Kūrybinių dirbtuvių „Aukštamiesčio viešosios erdvės“ rezultatai įkvepia darbams

Lapkričio 20 d., baigėsi kūrybinės dirbtuvės „Aukštamiesčio viešosios erdvės“, organizuotos Kūrybinių industrijų parko „Architektūros centro“, menų fabriko „Loftas“ ir Viliaus miesto savivaldybės, remiant Lietuvos kultūros tarybai, Lietuvos Respublikos ministerijai ir UAB „Vilbra“. Išskrtinės Aukštamiesčio dvasios ir tapatybės, kuriant viešųjų erdvių koncepcijas, ieškojo trys architektų grupės: „Inblum“, „NoArchitects“ ir „Wall“. Kviečiame balsuoti ir įvertinti geriausią pasiūlymą.
„Wall“
„Wall“ / Partnerio nuotr.

Jūsų dėmesiui architektų pasiūlymai:

„Inblum“ siūlo:

Partnerio nuotr./„Inblum“
Partnerio nuotr./„Inblum“
  • Amatų g. kvartalo vidaus erdvę paversti universalia erdve renginiams, o žaliąją erdvę – buferiu tarp gyvenamųjų erdvių ir komercijos, t. y. meniškomis žaidimų aikštelėmis.
  • Takus palikti esamus, išmindžiotus žmonių, o jų susikirtimo taškuose įkurti funkcinius mazgus: stadiono ir balandinės zonose vystyti rekreaciją, o amatų – miesto erdvę, formuoti Aukštamiesčio centrą, nes Aukštamiestis kol kas tokio neturi.
Partnerio nuotr./„Inblum“
Partnerio nuotr./„Inblum“
  • Buvusio stadiono vietoje sukurti Gamtinę zoną, kurioje būtų naudojami skirtingi elementai: akmens parkelis, miškas (kartu užtikrinama bioįvairovė), kalnas (formuojamas sudėtingas reljefas), žaidimo aikštelė, vandens zona.
  • Balandinės teritorijoje siūloma vystyti sporto zoną (pvz., pagyvenusiems žmonėms įrengti Petankės aikštelę, vaikams – kliūčių ruožo aikštelę).
  • Dar vienas įdomi detalė: architektų ir kraštovaizdžio specialistės sukurti elementai vandenį paverčia palydovu iš vieno kvartalo taško į kitą.

Įgyvendinimo etapiškumas: visų pirma siūloma susitvarkyti aplinką (atkurti žaliuosius plotus vietoj išvažinėtųjų, išvalyti pakrūmes)... ir grafiti piešiniu papuošti vieną iš daugiabučių ugniasienių – kaip būsimų permainų ženklą. Antras etapas būtų formuoti bendruomenes, organizuoti talks, kad kartu tvarkytų ir formuotų viešąsias erdves.

„NoArchitects“ siūlo:

Partnerio nuotr./„NO Architects“
Partnerio nuotr./„NoArchitects“
  • Amatų g. atgaivinti istorinio turgaus funkciją – kad tai būtų daugiafunkcė erdvė su miesto aikšte, Maisto muge, Amatų turgumi, fontanu centre ir pan. Ši viešoji erdvė veiktų ir dieną, ir naktį (siūloma pasodinti švytinčių medžių alėja ir pan.).
  • Antroji erdvė – poilsio erdvė – Balandinė. Teritorijoje stovėtų šachmatų staliukai, knygynas, laukiamos kitos gyventojų idėjos.
  • Trečiojoje viešojoje erdvėje – stadione – menininkai mato erdvinę konstrukciją, kuria būtų galima pakilti, nusileisti, atsivertų skirtingos perspektyvos.
Partnerio nuotr./„NO Architects“
Partnerio nuotr./„NO Architects“
  • Bendruomenes telkti būtų galima per privačią erdvę, kur būtų įrengtios dviračių saugojimo vietos, daržai ir pan.

Įgyvendinimo etapiškumas: atlikę vietos analizę, „NoArchitects“ Aukštamiesčio tapatybę išvydo per bendruomenę, kurie ir spręstų, kurios erdvės prioritetinės. Pasak jų, įgyvendinimas turėtų prasidėtų nuo mažų dalykų: šachmatų staliukų, savų erdvių ribų žymėjimo.

„Wall“ siūlo:

Partnerio nuotr./„Wall“
Partnerio nuotr./„Wall“
  • Susikoncentruoti į 3 erdvių 3 skirtingų charakterių kūrimą: „Blusų turgaus“, „Centrinio parko“ ir „Paukščių salos“.
  • Jų vizijoje centrinė viešosios erdvės ašis – centre esanti Bendruomenės pieva su išraiškingu reljefu, kurioje galėtų vykti „blusų turgus“, lauko kinas, įsteigtos laikinos prekybos vietos, paviljonas bendruomenės naudojimui (pvz., erdvė Aukštamiesčio bienalei).
  • Turi likto šunų vedžiojimo aikštelė, o palei Amatų g., reikėtų pastatyti vieno aukšto studijas su ekspozicinėmis erdvėmis. Viešoji erdvė būtų matoma tiek iš šiaurinės, tiek iš pietinės pusių.
Partnerio nuotr./„Wall“
Partnerio nuotr./„Wall“
  • Stadionas „Wall“ koncepcijoje transformuojamas į „Centrinį parką“, kuriame išlaikomos 2 zonos: sporto ir vaikų. Centre būtų įrengtas sporto aikštynas, šiaurinėje dalyje: stadionas, kalva žiemos pramogoms, lauko treniruokliai, centre – amfiteatras, šalio jo vaikų žaidimo aikštelė. Reikėtų želdiniais formuoti ekraną garsui slopinti.
  • „Wall“ architektai siūlo jautriai integruoti Balandinės ir Moterų krizių centro teritorijas į bendrą viešąją erdvę, kurios centras būtų Balandinė. Ten numatomos veiklos: pasivaikščiojimas, bendruomenių daržas („healing garden“), kitos ramios, meditacinės veiklos. Tai būtų simbolinė skirtingų kartų draugystės erdvė. Kartu – labiausiai gamtiška vieta, į landšafto formavimą įtraukiamas ir lietaus vanduo, siekiama palaikyti bioįvairovę.

Įgyvendinimo etapiškumas: pradėti nuo vieno objekto, sprendinio kiekvienoje šių erdvių, pakanka pasirinkti kurį nors erdvės charakterį formuojanti katalizatorių: „Blusų turgų“, bėgimo taką ar paukščių salą ir pan.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų