Galima sakyti, šiandien jau sunku įsivaizduoti kokybiškas atostogas be fotoaparato. Todėl jas planuojant tiesiog būtina skirti laiko ir numatyti, ką ketiname įamžinti, kaip atrodys mūsų „atostogos su fotoaparatu“. Galėčiau sakyti „atostogos su telefonu“, nes šiuolaikiniai išmanieji turi vaizdą neblogai atkuriančias fotokameras. Galimybes įmanoma išplėsti įvairiais priedais – makroobjektyvais ir plačiakampiais objektyvais, išorinėmis blykstėmis, nuotolinio valdymo fotografavimo laikikliais. O pasitelkę redagavimo programėlės, kurios akimirksniu pakeičia nuotraukos stilių ir nuotaiką, turėsime šaunų įrankį. Važiuodami slidinėti arba kopdami į kalnus vargu ar norėsite tempti ant kupros sunkų fotoaparatą ir dar kelis objektyvus. O jei susiruošite, pavyzdžiui, į piligriminę kelionę pėsčiomis, telefonas bus vienintelis galimas sprendimas, nes žygyje jausite kiekvieną papildomą gramą. Nebent važiuojate fotografuoti ir svarbiausias jūsų tikslas – nuotraukos. Tada jau turėsite mesti iššūkį stuburui ir bendrakeleivių kantrybei.
Varžytuves laimi fotoaparatas
Tačiau jei planuojate vasarą be skubos ir didesnio fizinio krūvio, jei žadate atostogauti lėtai ir sėsliai, jei norite mėgautis fotografavimo procesu bei išskirtiniais rezultatais ir svajojate įamžinti žvaigždes ar žaibą – rinkitės tradicinį fotoaparatą. Nes telefonas ne visagalis ir kai kuriais atvejais negali jam prilygti. Prieš nuspręsdami, kuo fotografuosite, turėtumėte žinoti kelis svarbius momentus.
Pirmas – telefonu darytos nuotraukos atrodo puikiai, jei fotografuota gero apšvietimo sąlygomis. Tačiau kai yra net palyginti nedidelė prieblanda, vaizdo kokybė labai pablogėja, o jeigu teks foto grafuoti naktį – rezultatas bus visai liūdnas. Labai nelengva bus perteikti naktinio miesto grožį.
Kita problema – vaizdo priartinimas. Fotografuodama telefonu, paprastai šios funkcijos nė nenaudoju, nes nuotraukos kokybė labai suprastėja. Paeksperimentuokite: pamėginkite išspausdinti keletą nuotraukų, darytų telefonu, ir įsitikinsite. Patyrę fotografai nerinkdami žodžių tokias vadina tiesiog šiukšlėmis. Nuotraukos dydis – dar viena esminė detalė. Jos svarbą pajusite, kai norėsite redaguoti fotografijas: pašviesinti, ištraukti objektą iš tamsos, kadruoti. Telefonu sunkiau fotografuoti judančius objektus, nes jis lėčiau fokusuoja. Na ir galiausiai telefono baterija išsikrauna daug greičiau, todėl ruošdamiesi įamžinti ilgesnę ekskursiją ar kurti Joninių nakties reportažą geriau rinkitės fotoaparatą. Reziumuojant būtų galima pasakyti: jei šviesa neprognozuojama, o iš nufotografuotų vaizdų planuojate kurti fotoalbumą ar didesnio formato nuotraukas kabinti ant sienos – rinkitės fotoaparatą. Tradicinis fotoaparatas varžytuves kol kas laimi.
Fotografuojame gėles
Vasara mums asocijuojasi su saule, žiedais, maudynėmis ir šiltomis žvaigždėtomis naktimis. Kad nuotraukos būtų įspūdingos, pravartu žinoti, kaip fotografuoti skirtingų medžiagų, spalvų ir judančius objektus. Pradėkime nuo gėlių. Gėles fotografuokite po lietaus ir kiek apniukusiu oru. Lietus nuplauna dulkes, o netiesioginė ar neryški saulė neiškraipo spalvų. Priklausomai nuo to, fotografuosite gėlių pievą ar atskirus žiedus, rinkitės atitinkamą įrangą – plačiakampį objektyvą arba makroobjektyvą. Šis reikalingas norint fotografuoti ir žiedus lankančius vabzdžius. Jei makroobjektyvo neturite, įsigykite makrožiedus, tada juos užsukę galėsite pažvelgti bitei tiesiai į akis. Pažaiskite su ryškumo gyliu. Paprasta, bet rezultatas tikrai džiugins. Tam tiesiog pasirinkite diafragmos prioriteto režimą (dažniausiai A arba Av), iki galo atidarykite diafragmą ir perjunkite rankinį fokusavimą.
Tada paprasčiausiai sukiodami rankinio fokusavimo žiedą išsirinkite vaizdą, kuris jums labiausiai patinka. Vieni žiedai bus ryškūs, kiti – išplaukę. Išbandykite tai tiesiog atsisėdę pievoje tarp žolynų. Labai romantiškai gėlės atrodo ir prieš šviesą. Tačiau taip fotografuodami panaudokite atšvaitą šešėlinei pusei apšviesti. Arba – blykstę. Daugelis nenaudoja integruotos blykstės vien dėl to, kad nemoka ja naudotis. O juk tereikia išmokti sumažinti jos galingumą. Jei norite, kad nuotraukos būtų ryškios, rinkitės ramią dieną. Nors pučiant stipriam vėjui aguonų pieva tikrai atrodys įspūdingai. Tam galite išbandyti ilgo židinio nuotolio objektyvą. Pritrauktas vaizdas jautresnis judesiui, tad neryškios vietos gali atrodyti labai poetiškai.
Fokusuotė – į vandenį
Vanduo yra labai fotogeniškas ir įvairiapusis objektas. Tai gali būti lietus, rasa, fontanas, krioklys ar rūkas. Pagrindinė taisyklė atsiskleisti grožiui – fotografuoti prieš šviesą. Tam tiks ankstyvas rytas ar vėlyvesnė pavakarė, kai saulė žemai. Nesvarbu, saulę įtraukiate į kadrą ar ne, skaidrūs objektai sužiba tik priešpriešinėje šviesoje. Anksti ryte čiupkite ilgesnio židinio nuotolio objektyvą ir kriskite į žoles. Praverstų turistinis kilimėlis – mažiau sušlaptumėte. Bet menas juk reikalauja pastangų ir pasiaukojimo. Fotografuodami krioklį ar sraunų šaltinį pasirinkite ilgą išlaikymą. Kad išlaikymas pailgėtų, reikia priverti diafragmą arba naudoti tamsinančius filtrus, kurie praleidžia mažiau šviesos į objektyvą. Vanduo nuotraukoje virs vata ar plunksnomis. Taip galima fotografuoti ir fontaną. Norėdami pamatyti ore sustingusius vandens purslus, atvirkščiai – rinkitės kuo trumpesnį išlaikymą. Esate matę daugybę gražių atspindžių vandens paviršiuje. Jų gali būti ežere, baseine, baloje po lietaus, kitame šlapiame paviršiuje. Fotografuojant atspindį vandens telkinyje, turėtų būti ramus oras, kad piešinio negadintų bangelės ar ratilai. Ramu dažniausiai būna anksti ryte, taip pat vėjas neretai nurimsta į vakarą. Tačiau ne visada, todėl tiesiog stebėkite orą. Pabandykite fotografuoti ir atspindžius judančiame vandenyje. Tada galima gauti keistų, beveik siurrealistinių vaizdų ir žavių abstrakcijų. Man taip net įdomiau.
Gaudome žaibą
Visada įdomu įamžinti tai, ko nepamatysi kasdien. Nuostabūs debesys vasaros liūčių metu, vaivorykštės, dangų nutvieskiantys žaibai. Nufotografuoti žaibą nėra tokia jau neįmanoma misija, kaip gali atrodyti. Ir net nebūtinas baimės adrenalinas audrą pasitinkant laukuose arba prie jūros. Užteks pastatyti fotoaparatą balkone ar prie atdaro lango. Fotoaparatą reikėtų tvirtinti prie trikojo, nes stabilumas yra svarbus. Juk dirbsime pasitelkdami ilgą išlaikymą. Jei trikojo neturite, tiks ir kitoks stabilus objektas iš namų aplinkos – palangė, spintelė ar knygų stirta.
Iš pradžių sukomponuokite kadrą. Vaizdas turėtų būti patrauklus ir nematant žaibo. Taigi, be dangaus, į kadrą įtraukite miesto panoramą, industrinį peizažą, kalnus arba miško fragmentą. Didesnę kadro dalį turėtų užimti dangus. Tuomet pasirinkite rankinį fokusavimą ir fokusuokite į objektą tolumoje. Jei nepasitikite savo akimis, pirmiau pasinaudokite automatiniu fokusavimo režimu, tada perjunkite rankinį fokusavimą. Arba fiksuokite fokusuotę, jei fotoaparatas turi tokią galimybę. Jei norėsite įamžinti ne vieną kadrą, nereikės kaskart rūpintis fokusuote, ji išliks tokia pat. Nustatykite F8 diafragmą. Jautrumą sumažinkite iki minimalaus – ISO 100 ar 200. Pasirinkite rankinį fotografavimo režimą (M) ir nustatykite 30 sekundžių išlaikymą. Padarykite bandomuosius kadrus. Jeigu jie per šviesūs – priverkite diafragmą. Jeigu per tamsūs – šiek tiek padidinkite jautrumą. Dabar belieka kas 30 sekundžių paspausti užrakto mygtuką. Darykite daug nuotraukų. Žaibą tikrai pagausite. Jei aplink gana šviesu ir nuotraukos išeina per šviesios net uždarius diafragmą – trumpinkite išlaikymą ir spauskite užrakto mygtuką kas 15 sekundžių.
Vėliau atrinktas žaibo nuotraukas reikėtų redaguoti – paryškinti kontrastą, pakoreguoti spalvas. Jei visą laiką fotografavote iš to paties taško, surinkę visas fotografijas, kuriose pagavote žaibą, galite sujungti į vieną. Gausite nuotrauką su daugybe žaibų. Bet tai jau vadinasi manipuliacija.
Žvaigždžių magija
Vasaros pabaiga – puikus laikas fotografuoti žvaigždėtą dangų. Pats fotografavimas nėra sudėtingas, tačiau reikės daugiau laiko pasiruošti. Fotografuojant dangų svarbiausia – vieta. Ten tikrai turi ūti tamsu. Todėl teks važiuoti prie jūros, į mišką ar kitur, kur nesiekia miesto pašvaistė. Kadangi reikės ilgo išlaikymo, be trikojo neišsiversite. Juolab kad fotoaparatą teks nukreipti į dangų, vadinasi, tiesiog kur nors jį padėti – netiks. Patartina rinktis platesnio kampo objektyvą, kad apimtų kuo daugiau dangaus. Jei norėsite fotografuoti Paukščių Taką, reikės vertikalaus kadro. Kadras bus daug įdomesnis, jei, be dangaus, įtrauksite ir kitus objektus – žmones, pilies griuvėsius, medžių šakas.
Taigi, fotoaparatą pritvirtinę prie trikojo, nustatykite rankinį fotografavimo režimą (M). Tada jautrumą (ISO) padidinkite iki 1600 ar 2000. Visiškai atidarykite diafragmą. Perjunkite į rankinį fokusavimą ir nustatykite fokusuotę į begalybę. Ekspozicijos trukmė – 25 ar 30 sekundžių. Ilgesnio išlaikymo nesirinkite, nes žemė juda ir žvaigždės iš taškų virs brūkšniais. Tada vaizdas bus toks, tarsi būtumėte sujudinę fotoaparatą. Vėliau kadrą šiek tiek redaguokite – padarykite šaltesnį (mėlynesnį) vaizdą, padidinkite kontrastą ir detalumą. Kaip nufotografuoti žvaigždžių „kelionę“? Pasiruošimas panašus, kaip ir ketinant fotografuoti žvaigždėtą dangų, tik reikės daug ilgesnio išlaikymo – nuo 30 iki 80 minučių. Teks iki minimumo sumažinti jautrumą (ISO 100 arba 200). Ypač ilgam išlaikymui nustatyti prireiks specialaus troselio, kuris jungiamas prie fotoaparato. Troselis turi būti su fiksatoriumi, juk nelaikysite piršto ant užrakto mygtuko visą valandą. Ir turi būti išties tamsu. Todėl ne tik ieškokite vietos, kuri būtų toli nuo miesto, bet ir stebėkite mėnulį. Kuo mažiau mėnulio matysite, tuo ryškesnės atrodys žvaigždės. Per pilnatį galite miegoti, o fotografuoti traukite sulaukę pačios jaunaties pradžios. Dar svarbu, kad dangus būtų giedras ir per tą valandą žvaigždžių neužstotų debesys. Kur nukreipti fotoaparatą? Ieškokite Šiaurinės (Poliarinės) žvaigždės. Kai nukreipsite į ją fotoaparatą, žvaigždės nupieš taisyklingą apskritimą. Startas. Dabar galite pamedituoti ir išgerti karštos arbatos, nes procesas užtruks. Iš pirmo karto gali ir neišeiti, nes išlaikymo ilgis priklauso nuo daugybės veiksnių – aplinkos šviesumo, objektyvo šviesumo, pasirinkto jautrumo. Užfiksavę pirmą kadrą matysite, reikia pailginti ar patrumpinti išlaikymą. Gali tekti be miego išbūti ir kelias naktis. Bet nuotraukos bus to vertos.
Vakaro linksmybės
Turbūt teko girdėti apie piešimą šviesa. Ir tam net nebūtina aklina tamsa kaip fotografuojant žvaigždes. Svarbu, kad nustačius ilgą išlaikymą kadras neišeitų per šviesus. Šviesa pateks lėčiau, jei uždarysite diafragmą, galima panaudoti ir tamsinantį filtrą.
Taigi, vėl tvirtinkite fotoaparatą prie trikojo ir pasirinkite 10–20 sekundžių išlaikymą. Piešti esate pasiruošę. Piešimo įrankiai – įvairūs maži šviesos šaltiniai: žibintuvėlis, telefono prožektorius, kalėdinė girlianda, žvakės šviesa, šaltoji ugnis ir pan. Pradžioje galite išbandyti paprasčiausią būdą – piešti ant medžio ar kito objekto. Tamsoje gali būti sunku sufokusuoti medį. Tada pašvieskite žibintuvėliu, sufokusuokite ir fiksuokite fokusuotę arba perjunkite į rankinį režimą. Dabar, kol nepajudinsite fotoaparato, fokusu rūpintis nereikės. Tiesiog spauskite užraktą ir žibintuvėlio šviesa pradėkite „vaikščioti“ medžio šakomis. Ilgas išlaikymas gali pradžiuginti netikėtomis spalvomis. Dangus gali įgauti raudonų, violetinių ar dar kitokių atspalvių – priklausomai nuo to, koks šviesos šaltinis apšvies aplinką: mėnulio pilnatis, miesto pašvaistė ar kitas. Žinoma, jis neturi būti stiprus ir patekti į kadrą. Šviesu turėtų būti tik tiek, kad galėtumėte laisvai judėti aplinkoje. Jei kadras išėjo per šviesus – uždarykite diafragmą arba trumpinkite išlaikymą. Nepamirškite, kad sutrumpinę išlaikymą turėsite mažiau laiko piešti. Jei kadras per tamsus – galite labiau atidaryti diafragmą arba pailginti išlaikymą. Piešimas šviesa – labai smagi pramoga ir kompanijoje. Kad ir kas tai būtų – vaikų gimtadienis, klasės susitikimas ar plaukimas baidarėmis, šis žaidimas pagyvins vakarą, o linksmos nuotraukos primins puikiai praleistą laiką. Išdalykite svečiams žibintuvėlius, sustatykite juos priešais fotoaparatą (pirmiau patikrinkite, ar visi telpa į kadrą) ir liepkite ką nors piešti ar rašyti ore. Žibintuvėliai turi būti atgręžti į fotoaparatą. Kad žmonių figūros neapsišviestų, venkite apšviesti vienas kitą. Taip pat padeda tamsi apranga ir judėjimas piešimo metu. Taikant ilgą išlaikymą, judanti piešėjotruputį šviesos. Žaviai atrodo sinchroniškai atliekami judesiai, išbandykite tai šokdami.
Įdomiai nuotraukai išgauti yra daugybė būdų, viskas priklauso nuo jūsų pasirinktų šviesos šaltinių, judesių ar idėjos. Neribokite savo fantazijos. Visi esame skirtingi, visi atostogaujame ir poilsiaujame taip, kaip mums patinka ar kaip išgalime. Tačiau įamžinti atostogas ar poilsį – būtinas atributas, lydintis mus baidarių žygyje, kurorto viešbutyje ar per mergvakarį. Šiek tiek investuoti laiko ruošiantis fotografuoti – tiesiog būtina. Juk bus įamžinami prisiminimai. Ir visiškai nesvarbu, fotografuosite vaiką, gėlę ar tiesiog darysite asmenukę Baltijos jūros pakrantėje. Gerų atostogų ir fantastiškų nuotraukų!
Daugiau žurnalo „Elektrolife“ straipsnių skaitykite www.elektrolife.lt.