.

3. Objektyviai įvertinkite reikiamos paskolos sumą

Tai padaryti galima paskaičiavus, kiek per prašomą paskolos laikotarpį jūs kredito institucijai sumokėsite palūkanų. Pavyzdžiui, būsto paskolos atveju, jeigu įsipareigojimų suma siekia 100 000 Eur, o paskolos terminas 25 metus, preliminari palūkanų norma bus 3 procentai. Tai reiškia, kad per visą laikotarpį bankui sumokėsite apie 40 000 Eur palūkanų. Paklauskite savęs, ar jums tikrai reikalinga tokia didelė ir brangi paskola?

4. Išsirinkite geriausias sąlygas siūlančią kredito instituciją ir perskaitykite sutartį

Prieš įsipareigojant, tikslinga pasiūlymus gauti bent iš trijų kredito institucijų. Taip įgysite galimybę palyginti prisiimamos paskolos sąlygas. Kaip pabrėžia J. Kentvaitienė, priimant tokį sprendimą, negali būti jokios skubos. Kredito sutartis būna sudaryta iš dviejų dalių: bendrosios ir specialiosios, ir jas abi reikia atidžiai perskaityti bei suprasti, kas jose parašyta.

„Dažnai yra manoma, kad keičiama yra tik specialioji dalis, o bendroji dalis vienoda visiems. Tai nėra tiesa. Bendrojoje kredito sutarties dalyje nekeičiamos visiems klientams galiojančios nuostatos: kredito institucijos ir kliento įsipareigojimai bei teisės. Visa kita – keičiamos nuostatos, tokios kaip refinansavimo taisyklės, baudos, mokesčiai ir pan. Tad skaityti reiktų labai atidžiai“, – pataria šeimos finansų specialistė.

5. Įvertinkite, ar šiuo metu jums reikalingas didelės vertės pirkinys

Kredito institucijos paskola nėra suteikiama nemokamai, o įsipareigojimai paprastai prisiimami ilgam laikui. Todėl reiktų atsakingai apsvarstyti, ar šiuo metu šis pirkinys iš tiesų yra labai reikalingas.

„Gerai pagalvokite, ar nenutiks taip, jog po kelių metų galėsite sau leisti įsigyti šį pirkinį su gerokai mažesne paskola. O galbūt šiuo metu rinkoje nėra labai palanki situacija ir planuojamo įsigyti pirkinio kaina yra galimai nepagrįstai didelė? Dažnai nutinka taip, kad po kurio laiko kainos nukrenta, o įsigijimo sąlygos tampa daug palankesnės. Tai labai svarbūs aspektai, į kuriuos reikėtų atsižvelgti prieš skolinantis“, – sako J.Kentvaitienė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs