„Eurovaistinės“ valdybos pirmininkė Ingrida Damulienė įsitikinusi, kad vaistinės darbo sėkmė priklauso nuo vaistininkų profesionalumo, todėl visos iniciatyvos, kurios padeda gerinti mokslo kokybę, labai svarbios.
„Vaistinė tai pirmiausia žmonės, kurie joje dirba, todėl mums ypatingai svarbu, kokie specialistai baigs šias studijas. Gera prisidėti prie mokymosi proceso ir suteikti kiek galima daugiau žinių dar mokantis. Pasidalinome savo patirtimi, rodome studentams, kaip sukurtos aptarnavimo sistemos, kad vėliau, po šio simuliacinio žaidimo, vaistininkai galėtų drąsiai prisidėti prie jau dirbančių kolegų. Džiaugiuosi, kad daugiau nei pusė šio pirmosios studijų programos dalyvių praktikos vietai pasirinko mus, „Eurovaistinę“, – sako I. Damulienė.
Unikalią galimybę įgyvendinti projektą Lietuvoje parsivežė universiteto dėstytoja Indrė Trečiokienė. Doktorantūrą Olandijos Groningeno institute studijuojanti moteris rado galimybę viename geriausių farmacijos specialistus ruošiančių Europos universitetų veikiantį simuliacinį žaidimą pritaikyti mūsų studentams.
Praktinį modelio įgyvendinimą padėjo parengti vaistinių tinklas „Eurovaistinė“.
VU Medicinos fakulteto dekanas prof. dr. Algirdas Utkus sako, kad dabartiniams penktakursiams pasiūlyta interaktyvaus mokymosi galimybė, jiems suteikta prieiga prie GIMMICS mokymosi sistemos, kuri iki šiol buvo įdiegta tik geriausiuose Europos universitetuose, ruošiančiuose farmacijos specialistus. Į galimybę tobulinti Farmacijos studentų praktinius įgūdžius VU Medicinos fakultetas jau investavo daugiau kaip 12 tūkst. eurų.
„Šie penktakursiai Farmacijos studentai yra pirmoji mūsų universiteto laida. Ruošiame specialistus pagal geriausias įmanomas programas ir tikimės į rinką išleisti profesionalius vaistininkus. Susidomėjimas programa kasmet auga, jeigu prieš penkerius metus priėmėme 24 studentus, tai šį rudenį studijuoti Farmaciją pasirinko 54 studentai“, – sako Medicinos fakulteto dekanas.
Specialiai žaidimui sukurtas virtualus Vivariumo miestas, kuriame veikia Respublikinė ligoninė, savivaldybės poliklinika ir 12 privačių medicinos įstaigų, o taip pat 6 vaistinės. Į žaidimą aktyviai įtraukti ne tik studentai, bet ir visa Medicinos fakulteto bendruomenė, kurios nariai aktyviai veikia kaip „vaistinių klientai“.
Pasak projekto koordinatorės, dėstytojos I. Trečiokienės, penktakursiai taip įsitraukę į procesą, kad kartu su jais žaidžiama dieną ir naktį.
„Simuliuojant darbą vaistinėse, studentai paskaitų metu įgytas žinias pritaiko praktiškai, čia sprendžiame aktualias pacientų problemas ir tenka prisiimti atsakomybę už savo pačių sprendimus. Tokia patirtis labai pravers, kai vos pabaigę šį žaidimą jaunieji farmacininkai pradės savo žinias ir įgūdžius taikyti realioje praktikoje“, – įspūdžiais dalinasi I. Trečiokienė.
Ji pasakoja, kad šiuo metu studentai valdo keturias savo įkurtas vaistines – „Vilko“, „Bebro“, „Gandro“ ir „Žebenkšties“. Viena iš vaistinių – gamybinė, joje kuriami vaistai, kita – aptarnauja klientus visą parą, trečioje – skiepijama, o ketvirtoji yra atsakinga už pacientų konsultacijas telefonu visą parą.
„Kelias profesinio tobulėjimo link išties tikroviškas – susirūpinusių klientų skambučiai ankstų rytą, atsakomybė už vaistažolių mišinių ir mikstūrų kokybę – tai kasdienybė, su kuria susiduria visuomenės sveikata besirūpinantis vaistininkas. Žaidimo metu taip pat vyksta tarpdisciplininė komunikacija: studentai skambina receptą išrašiusiam gydytojui, aiškinasi situacijas, dalyvauja bendruose susitikimuose“, – studentų iniciatyvumu džiaugiasi I. Trečiokienė.
Į žaidimą aktyviai įsitraukusi ir šeimos gydytoja Jūratė Pečeliūnienė. Jai vaistininkai skambina norėdami pasitikslinti, ar teisingai perskaitė receptus, kokį kiekį vaistų skirti, pasitarti, kaip bendrauti su klientais.
„Ketverius metus studentai gavo vien praktines žinias, atėjo metas tikrai praktikai. Džiaugiuosi, kad šie jauni žmonės labai imlūs, greitai perpranta naujoves, tokio pobūdžio mokymasis leidžia jiems tapti tikrais savo srities specialistais. Kasdien gaunu labai daug jų skambučių, gera stebėti, kad vos per keletą dienų ir tonas, ir bendravimo maniera gerokai pakito, pradedame su jais bendrauti kaip su tikrais savo kolegomis“, – įspūdžiais dalinasi šeimos gydytoja J. Pečeliūnienė.
GIMMICS – Groningeno instituto priežiūros paslaugų valdymo modelis (Groningen Institute Model of Management in Care Services) – yra simuliacinis vaistinės darbo žaidimas, kurio metu įgyjami vaistinės valdymo, farmacinės paslaugos teikimo ir farmacinės rūpybos įgūdžiai. Žaidimo tikslas – paruošti studentus atsakingam darbui, išmokyti praktikoje taikyti teorines žinias, padėti suprasti klaidas ir prisiimti atsakomybę.