Atsižvelgdami į šios temos aktualumą š. m. lapkričio 20 d. Vokietijos ir Baltijos šalių prekybos rūmai Vilniuje rengia konferenciją „Energinis efektyvumas pasatuose: aktualios problemos ir sprendimai“. Į šią konferenciją kviečiami statybų sektoriaus atstovai bei visi, norintys susipažinti su inovatyviomis vokiškomis technologijomis, leidžiančiomis efektyviau taupyti energiją gyvenamuosiuose namuose ir biuruose.
Patirtis – nuo Berlyno sienos griūties
Po Berlyno sienos griūties Vokietija pasiryžo atstatyti Rytų dalį, mat sovietiniai pastatai buvo prastos kokybės ir netenkino vakarietiškų poreikių. Vokietija pastatus atstatė taip, kad jie būtų kuo taupesni ir ilgaamžiškesni. Dauguma Rytų Vokietijos dalies miestų yra atstatyti beveik 100 %. Tai padaryti padėjo kuriamos naujos inovacijos ir joms skiriamos investicijos.
Šiuo metu Vokietija yra įpusėjusi perėjimą nuo atominės energijos prie alternatyvių energijos šaltinių. Toks sprendimas buvo priimtas po 2011 m. įvykusios Fukušimos atominės elektrinės avarijos. Šiandien Vokietija 35% energijos naudoja pastatuose. Net 73–35 mlrd. Eur yra skiriama pastatų ir vandens šildymui bei kondicionavimo sistemoms. Pagrindinis Vokietijos tikslas – 80% sumažinti šias sumas iki 2050 m.
„Vokietija nustatė labai griežtas taisykles visai energetikos rinkai, – sako dr. Lars Gutheil, Vokietijos ir Baltijos šalių prekybos rūmų direktoriaus pavaduotojas. – Pirmiausia, Vokietija įsipareigojo naudoti daugiau energijos, gaunamos iš atsinaujinančių šaltinių, o taip pat pasižadėjo taupyti naudojamą energiją. Tai tarsi dvi to paties medalio pusės, neatsiejamos nuo viena kitos. Kad pasiektų užsibrėžtus tikslus, Vokietija sparčiai progresuoja technologijų srityje ir nebijo taikyti šių inovacijų. Šios technologijos labai įdomios kitoms šalims, Lietuvai taip pat.“
Naujos technologijos – tikslams pasiekti
Nuo šių metų Lietuva įsipareigojo išduoti statybos leidimus tik A+ energinės klasės pastatams ir pasižadėjo iki 2020 m. sumažinti suvartojamos energijos kiekius visais 12.000 GW. Europos Sąjunga (ES) savo ruožtu reglamentavo, kad nuo 2021 m. pastatai negalės sunaudoti daugiau energijos negu pagamina patys. Kad įgyvendintų šiuos užsibrėžtus tikslus, Lietuva turi pasitempti technologiškai, tai padaryti padeda Vokietijos patirtis.
„Vokietijos dėmesys Lietuvos statybų rinkai auga. Lietuva vis didesnį dėmesį skiria kokybei, pristato įdomius projektus. Siekiant įgyvendinti ES nubrėžtus tikslus, Lietuva privalo turėti ir diegti daugiau naujų technologijų, tai puikus šansas Vokietijos įmonėms, kuriančioms šias technologijas“, – teigia L. Gutheil.
Jis pasakoja, kad konferencijos metu specialistai iš įvairių privačių ir valstybinių institucijų pristatys Vokietijoje vyraujančias tendencijas ir naudojamas statybų, apšvietimo, vandens taupymo, kondicionavimo, ventiliacijos ir šilumos technologijas. Specialistai paaiškins, kuriomis technologijomis vertėtų naudotis, norint užtikrinti didžiausią pastatų energinį naudingumą.
Konferencija vyks anglų ir lietuvių kalbomis. Dalyvavimas nemokamas, tačiau būtina registruotis iki lapkričio 13 d. Registruokitės ČIA.
Ieškos partnerių Lietuvoje
Konferencija – Vokietijos verslininkų vizito ir didesnio Vokietijos ir Baltijos šalių prekybos rūmų organizuojamo renginio dalis. Lapkričio 19 ir 21 d. rūmai vokiečių verslininkams rengia individualius susitikimus su potencialiais verslo partneriais Lietuvoje ir Estijoje. Partnerių ieško Vokietijos kompanijos „Lehmorange“, „getAir“, „Kampmann“ ir „LUNOS“.
„Į Lietuvą atvyksiančios keturios inovatyvios vidutinio dydžio kompanijos – savo sričių lyderės. Vokietijos rinka iš esmės yra orientuota į mažas ir vidutinio dydžio kompanijas. Šios jaunos, tačiau labai aukšto technologinio lygio bendrovės domisi plėtra į Lietuvos rinką ir ieško partnerių, galinčių į šalį atvesti jų produkciją“, – paaiškina L. Gutheil.
„Lehmorange“ kuria modernias molio gipskartonio sistemas, naudojamas tvariuose ir energetiškai efektyviuose pastatuose, kur reikalingi dideli šilumos saugojimo pajėgumai, ypač tose šalyse, kur žiemą stipriai atšąla. Įmonė ieško pardavimo partnerių, tačiau viliasi užmegzti naujus ryšius ir su projektuotais ar architektais, medinių namų statytojais bei ekologijai didelį dėmesį skiriančiomis statybos bendrovėmis.
„getAir“ plėtoja techniškai sudėtingus decentralizuoto vėdinimo su šilumos rekuperacija produktus ir yra laikoma technologijų lydere vėdinimo pramonėje. Ji suinteresuota užmegzti kontaktus su didelėmis statybos, namų įrengimo įmonėmis bei susitikti su vėdinimo, šildymo įrangos tiekimo įmonių atstovais, prekybos įmonėmis bei architektais.
Techniškai pirmaujančias šildymo, aušinimo ir vėdinimo sistemas gaminanti ir parduodanti bendrovė „Kampmann“, plėtojanti tris prekių ženklus „NOVA“, „emco Klima“ ir „Kampmann“, gamina kondicionavimo technologijas gyvenamiesiems, komercinės paskirties ir pramoniniams pastatams. „Kampmann“ siekia susipažinti su namų techninės įrangos kūrėjais, investuotojais bei prekybos bendrovėmis, ieškančiomis naujoviškų šildymo, oro kondicionavimo ar vėdinimo sprendimų.
„LUNOS“ gamina kontroliuojamas ventiliacijos sistemas, garantuojančias švarias, higieniškas, sausas ir sienas be pelėsio. Bendrovė norėtų užmegzti naujų kontaktų su statybos paslaugų projektuotojais ir architektais.
Bendradarbiauti suinteresuotas įmones Vokietijos ir Baltijos šalių prekybos rūmai kviečia registruotis el. paštu matas.brilius@ahk-balt.org iki lapkričio 9 d.
Konferencijos programą rasite čia.