„Vienas iš procesų, kurį atliekame savo gamykloje, yra medienos džiovinimas. Su šiuo metu rinkoje esančiomis technologijomis jis užtrunka apie 5-7 paras bei reikalauja nemažo kiekio energijos. Mūsų tikslas šio projekto metu buvo paspartinti šį procesą bei medienos džiovinimo laiką sumažinti iki 2 parų, o tuo pačiu – tausoti gamtą bei sumažinti neigiamą poveikį aplinkai“, – dalijasi „Vli Timber“ generalinis direktorius Darius Lackus. Jo teigimu, aplinkosaugos tema, tvarus verslo vystymas bei socialinė atsakomybė – ašys, kurioms įmonė kasmet skiria vis daugiau dėmesio.
Verslininkas džiaugiasi, kad įsigijus inovatyvią techniką išsikeltus tikslus pavyko sėkmingai pasiekti – patobulinusi technologinį medienos džiovinimo procesą įmonė sumažino gamyboje naudojamos elektros ir biokuro sąnaudas, o tuo pačiu – ir į aplinką patenkančius anglies dioksido kiekius. Įgyvendintas projektas taip pat prisidėjo prie darnaus vystymosi – šiuo metu bendrovė dvigubai padidino savo gamyklos pajėgumus, turi galimybę klientų užsakymus įvykdyti greičiau ir kokybiškiau. Visa tai kartu su „Vli Timber“ sukaupta patirtimi, kvalifikuotu personalu ir moderniais gamybos procesais leis bendrovei įgyti ilgalaikį konkurencinį pranašumą.
Anykščiuose – skandinaviškos inovacijos
Daugiau nei 400 tūkst. eurų vertės projektą įmonė įgyvendino kartu su partneriais iš Norvegijos – „Vli Timber“ užsakymu sukurtą konvencinę džiovinimo įrangą diegti padėjo su didžiausiais pasaulyje malkų gamintojais dirbanti Norvegijos bendrovė „Vepak“. Įmonė prisidėjo kuriant medienos džiovinimo procesą, analizuojant sunaudojamos energijos resursų taupymą.
Toks bendradarbiavimas kuriant žaliąsias inovacijas puikiai atspindi programos „Norway Grants“ tikslą – ne tik mažinti neigiamą poveikį aplinkai, remti žalių produktų ar technologijų kūrimą, komercinimą bei diegimą įvairiuose pramonės sektoriuose, bet taip pat skatinti dvišalį Lietuvos-Norvegijos bendradarbiavimą. Inovacijų agentūros „Norway Grants“ projektų vadovės Monikos Kemežytės-Vaitiekūnienės teigimu, šiam tikslui įgyvendinti programos rėmuose organizuojamos kontaktų mugės, kompensuojamos kelionių išlaidos.
„Norvegijos įmonės yra vienos didžiausių žaliųjų inovacijų eksportuotojų Europoje ir netgi pasaulyje – čia verslai savo kuriamus unikalius technologinius sprendimus gali pasiūlyti įvairiems sektoriams: nuo laivybos pramonės iki maisto ir būtinųjų produktų gamintojų. Tad „Norway Grants“ programa yra puiki ne tik dėl finansinės paramos ir galimybės prisidėti prie žaliosios ekonomikos augimo, bet taip pat ir galimybės užmegzti vertingas pažintis, kartu su lyderiaujančiomis pasaulio įmonėmis kurti projektus, kurie prisidėtų prie aukštos pridėtinės vertės ekonomikos“, – sako Inovacijų agentūros ekspertė.
Pagal programos „Verslo plėtra, inovacijos ir MVĮ“ kvietimą Lietuvos įmonės galėjo gauti iki 2 mln. Eur investicijų, viso šalies verslui buvo numatytas 15,5 mln. Eur finansavimas. Šie pinigai skirti tokioms sritims, kaip inovacijos, verslumas, konkurencingumo didinimas informacinių ir ryšių technologijų bei žaliosios ekonomikos srityse.
Siekia pilnai automatizuoti gamybos procesus
Didžiausio Baltijos šalyse džiovintų malkų gamintojo vadovo D.Lackaus teigimu, bendrovė kelia tikslą ateityje visiškai automatizuoti savo gamybos procesus, tad įgyvendintas projektas – tik viena ambicingo plano dalis.
„Eidami visiško automatizavimo keliu pastebėjome, kad rinkoje trūksta tam tikrų įrenginių efektyvumui didinti. Todėl esame įkūrę mokslinių tyrimų ir plėtros padalinį, kuriame dirba skirtingų sričių inžinieriai ir technologai, bandome naujus būdus medienai skaldyti, skersuoti ir džiovinti, taip pat testuojame ir dirbtinio intelekto sprendimus“, – sako jis.
Šiuo metu „Vli Timber“ net 99 proc. savo produkcijos eksportuoja į užsienio šalis. Pagrindinės rinkos – Jungtinė Karalystė, Olandija, Vokietija, Skandinavijos šalys.