Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Karjera IT srityje – gerokai daugiau nei programuotojas

Ne tik studentų Karjeros dienos, bet ir į pokalbius dėl praktikos ateinančių jaunų žmonių klausimai bei nuostatos rodo, kad dažnas su IT ateitį siejantis būsimasis specialistas painioja IT sritis ir nelabai įsivaizduoja, kuo skiriasi IT inžinierius ar IT saugumo specialistas nuo programuotojo.
T. Adomavičius, M. Zdanavičius, J. Stankūnas, M. Guobys
T. Adomavičius, M. Zdanavičius, J. Stankūnas, M. Guobys / Centric IT Solutions Lithuania archyvas

Tad šįkart kalbamės su keturiais skirtingose IT srityse dirbančiais profesionalais, „Centric IT Solutions Lithuania“ darbuotojais Mariumi, Justu, Tomu ir Mantu, mėgindami aptarti IT specialisto sąvokos platumą ir tai, kodėl IT yra kur kas daugiau nei programavimas.

Marius Guobys, DevOps komandos vadovas

„Pastaruosius metus DevOps iniciatyva ir kintantis IT pasaulis lėmė, kad programuotojas, sistemų administratorius, inžinierius, testuotojas ir kiti – yra bendra komanda, verdanti viename katile, lygūs savo statusu bei svarba. Tai leido IT darbo procesus paversti efektyviais, greitais ir sklandžiais. Tačiau jau daug metų bendrajame informacijos sraute IT specialistas yra lygu programuotojui, nors iš tiesų į IT specialisto sąvoką telpa gerokai daugiau – nuo inžinierių, testuotojų, iki projektų vadovų. Nenuostabu, kad matydami tokį nusistatymą, studentai natūraliai galvoje suniveliuoja visas IT specialybes iki „programuotojo“. Greičiausiai prie to prisideda ir nuolat transliuojama žinutė, kad labiausiai rinkoje reikalingi programuotojai ir tik jie.

Tuo tarpu pakaktų pagalvoti plačiau: tarkime, esi programuotojas, sukuri mobiliąją programėlę ar puslapį. O ką toliau su tuo produktu daryti? Geras programuotojas žino, kad sukurtas produktas turi būti kažkur patalpintas, kažkaip pasiekti vartotoją, turi būti užtikrintas jo saugumas ir t. t. Tai žingsnis į kitą lygį – kai nesi susifokusavęs vien į savo, kaip programuotojo, užduotį, bet žvelgi plačiau, architektūriškai supranti, kiek lygių gilyn žengia tavo sukurta programėlė – o ne tik rūpiniesi vartotojo matoma dalimi.

Pavyzdžiui, paprastas palyginimas: programuotojui svarbu funkcionalumas ir kad programa veikia, IT inžinieriui svarbu – kad ji veiktų patikimai, saugiai ir taip, kaip reikia. IT inžinierius atsižvelgia į tai, kokios yra šiuolaikinės grėsmės, kokie biznio reikalavimai patikimumo užtikrinimui, ką veikia vartotojai toje sistemoje, kokius duomenis reikia rinkti – visa tai programuotojai dažnai pražiūri.

Dar vienas dažnas mitas, su kuriuo susiduriu bendraudamas su jaunuoliais, tai įsivaizdavimas, kad tik programuotojo darbas yra įdomus ir vertingas: aš programuoju, kuriu, uždirbu įmonei pinigus. Betgi ne! Tai, kad kažką suprogramavai, yra tas pats, kas pagaminti nuostabų automobilio ratą, kuris netinka jokiam automobiliui“.

Centric IT Solutions Lithuania archyvo nuotr./Marius Guobys, DevOps komandos vadovas
Centric IT Solutions Lithuania archyvo nuotr./Marius Guobys, DevOps komandos vadovas

Justas Stankūnas, debesijos inžinierius

„Nuo senesnių laikų informatikai buvo programuotojai ir sistemų administratoriai: programuotojas sukurdavo didesnę ar mažesnę programą, o sistemų administratorius ją suinstaliuodavo fiziniame serveryje. Technologijoms evoliucionuojant, atsiradus viešosios debesijos infrastruktūrai, pradėjo keistis sistemų administratoriaus kompetencija ir atsirado erdvė, kurią turėjo kažkas užpildyti – ne sistemų administratorius, bet dar ir ne programuotojas. Tad natūralu, kad po IT specialisto sąvoka telpa vis daugiau įvairių specializacijų.

Manau, kad smalsumas ir žvelgimas plačiau yra neišvengiamas norint išlikti rinkoje konkurencingu specialistu. Anksčiau buvo mažiau įrankių, mažiau technologijų. Pakakdavo išmokti kažką konkretaus, išsilaikydavai sertifikatus, ir tave visi vertindavo, tavęs visur reikėdavo. Bet šiandien, kai technologijos tobulėja ir jų žaibiškai gausėja – daugėja įrankių, kuriuos jau net išsirinkti nėra taip paprasta. Tobulas vieno iš keliasdešimties įrankių išmanymas nebesuteikia tokio pranašumo: pranašesnis ir naudingesnis bus tas, kuris mokės dirbti – ir palyginti – tris ar keturis tas pačias funkcijas atliekančius įrankius, tegul ir ne taip nuodugniai išmanydamas kiekvieną iš jų.“

Centric IT Solutions Lithuania archyvo nuotr./Justas Stankūnas, debesijos inžinierius
Centric IT Solutions Lithuania archyvo nuotr./Justas Stankūnas, debesijos inžinierius

Tomas Adomavičius, debesijos architektas

„Pastebiu daugiametę tendenciją, kad besimokydami būsimieji IT specialistai sutelkia didelį dėmesį į programavimą ir jo kalbas, bet pro pirštus praleidžia infrastruktūros dalykus. Bet įdomu, ką turėtume, jeigu jaunuoliai nuo pat pradžių mokytųsi ne tik kažkokios programavimo kalbos, bet ir infrastruktūros technologijų? Gal ir jų supratimas apie IT specialybes būtų kitoks?

Jau nebestebina į pokalbius dėl praktikos atėję studentai, galvojantys, kad debesijos inžinerija tai yra kažkokių debesijai skirtų programėlių programavimas, bet vis dar nustembu susidūręs su būsimuoju IT specialistu, nežinančiu, kas yra debesija...

Kita vertus, kalbantis su žmogumi ir aiškinant IT specialistų funkcijų bei specializacijų įvairovę, galima padėti jaunam žmogui atrasti, kas jam yra artimiausia ir įdomiausia – todėl kalbuosi pats ir raginu kalbėti kitus.

Tarkime, apie tai, kodėl toks svarbus yra infrastruktūros inžinieriaus darbas: juk tai žmogus, ne tik žinantis, kaip prižiūrimos platformos, bet ir išmanantis priklausomybes tarp skirtingų platformos komponentų. Dar geriau infrastruktūros inžinerijos prasmė pasimato, kai paskaičiuoji, kiek, produktui neveikiant dieną ar net valandą, kompanija praranda pinigų. Jei svarbu tik tai, kad paleistas produktas veikia, bet niekas nesusimąsto, kas nutiks lūžus duomenų bazei – toks lengvabūdiškumas skaudžiai kerta kompanijoms tiek prarastais vartotojais, tiek tiesioginiais nuostoliais – ir tokių pavyzdžių matome aplink nuolat.“

Centric IT Solutions Lithuania archyvo nuotr./Tomas Adomavičius, debesijos architektas
Centric IT Solutions Lithuania archyvo nuotr./Tomas Adomavičius, debesijos architektas

Mantas Zdanavičius, debesijos operatorius

„Kaip vos prieš pusmetį studijas baigęs ir savarankišką karjerą pradėjęs specialistas galiu pasakyti, kad išties matomas labai ryškus universiteto fokusas į programavimą, argumentuojant, kad išmokęs programuoti, turėsi bazę, nuo kurios atsispyręs galėsi judėti toliau, plačiau ar giliau – pagal savo norą. Vis dėlto daug kalbų mokėjimas ar gilus konkrečios kalbos išmanymas nereiškia, kad gerai suprasi infrastruktūrą – tai artima sritis, bet ne ta pati.

Jau studijuodamas žinojau, kad noriu dirbti arba su IT administravimu, arba su IT infrastruktūra, tad mokiausi ir žinių ieškojau pats – pavyzdžiui, internetiniuose kursuose. Todėl iš esmės bendrą kontekstą supratau, bet vis tiek teko daug išmokti atliekant praktiką „Centric IT Solutions Lithuania“ ir čia rašant savo bakalauro darbą – viską, ką papildomai išmokau, teko taikyti praktikoje ir perprasti procesus“.

Centric IT Solutions Lithuania archyvo nuotr./Mantas Zdanavičius, debesijos operatorius
Centric IT Solutions Lithuania archyvo nuotr./Mantas Zdanavičius, debesijos operatorius

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs