Ar šiandien Lietuvos elektros meistrai yra pasirengę tokiems iššūkiams, kurie neišvengiamai kyla kartu su taip vadinama 4-ąja pramonės revoliucija?
Į šį klausimą atsakymo buvo ieškoma III-iajame Lietuvos elektros instaliacijos meistrų čempionate, vykusiame KTU „Santakos slėnyje“. Devynios komandos, tarp kurių buvo ir du KTU bei Šiaulių valstybinės kolegijos studentų penketukai, čempionato metu net 4 valandas sprendė sudėtingus elektros instaliacijos uždavinius ir kūrė sprendimus išmaniems namams.
„Užduotys kasmet sunkėja, o šiemet jos buvo itin inovatyvios. Užduotys buvo kuriamos atsižvelgiant į 2017 m. Lietuvoje įsigaliosiančius reikalavimus, pagal kuriuos visi naujai statomi namai turės būti A klasės. Užduotyse buvo naudojami nauji efektyvumo valdikliai, tapę nemenku iššūkiu čempionato dalyviams, mat, ne visiems iki šiol teko su tokiais įrenginiais susidurti“, – sako energetikos profesijos mokytojas ir čempionato komisijos pirmininkas Gediminas Isoda.
Išmaniam elektros ūkiui reikalingi profesionalūs dirigentai
Apsidairykime, kad ir savo namuose – kiek juose šiandien išmanių įrenginių: nuo telefonų, skalbimo mašinų, namų kino iki apšvietimo bei šildymo sistemų, kurias norime valdyti planšete ar išmaniuoju telefonu. Visa tai primena orkestrą, kuriam diriguoti ir suvaldyti būtinas profesionalus dirigentas, šiuo atveju elektros instaliacijos specialistas.
Šiuolaikinis elektrikas turi net mokėti programuoti, nes skaitmenizacija ir programavimas tampa neatsiejama elektros ūkio dalimi visose srityse.
„Savo namuose pakeisti jungiklį, pakabinti šviestuvą gali bet kuris vyras ar net moteris, tačiau šiandien iš elektros meistro tikimasi kur kas daugiau – jis privalo žinoti naujausias technologijas ir mokėti jas pritaikyti. Šiuolaikinis elektrikas turi net mokėti programuoti, nes skaitmenizacija ir programavimas tampa neatsiejama elektros ūkio dalimi visose srityse: nuo privataus išmanaus namo iki gamyklų, ligoninių ar viešbučių“, – pažymi G. Isoda.
Pasak komisijos pirmininko, vykstanti technologinė revoliucija atveria milžiniškas galimybes jauniems žmonėms, tarp jų ir elektros meistrams. „Tai nearti dirvonai. Kompiuterizuotas valdymas – mūsų ateitis, link to turi eiti ir mūsų meistrai. Svarbiausia, kad jauniems žmonėms tai įdomu, jie noriai mokosi, tačiau vyresnės kartos atstovams kiek sudėtingiau. A klasės namai bus prigrūsti naujų technologijų, kompiuterizuotų sprendimų, kuriuos įgyvendinti naujovėmis nesidomintiems meistrams bus nelabai įmanoma“, – įsitikinęs specialistas.
Apie kardinalius pokyčius elektros instaliacijos srityje kalba ir KTU profesorius Jonas Vanagas, kurio auklėtinių komanda, sudaryta iš lietuvių ir prancūzų, taip pat varžėsi čempionate. „Nors mūsų komanda nebuvo tarp laimėtojų, tačiau studentai įrodė ne tik tai, kad jie yra gabūs, bet ir tai, kad mūsų lektoriai dirba teisinga linkme. Vos per tris savaites mūsų komanda čempionatui sugebėjo pasiruošti gana gerai ir įveikė inovatyvias užduotis. Kartu parodėme ir tai, kad studentams būtinos modernios laboratorijos, kuriose jie galėtų mokytis ir tapti kompetentingi specialistai. Laikai pasikeitė, nebeužtenka tradicinių įrankių ir tradicinių laboratorijų – kaip ir IT sektoriuje, taip ir pas mus – viskas keliasi į debesis“, – pabrėžia J. Vanagas.
Čempionato nugalėtojai
Nugalėtojų taurėmis ir piniginiais prizais buvo apdovanotos trys užduotis geriausiai atlikusios komandos. Po ilgų diskusijų komisija paskelbė, kad vos 4 balų skirtumu pirmąją vietą šiemet iškovojo UAB „UVG Electric“ komanda iš Vilniaus, Lietuvos elektros meistrų čempionate laimėjusi ir praėjusiais metais.
„Nuostabu būti nugalėtojais. Žinojome, kad užduotį įvykdėme neblogai, tačiau nesitikėjome, kad laimėsime antrus metus iš eilės. Tiesa, šiemet užduotis buvo sunkesnė, buvo naujovių, su kuriomis teko susidurti pirmą kartą, tačiau tai jau III-iasis čempionatas – normalu, kad užduotys sunkėja. Mums džiugu, kad pavyko jas įveikti. Gavome neįkainojamos patirties ir sau dar aukščiau išsikėlėme kartelę“, – įsitikinęs UAB „UVG Electric“ darbų vykdytojas Romas Panavas.
Antrieji liko Kauno įmonės UAB „Elektrotera“ meistrai, praėjusiais metais taip pat buvę tarp prizininkų. Trečioji vieta atiteko taip pat kauniečiams – UAB „Elsis TS“ komandai.
„Elektrikas yra menininkas, kiekvienas jo darbas yra vienintelis ir nepakartojamas. Tą patį darbą darydami keli elektrikai, jį gali atlikti skirtingai, tačiau kiekvieno jų darbas gali būti geras“, – teikdamas apdovanojimus konstatavo komisijos pirmininkas.
Apie Lietuvos elektros instaliacijos meistrų čempionatą
Lietuvos elektros instaliacijos meistrų čempionatas – tai vienintelis toks renginys šalyje, skirtas srities specialistams. Jo metu meistrai gali išbandyti savo jėgas, pritaikyti žinias, sugebėjimus ir pasidalinti patirtimi su kolegomis. Pagrindinis renginio tikslas – kelti specialistų kvalifikaciją, profesionalumą, supažindinti su naujausiomis technologijomis ir inovacijomis. Čempionato, kurio iniciatorius tarptautinė energijos valdymo kompanija „Schneider Electric“, organizuojamas kasmet nuo 2013 m. Analogiški čempionatai rengiami ir kitose Baltijos šalyse.
Apie „Schneider Electric“
Tarptautinė energijos valdymo kompanija „Schneider Electric“, veikianti daugiau nei 100 pasaulio šalių, siūlo integruotus sprendimus įvairiems verslo sektoriams: mašinų gamybos ir pramonės šakoms, komunalinių paslaugų ir infrastruktūros tiekėjams, duomenų centrams, viešųjų įstaigų, komercinių ir gyvenamųjų pastatų administratoriams. Kompanija, kurios grupės įmonėse dirba 170 000 darbuotojų, o pardavimai 2014 m. siekė 25 mlrd. EUR, orientuojasi į saugios, patikimos, efektyvios, produktyvios ir žalios energijos gamybą ir įsipareigoja žmonėms bei organizacijoms padėti pasiekti geriausius rezultatus išmaniai išnaudojant energiją.