Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Lietuviai internete gyvena tol, kol susilaukia vaiko?

Lietuviai, susilaukę naujagimio, jį užregistruoti gali internetu, tačiau 90 proc. tėvų Lietuvoje tai daro lankydamiesi valstybinėse įstaigose. Naudojantis internetine su vaiko gimimu susijusia sudėtine paslauga, vidutiniškai per 15 minučių naujagimius galima užregistruoti, deklaruoti jų gyvenamąją vietą ar kreiptis dėl išmokų, skirtų vaikui. Patogia paslauga jau pasinaudojo ir gruodį dvynukų susilaukę Katažina bei Deivydas Zvonkai.
Andrius Skunčikas
Andrius Skunčikas / Partnerio nuotr.

„Ši paslauga yra skirta jaunoms šeimoms, kurios yra labai užimtos naujagimių priežiūra. Tokie žmonės gyvena daug laiko naršydami internete ir nepaleisdami iš rankų mobiliųjų telefonų ar planšečių. Galime tik pasidžiaugti, kad Lietuvoje vystoma informacinė visuomenė duoda apčiuopiamą rezultatą bei neatsilieka nuo pasaulinių tendencijų – interaktyvių viešųjų elektroninių paslaugų, debesų kompiuterijos, kurią mūsų kompanija sparčiai vysto, naudojimo“, – sakė šios paslaugos programinės įrangos sprendimo kūrėjų atstovas – tarptautinės kompanijos „Oracle“ vadovas Baltijos šalims Andrius Skunčikas.

Dvynukų susilaukę Zvonkai priklauso technologinėmis naujovėmis besidominčių naujagimių tėvų mažumai, kurie savo vaikus užregistruoja elektroniniu būdu. „Žinau, kad žmona tai padarė internetu ir mūsų vaikų gimimo liudijimai jau yra paruošti, tereikia juos pasiimti“, – sakė kompozitorius D. Zvonkus. Jo teigimu, gruodžio pirmojoje pusėje žmona šį nesunkų darbą atliko todėl, kad, prižiūrėdama dvynukus, didžiąją laiko dalį būna namuose.

Tokia paslauga – vienintelė Europoje

Informacinės visuomenės plėtros komiteto prie Susisiekimo ministerijos (IVPK) direktorius Ramūnas Čepaitis šią paslaugą vertina kaip didelį palengvinimą vaiko susilaukusioms šeimoms.

Jo teigimu, šios paslaugos užsakymų skaičius proporcingai auga. 2016 metais vidutiniškai užsakoma apie 230 su vaiko gimimu susijusių paslaugų per mėnesį, o tai yra beveik dvigubai daugiau nei 2015 metais, kai per mėnesį būdavo skaičiuojama vidutiniškai 127 užsakymų. Beveik trečdalis vaikų, pernai gimusių Vilniaus gimdymo namuose, buvo užregistruoti elektroniniu būdu, naudojantis su vaiko gimimu susijusia sudėtine paslauga.

Šią galimybę savo piliečiams sukūrusi Lietuva Europoje tai padarė pirmoji. „Neteko girdėti, kad tokia paslauga būtų įdiegta kurioje nors kitoje Europos Sąjungos (ES) šalyje. Esame linkę manyti, kad Lietuva šiuo požiūriu yra unikali ES kontekste. Tokia paslauga yra puikus pavyzdys, kaip informacinės technologijos žmonėms padeda vis efektyviau komunikuoti su valstybės institucijomis“, – sakė R. Čepaitis. Jis prisimena, kaip 2015 metais į Lietuvą daryti reportažo apie šį projektą netgi buvo atvykusi Vokietijos transliuotojo „Deutsche Welle“ filmavimo grupė.

Pasak IVPK vadovo, anksčiau tėčiui arba mamai reikėdavo aplankyti 4–6 institucijas tam, kad būtų sutvarkyti visi reikalingi dokumentai. „Reikėjo užregistruoti vaiką, deklaruoti jo gyvenamąją vietą, susitvarkyti gimusiam vaikui skirtos socialinės pašalpos ir kitoms išmokoms reikalingus dokumentus, taip pat apie naują statusą informuoti darbovietę, ypač jeigu kuris nors iš tėvų išeina atostogų. Vėliau, diegiant technologijas ir skirtingose institucijose įvedus elektronines paslaugas, tėvams reikėdavo aplankyti tam tikras 4 ar 5 interneto svetaines. Nors tai jau buvo didelis palengvinimas, tačiau dabar šį kelių svetainių lankymą pakeičia viena interneto prieiga ir puslapis, kuriame vieną kartą apsilankius galima gauti visas reikalingas paslaugas“, – aiškino R. Čepaitis.

Anot jo, naujos technologijos žingsnis po žingsnio vaiko registravimui skirtą 2–3 dienų tarpsnį padėjo sumažinti iki 15 minučių. Svarbiausia – nebeprivalu keliauti į savivaldybės socialinių išmokų skyrių, civilinės metrikacijos skyrių, seniūniją ir „Sodrą“.

Su vaiko gimimu susijusią sudėtinę paslaugą šiandien galima užsisakyti ir mobiliuoju telefonu per mobiliąją e.valdžios vartų programėlę.

Anot R. Čepaičio, prie šios sistemos besijungiantys Lietuvos gyventojai naudoja keletą tapatybės identifikavimo būdų. Populiariausias jų pasirinkimas – elektroninė bankininkystė ir mobilusis elektroninis parašas. Pastaroji priemonė sparčiai populiarėja.

Dabartinė sistema – būsimo komforto pagrindas

„Oracle“ atstovas atkreipė dėmesį, kad šiuolaikinių technologijų kontekste jau sukurta kūdikių registracijos paslauga yra būtinas žingsnis, bet anaiptol ne paskutinis žodis.

„Esame pasirengę naujam lygmeniui, tačiau galutinis žingsnis dar nėra žengtas. Manau, kad nuveikta labai daug, įdėta nemažai darbo ir pastangų, viskas krypsta gera linkme, tik svarbu neprarasti pagreičio“, – optimistiškai naujagimių registracijos paslaugos ateitį vertino A. Skunčikas.

Naujagimių registravimo paslaugos projektui naudojamos programinės įrangos gamintoja buvo „Oracle“ kompanija, projektą įgyvendino Informacinės visuomenės plėtros komitetas (IVPK) prie Lietuvos Respublikos Susisiekimo ministerijos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos