Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Individualios veiklos apskaita. Kaip nepasiklysti?

Norite pradėti dirbti savarankiškai, tačiau turite klausimų dėl individualios veiklos apskaitos? Sunku susigaudyti, kada ir kokius duomenis privalu pateikti mokesčių administratoriui, kada registruotis PVM mokėtoju, kokius mokesčius mokėti, kaip teisingai pildyti pajamų ir išlaidų žurnalą?
Individualios veiklos apskaita. Kaip nepasiklysti?
Individualios veiklos apskaita. Kaip nepasiklysti? / Partnerio nuotr.

Valstybinė mokesčių inspekcija individualią veiklą vykdantiems gyventojams sukūrė e. paslaugą – virtualų buhalterį i.APS, kuris palengvina smulkiųjų verslininkų veiklos apskaitą. Gyventojams, kurie vykdo veiklą pagal pažymą ar įsigiję verslo liudijimą, nebereikia pildyti popierinio pajamų ir išlaidų apskaitos žurnalo, vesti apskaitą jie gali nuotoliniu būdu iš bet kurios vietos, kur yra internetas. Vesdami apskaitą VMI sukurta programa gyventojai gali būti tikri, kad viską pildo teisingai.

„Pildant pajamų ir išlaidų apskaitos žurnalą virtualiu buhalteriu i.APS gyventojams nereikia sekti su individualia veikla susijusių teisės aktų pakeitimų, viskas pildoma pagal veiklos vykdymo metu galiojančią tvarką. Verslininkai gali užsisakyti jiems aktualius priminimus apie tai, kada ir kokias deklaracijas reikia pateikti, kada laikas keisti veiklos formą, naudotis kitais programos privalumais, kurių išties nemažai“, – sako VMI prie FM virtualaus buhalterio i.APS projekto vadovė Inga Gedminienė.

Anot jos, gyventojams nereikia sukti galvos dėl apskaitos dokumentų. Tiesiogiai programoje galima išrašyti sąskaitą faktūrą, PVM sąskaitą faktūrą ar Prekių (paslaugų) pirkimo — pardavimo kvitą.

Kai gyventojas, kuris vykdo veiklą įsigijęs verslo liudijimą, išrašydamas i.APS dokumentus nurodo tikslius prekės ar paslaugas perkančios įmonės duomenis, programa jį informuoja, ar klientas vykdo tokią pat veiklą, kaip ir jo. Jei veiklą su verslo liudijimu vykdančio gyventojo ir kliento vykdomos veiklos sutampa, iš tokios įmonės gautos pajamos apmokestinamos kaip individualios veiklos su pažyma pajamos. Veiklą su verslo liudijimu vykdantys gyventojai i.APS gali stebėti savo apyvartą, mato, kada jau reikia pasirinkti kitą veiklos formą (t.y. kada nuo kalendorinių metų pradžios pasiekiama 45 tūkst. eurų apyvarta). Taip pat i.APS programoje gyventojai mato, kada jų apyvarta su juridiniais asmenimis ir / ar su individualią prekybos veiklą vykdančiais asmenimis artėja prie 4,5 tūkst. eurų sumos. Tai labai aktualu, nes minėtą sumą viršijanti pajamų dalis yra apmokestinama kaip individualios veiklos su pažyma pajamos.

Individualią veiklą pagal pažymą vykdantys gyventojai i.APS programoje mato ilgalaikio turto, apie kurio naudojimą veiklai pranešė VMI, duomenis, jiems nereikia patiems apskaičiuoti ir pildyti ilgalaikio turto nusidėvėjimo duomenų. Taip pat nereikia aiškintis, kokios išlaidos yra priskiriamos leidžiamiems atskaitymams, kokios nepriskiriamos, o kurių priskyrimas yra ribojamas — tai nustato programa pagal gyventojo įvestą išlaidų rūšį.

Programos naudotojai gali stebėti artėjimą prie PVM ribos, t. y. matyti, kokią pajamų sumą neviršijant ribos dar galima gauti, gyventojui pačiam nieko nereikia skaičiuoti.

VMI patirtis rodo, kad vykdantiems individualią veiklą dažnai kyla klausimų pildant ir teikiant pajamų deklaracijas, tad virtualus buhalteris i.APS supaprastins ir deklaravimo procesą. VMI pagal i.APS vedamo Pajamų ir išlaidų apskaitos žurnalo, taip pat trečiųjų šalių VMI pateiktus duomenis, parengs preliminarią pajamų deklaraciją, kurią gyventojams beliks tik peržiūrėti ir pateikti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos