Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Norintiems augti – kaip verslui užkariauti užsienio rinkas?

Nors Lietuvos eksportas kasmet auga, o verslininkai vis drąsiau ieško naujų rinkų, finansų ekspertai mano, kad prekiauti su užsieniu galėtume gerokai aktyviau. Didžiosios Lietuvos įmonės jau seniai prekiauja su kitomis šalimis, o daugiausia neišnaudotų galimybių pastebima smulkaus ir vidutinio verslo segmente. Patarimais, kaip įveikti rizikas, susijusias su naujų partnerių paieška svetur, dalinasi didžiausios Baltijos šalyse nebankinio finansavimo įmonės „SME Finance“ vadovas Mindaugas Mikalajūnas, tarptautinės prekinio kredito draudimo įmonės „Coface“ direktorius Baltijos šalims Mantvydas Štareika, ir „Invegos“ (UAB „Investicijų ir verslo garantijos“) vadovas Kęstutis Motiejūnas.
Verslas
Verslas / 123RF.com nuotr.

Patikrins užsienio partnerių patikimumą

Viena iš priežasčių, kodėl nedidelės įmonės į naujas rinkas eina nedrąsiai, specialistų nuomone, yra labai atsargus verslininkų požiūrius į nepažįstamus partnerius ir ilgesni atsiskaitymo terminai. Tačiau Mindaugas Mikalajūnas pastebi, kad daugumą šių rizikų galima nesunkiai suvaldyti, pasitelkus eksporto finansavimo specialistų žinias.

„Konsultacijas apie eksporto rizikų valdymą teikiame nemokamai, patikriname užsienio partnerių patikimumą, taip pat padedame paskaičiuoti, kokiomis verslo finansavimo ir prevencinėmis priemonėmis naudotis palankiausia“, – sako „SME Finance“ vadovas.

Su faktoringu pinigus už eksportuotas prekes atgausite per dieną

Didžiausius eksporto barjerus M. Mikalajūnas įvardina verslininkų baimę ilgam užšaldyti apyvartines lėšas, suteikiant partneriams ilgesnį atsiskaitymo terminą, taip pat riziką, jog bus neatsiskaityta.

„Norintiems užmegzti bendradarbiavimą su naujais partneriais, tenka pasiūlyti geresnes atsiskaitymo sąlygas, tačiau tai nereiškia, kad lėšų už pateiktas prekes turite laukti mėnesį ar du. Kad investicijos į eksportuojamą produkciją grįžtų kuo greičiau, mes siūlome pasinaudoti eksporto faktoringu. Sumokėję apie 2 proc. nuo gautinos sumos, jau kitą dieną reikiamą sumą rasite įmonės sąskaitoje, todėl galėsite toliau plėsti verslą ir be finansinių sunkumų tęsti įprastą veiklą“, – pasakoja M.Mikalajūnas. Jis priduria, kad norint pasinaudoti eksporto faktoringo paslauga, tereikia užpildyti vieną dokumentą, o sprendimas dėl paslaugos suteikimo priimamas per keletą darbo valandų.

„SME Finance“ vadovas taip pat pabrėžia, kad įmonėje dirbantys patyrę finansų analitikai atidžiai išsiaiškina klientų eksporto partnerių situaciją, ir suteikdami faktoringą, tuo pačiu sumažina kliento riziką pradėti verslą su nepatikimais ar prastą finansinę reputaciją turinčiais partneriais.

Apdraudžia nuo vėluojančių mokėjimų ar partnerių nemokumo

Net daug metų bendradarbiaujančios įmonės dėl įvairių priežasčių gali susidurti su laikinais atsiskaitymo sunkumais ar netgi tapti nemokios. Kad užsienio partnerių problemos nepaveiktų jūsų įmonės gerovės, M. Mikalajūnas pataria apsidrausti. Tarp nebankinio faktoringo įmonių Lietuvoje „SME Finance“ yra vienintelė, turinti bendradarbiavimo sutartį su „Coface“.

„Turėdami draudimą nuo užsienio partnerių nemokumo, galite būti ramūs, kad pinigai už prekes grįš į įmonės sąskaitą, net jei partneris kitoje šalyje negalėtų atsiskaityti pats“, – paaiškina „Coface“ vadovas Baltijos šalyse Mantvydas Štareika.

Turėdami draudimą naujus partnerius susirasite greičiau

M.Štareikos teigimu, pastaruoju metu Lietuvos verslininkai vis drąsiau žvalgosi naujų rinkų. Šalia tradicinių eksporto šalių, tokių kaip Vokietija, Rusija, Lenkija ir Latvija, lietuviai vis dažniau pasirenka tolimesnes rinkas – pavyzdžiui, Kiniją, Honkongą ar net Pietų Afrikos Respubliką. Be to, vis dažniau ryžtamasi pasiūlyti savo prekes vėliau į Europos Sąjungą įstojusioms šalims, tokioms kaip Bulgarija ar Rumunija.

Finansų ekspertai sutinka, kad prekinio kredito draudimo kombinacija su faktoringo paslauga patikimai apsaugo nuo eksporto rizikų ir užtikrina reikiamą kiekį apyvartinių lėšų.

Padeda prisijaukinti naujas rinkas

Verslininkams svarbu žinoti, kad kredito draudimo įkainiai tiesiogiai priklauso nuo to, į kurią šalį planuojate eksportuoti. Prekiaujant su stabiliomis ir tradicinėmis eksporto rinkomis, tokiomis kaip Europos ekonominės erdvės šalys, JAV, Kanada, Japonija ar Pietų Korėja, draudimas kainuos pigiau. Tačiau būtina įvertinti, kad ir konkurencija šiose rinkose yra nepalyginamai aukštesnė, todėl jose įsitvirtinti bus sunkiau.

Pradėti eksportuoti smulkioms ir vidutinėms įmonėms padeda „Invegos“ programos

M.Mikalajūno nuomone, ženkliai daugiau galimybių atsiveria mažiau žinomose naujose rinkose, tačiau dažnu atveju draudikai jas laiko rizikingesnėmis. Tiesa, pastaruoju metu Lietuvoje pradėjo veikti smulkaus ir vidutinio verslo eksporto paramos programa, kurią vykdo „Invega“. Minėta programa skirta padėti mažoms ir vidutinio dydžio lietuviškoms įmonėms diversifikuoti eksporto rinkų krepšelį, drąsiau prekiauti su naujomis šalimis. Nors pastarosiose verslo galimybių yra gerokai daugiau, tačiau jose neatsiskaitymas už prekes yra viena pagrindinių rizikų, stabdančių verslininkų ryžtą pradėti eksportuoti.

Invega“ atveria perspektyvias Ukrainos ir Baltarusijos rinkas

„Invegos“ vykdoma eksporto kredito garantijų programa skirta būtent smulkiam ir vidutiniam verslui, ir padeda norintiems atrasti naujų rinkų.

„Suteikdami kredito garantijas bendradarbiaujantiems su aukštesnės rizikos šalimis, dalinamės finansine našta su eksportuotojais ir sumažiname jų riziką iki 10 proc. Tikimės, kad Lietuvos eksportuotojams taip padėsime lengviau įveikti naujų rinkų barjerus ir ženkliai išplėsti eksporto geografiją“, – sako „Invegos“ generalinis direktorius Kęstutis Motiejūnas.

Jis pastebi, kad naudodamosi minėta programa smulkios ir vidutinės bendrovės galės pradėti eksportuoti į tokias Lietuvai svarbias rinkas kaip Baltarusija ar Ukraina, taip pat kitas aukštesnio rizikingumo pasaulio šalis.

Gali kreiptis prieš metus veikti pradėjusios įmonės

Kaip pastebi K.Motiejūnas, eksporto kredito garantija yra viena iš veiksmingiausių eksporto rizikos mažinimo priemonių. Ji reikalinga siekiant padėti Lietuvos verslui drąsiau imtis eksporto strategiškai svarbiose ir naujose rinkose. Iki 90 procentų atidėto mokėjimo sumos eksporto kredito garantijos bus teikiamos smulkioms ir vidutinio dydžio įmonėms, kurių metinės pajamos viršija 100 tūkst. eurų. Eksportuojamoms prekėms gali būti taikomas iki 2 metų atidėto mokėjimo terminas, o suma, dėl kurios galima kreiptis į „Invegą“, gali siekti iki 1 mln. Eur. „Invegos“ tinklapyje veikianti skaičiuoklė padės sužinoti įmokos dydį, kuris priklauso nuo konkrečios šalies rizikingumo, atidėjimo termino ir prašomos kredito garantijos sumos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai