Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Kaip tinkamai pasirinkti ir naudoti keptuvę

Kiekviena gera šeimininkė turi bent kelias paslaptis, padedančias net tik nustebinti svečius, bet ir pasirūpinti kasdiene sveika šeimos mityba. Ir visa tai padaryti padeda ne tik rūpestingai atrinkti maisto produktai ar įmantrūs receptai, bet ir kokybiški indai.
Kaip tinkamai pasirinkti ir naudoti keptuvę
Kaip tinkamai pasirinkti ir naudoti keptuvę / Projekto partnerio nuotr.
Temos: 2 Virtuvė Indai

Bene svarbiausia – turėti tinkamą keptuvę. O ją išsirinkti ne taip ir paprasta. Iš pažiūros, paprastas kepimo indas gali būti įvairių dydžių, formų, gylių, pagamintas iš ketaus, nerūdijančio ar net medicininio plieno, su keraminiu paviršiumi ar titano danga, skirtas lietiniams ar mėsos didkepsniams... Ir tai dar ne visi kriterijai, sako indais prekiaujančios bendrovės „Metalo amžius“ konsultantai.

Mitybos specialistai vienbalsiai reabilituoja keptuves. Norint maitintis sveikai, nebūtina visad maistą ruošti ant garų. Pasirinkus, pavyzdžiui, nerūdijančio plieno keptuvę, maistą galima kepti be riebalų. Ir be lašelio aliejaus gražiai apskrunda net mėsa. Tokioje keptuvėje paruoštas maistas ne tik mažiau kaloringesnis – dėl puikaus šilumos paskirstymo jame išlieka visos maistingosios medžiagos ir vitaminai.

Rinkitės pagal viryklę

Įprastai visoms keptuvėms, kurios turi nesvylančią dangą, taikoma 3–5 metų garantija. Tačiau tikras naudojimo laikas priklauso nuo viryklės tipo. Jei viryklė elektrinė, net ir 2 metų garantiją turinti keptuvė puikiai tarnaus 5 ar daugiau metų.

Tačiau ant dujinės viryklės naudojamų keptuvių laikas gerokai sutrumpėja. Ypač tai galioja keraminio paviršiaus keptuvėms – jų nerekomenduojama naudoti ant didelės kaitros, o naudojamos ant dujinių viryklių jos dar labiau „sugeria“ karštį.

Projekto partnerio nuotr./keptuvė lietiniams „Delta“
Projekto partnerio nuotr./keptuvė lietiniams „Delta“

Ketaus keptuvės yra sunkios, tvirtos ir nebijo nieko, tad nuo seno laikomos amžinomis. Jas dažniausiai renkasi vyrai. Ypač jie pamėgo iš šios patvarios žaliavos pagamintas keptuves didkepsniams, pastebi „Metalo amžiaus“ konsultantai. Beje, išplovus ir nusausinus ketaus keptuvę, patariama jos nepadėti drėgnos, o įlašinus kelis lašus aliejaus ištrinti popierine servetėle, mat ketaus indai, ypač nepadengti emale, gali rūdyti.

Smarkiai populiarėja ir keptuvės lietiniams ar keptuvės-troškintuvai. Pastarosios yra kur kas gilesnės nei įprastos. Be to, kai kurių keptuvių rankenos lengvai nusiima ir jas galima naudoti orkaitėje, o paskui su patiekalu patiekti svečiams – tai ir puikus serviravimo indas.

Projekto partnerio nuotr./keptuvė „Wok“, azijietiškiems patiekalams gaminti
Projekto partnerio nuotr./keptuvė „Wok“, azijietiškiems patiekalams gaminti

Mūsų šalies gyventojai mielai renkasi ir egzotiškąsias WOK keptuves, skirtas gaminti azijietiškus patiekalus. Šios keptuvės išsiskiria savo forma – į viršų smarkiai išplatėja.

Virtuvės stebuklai

Specialistai atkreipia dėmesį, kad aukštos kokybės keptuvės nebūtinai jautrios priežiūrai. Štai tik ką parduotuvių lentynose pasirodžiusi keptuvė „Spring Vulcano Cut Resist“ net visiškam virtuvės naujokui leis pasijusti patyrusiu šefu. Tai šveicarų sukurtos keptuvės, kokių Lietuvoje iki šiol dar nebuvo. Didžiausia jos paslaptis – ant nesvylančios dangos papildomai uždėtas tvirto plieno tinklelis. Taigi maistas šioje keptuvėje nesvyla, o speciali danga nesibraižo kepamą maistą vartant ar maišant net metaliniais įrankiais. Lyg ilgaamžiškumo patvirtinimas – 5 metų garantija.

Projekto partnerio nuotr./keptuvė „Spring Vulkano“
Projekto partnerio nuotr./keptuvė „Spring Vulcano Cut Resist“

Tiems, kurie kepdami kotletus ir norėdami jų nesudeginti vis dar laviruoja keptuvėje su „išsipūtusiu“ viduriu, vertėtų žinoti, kad gerų keptuvių dugnai neišsiklaipo. Deformacijoms atsparios ir lieto aliuminio keptuvės su tekintu dugnu, ir daugiasluoksnį dugną (nerūdijantis plienas–aliuminio kapsulė–nerūdijantis plienas) turinčios keptuvės, ir net keptuvės su viengubu dugnu, jei dugnas yra pakankamo storio, o dar geriau, jei jis ne štampuotas, o lietas ir tekintas. Kepant tokiose keptuvėse niekad neteks baimintis, kad sultys ar riebalai nutekės į kurį nors kraštą, o lietinis iškeps su prisvilusiu viduriu.
Kokio dydžio keptuvę rinktis? Žinovai sako, kad geriausia turėti kelias. Kiaušinienę iškepti, pagaminti padažą galima ir mažoje, 20 cm skersmens keptuvėje, o universaliausia – 28 cm skersmens. Tokioje jau galima kurti tikrus stebuklus ir šeimai, ir svečiams.

Projekto partnerio nuotr./keptuvė „Vulkano“
Projekto partnerio nuotr./keptuvė „Spring Vulcano Cut Resist“

Dangtis – svarbu

Virtuvės virtuozai sumaniai naudoja keptuvių dangčius – ir ne tik stiklinius, kurie padeda maistą greičiau iškepti ar ištroškinti. Žmonės mielai renkasi ir dangčius nuo riebalų bei garų. Šie dangčiai turi ne tik specialias skylutes garams tolygiai išgaruoti, bet ir langelį pažiūrėti, kaip kepa patiekalas.

Beje, daugelis tikriausiai pastebėjo, kad nemažai keptuvių parduodamos be dangčių, juos reikia rinktis atskirai. Konsultantai teigia, kad taip daroma pirkėjų patogumui – keptuvės po kelerių metų baigia savo tarnybą, o dangčiai neretai išlieka lyg nauji, tad jų nereikia vėl pirkti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?