Nors forume kuriamos ambicijos imtis veiksmų įvairiose srityse, neabejotinai didžiausias dėmesys Panevėžyje skiriamas robotikai ir technologijoms, kurių Šiaurės ir Rytų Europos centru miestas užsibrėžė tapti.
Verslumo tematika užima itin svarbią vietą miesto ambicijose. Ši sritis buvo aptarta B2B sesijoje, kuri pritraukė užsienio investuotojus. Šie teigė, jog galėtų daug išmokti iš Panevėžio miesto organizacinių veiksmų, planų, ambicijų ir siekių. Po šios sesijos Panevėžio miesto interesai verslumo srityje tapo dar reikšmingesni.
Sėkmės formulė – modernios technologijos
Šalia kitų Panevėžio planų, aptartų forume, svarbiausiais tapo miesto planai robotikos srityje. Panelėje, pavadintoje: „Verslo konkurencingumas ir investicijų pritraukimas: miestas su vizija – miestas su ateitimi“ profesionalūs užsienio ir Lietuvos pranešėjai kalbėjo apie modernias technologijas, galėsiančias atverti Panevėžiui duris į sėkmę.
Įmonės „Devold“ gamybos vadovas Bjarne Møller, skaitęs pranešimą „Robotai: jei negali jų nusipirkti, susikurk pats“, skatino skatino analizuoti technologijų sritis, kurios yra aktualiausios vartotojams bei kurti tikslų jų įgyvendinimo planą. Pasitelkdamas savo įmonės pavyzdį, B.Møller pabrėžė, jog robotikos srityje svarbu turėti pačius geriausius specialistus, norint šią sferą paversti sėkminga.
Prelegentas pabrėžia, jog pasiekti sėkmei, miesto valdžios pagalba nėra svarbiausia sritis. Anot jo, svarbiausia koncentruotis į jaunų žmonių edukaciją. Šia mintį patvirtino ir įmonės „Ovao Technologies“ rinkodaros vadovė Kamilė Jokubaitė, teigianti, jog robotikos ir technologijų sritis negalėtų pasiekti sėkmės be talentingų žmonių ir originalių idėjų. Tačiau, diskusijos prelegentai nepamiršta, jog miesto savivaldybė turėtų paskatinti jaunus ir talentingus žmones imtis veiksmų šioje progresyvioje srityje.
Europos Komisijos ekonomikos valdysenos pareigūnas Lietuvoje, Marius Vaščega teigia, jog Panevėžio miestas, norėdamas tapti robotikos centru, privalo turėti aiškų planą. Diskusijos prelegentas pabrėžė, jog Panevėžiui iki šiol šioje srityje trūko brandumo, tačiau dabar, kai miestas turi ambicingą misiją, planai gali tapti realybe.
Siekis koncentruotis viename regione
Įmonės „Odense Robotics“ vadovas Danijoje Joost Nijhoff teigia: „Kad tai būtų sėkminga, robotikos kompetencija Lietuvoje turi būti koncentruojama viename regione – Panevėžyje, tiek studijų kontekste, tiek pramoninės robotikos kompetencijų ugdyme.“ Pranešėjas pabrėžė, jog struktūrinė krizė gali tapti raktu į sėkmę ir išsakė mintį, jog maži regionai niekada negalėtų tapti verslumo ir inovacijų traukos centru, jei nebūtų susikoncentravę į vieną, tam regionui svarbiausią, sritį.
Prieš tapdamas Odensės miesto savivaldos investicijų padalinio vadovu, J.Nijhoff buvo robotikos verslo vystytojas, kartu su komanda augančiame Danijos mieste sukūręs robotikos ekosistemą, kurioje jau veikia daugiau nei 120 robotikos įmonių, dirba per 3200 darbuotojų. Tad savo patirtimi besiremiantis pranešėjas skatina Panevėžio regioną atkreipti dėmesį į robotikos specializaciją, padėsiančią miestui tapti technologijų lyderiu, tačiau nepamiršti regioninės koncentracijos.
Į robotiką įsitraukia ir mokiniai
Forumo metu paaiškėjo sritis, jungianti inovacijas, investicijas ir verslumą. Tai – švietimas. Daugelis pranešėjų ir diskusijų prelegentų teigė, jog jau nuo mažens, vaikai turėtų būti įtraukiami į robotiką ir technologijas.
Šioje srityje Panevėžio miestas jau įgyvendino svarbų siekį. Dvi miesto mokyklos – Saulėtekio progimnazija ir Minties gimnazija – nuo naujų mokslo metų pradės verslumo ugdymo programą, kurios pagrindinė mintis – naujos technologijos ir robotika. Tai - svarbus žingsnis robotikos lyderiu regione norinčiam tapti Panevėžiui.
Forumas baigėsi, svarbiausios idėjos išsakytos, pasiūlymai išgirsti. Svarbiausia, kad jie nepranyktų darbotvarkėse ir vizijose, o virstų įgyvendintais projektais ir strategija. Tuo pasirūpins Panevėžio Miesto Alumni asociacija, kurios iniciatyva ir gimė jau antrus metus iš eilės vykęs didžiausias tokio formato renginys Šiaurės Lietuvoje.