Pagalba sezoniniam verslui: patys galite pasirinkti, kada reikia pinigų

Garantuotos pajamos kiekvieno mėnesio pradžioje – apie tai svajoja bet kurio verslo savininkas ar finansų vadovas. Dirbant tokiomis sąlygomis būtų paprasta planuoti, žinant, kiek ir kada pajamų įplauks į įmonės sąskaitą, kam ir kiek bus galima nevėluojant sumokėti – ar kalbėtume apie atlyginimus darbuotojams, mokesčius valstybei ir įmokas Sodrai, ar apie atsiskaitymą su tiekėjais.
Sezoninė prekyba
Sezoninė prekyba / 123RF.com nuotr.

Kai verslo ciklas „prasilenkia“ su pajamomis

Vis dėlto daugumos įmonių verslo ciklas nesutampa su kalendoriniu mėnesiu, todėl neišvengiamai tenka ieškoti priemonių, kaip užsitikrinti reikiamą apyvartinį kapitalą. Tai ypač svarbu, jei verslas susijęs su sezoninių prekių gamyba ar pardavimais, arba pajamos už prekes grįžta po ilgesnio atidėjimo.

„Kuo trumpesnis verslo ciklas, tuo greičiau įmonė atgauna investuotas lėšas. Tais atvejais, kai dėl verslo specifikos lėšų už pagamintą produkciją, suteiktas paslaugas ar įgyvendintą projektą reikia palaukti ilgiau nei mėnesį, situaciją suvaldyti padeda sąskaitų finansavimo paslauga“, – sako didžiausios Baltijos šalyse nebankinio faktoringo įmonės „SME Finance“ direktorius Mindaugas Mikalajūnas. Ir pateikia keletą pavyzdžių, kokiais atvejais faktoringas tampa patogiausiu įmonės veiklos finansavimo būdu.

„Priešnuodis“, jei jūsų prekės sezoninės

Nors patariama roges ruošti vasarą, o ratus – žiemą, vis dėlto paplūdimiui skirtos prekės aktyviausiai parduodamos karštomis vasaros dienomis prie jūros, o slidžių paklausa šokteli atėjus žiemai. Didžiausi vaikiškų žaislų pardavimai fiksuojami prieš Kalėdas, kanceliarinių prekių – artėjant rugsėjui, gėlių – per keletą kalendorinių švenčių. O ką kalbėti apie prekybą sezoniniais drabužiais ar žemės ūkio produktais.

„Įmonėms, kurioms ilgą laiką tenka kantriai plušėti, kad kone visas metų pajamas užsidirbtų per keletą savaičių, neišvengiamai kyla klausimas, kaip užtikrinti nuolatinį pinigų srautą, būtiną sėkmingai gyvuoti visus metus, – pasakoja M. Mikalajūnas. – Kad jūsų verslas galėtų plėstis, kad turėtumėte lėšų investicijoms į naujas prekes ir galėtumėte lengvai pakelti laikotarpį, kol lėšos grįš į įmonės sąskaitą, kviečiame pasidomėti faktoringo galimybėmis.“

Patys pasirinkite, kada reikia pinigų

Priklausomai nuo to, kiek įmonei reikia lėšų medžiagų ar prekių įsigijimui, taip pat kasmėnesiniams mokėjimams, „SME Finance“ už 1-2 proc. mėnesio palūkanas reikiamam laikotarpiui suteikia tokį finansavimą, kokio reikia sklandžiai įmonės veiklai.

„Išanalizuojame mokėjimus, kuriuos įmonė turi atlikti, ir jau kitą dieną pervedame į sąskaitą reikiamas lėšas, – sako faktoringo įmonės vadovas. – Toks sąskaitų finansavimo būdas užtikrina, kad laiku ir reikiamą laikotarpį disponuosite verslui būtina suma.“

Aktualiausia sezoninių prekių gamintojams, pardavėjams ir vežėjams

M. Mikalajūnas pasakoja, kad tarp aktyviausiai faktoringu besinaudojančių yra prekybos, gamybos, transporto ir eksportuojančios įmonės: „Įprastai faktoringas yra patogi išeitis, kai įmonės siekia prieš keletą mėnesių iki aktyvios prekybos palankesnėmis kainomis įsigyti sezoninių prekių. Šis finansavimo būdas taip pat tinka, jei pavasarį-vasarą tenka daug investuoti į žemės ūkio produktų auginimą, o po to dar keletą mėnesių laukti, kol naujasis derlius bus parduotas. Transporto bendrovės faktoringą naudoja kurui įsigyti ir atlyginimams išmokėti, gėlėmis prekiaujančios įmonės – pirkti didesniam augalų kiekiui ir organizuoti aktyvesnę prekybą prieš Motinos dieną ar Vėlines.“

Kuo besiverstumėte, nepritrūkite lėšų žaliavoms ir plėtrai

Su retomis išimtimis verslo ciklas daugumoje lietuviškų įmonių siekia nuo 45 dienų iki pusės metų ir ilgiau. Kaip teigia vienos sėkmingai augančios karkasinių namų gamyklos vadovė, nuo užsakymo namo statybai iki raktelių įteikimo klientui dažniausiai praeina bent 3 mėnesiai. Tiek užtrunka projektavimas, detalių gamyba ir montavimas žemės sklype. Per tą laiką reikia ir medžiagų namo elementams įsigyti, ir atlyginimus darbininkams mokėti, ir su mokesčiais nevėluoti. Tačiau sparčiai augančių bendrovių bankai prašo kreiptis paskolos tik po ilgesnio laiko, kai įmonė galės pateikti metų-dvejų veiklos istoriją. Sparčiai augantis verslas, radęs sėkmingą nišą ir auginantis klientų ratą, tiek laukti negali, todėl pasinaudoja alternatyviu finansavimu – nebankiniu faktoringu.

Plėskitės toliau nesiverždami diržų

Kitas dažnai sutinkamas pavyzdys – nedidelės įmonės dažnai nori bendradarbiauti su didžiaisiais mažmeninės prekybos tinklais, tačiau susiduria su ilgais mokėjimo atidėjimais.

„Didieji tinklai Lietuvoje atsiskaito su tiekėjais per 60 ar net 90 dienų, todėl norintiems su jais bendradarbiauti partneriams tenka ieškoti, kaip finansuoti ilgą atsiskaitymo laikotarpį. Dažnu atveju nedidelėms įmonėms tokiu sprendimu tampa sąskaitų finansavimo paslauga“, – aiškina „SME Finance“ vadovas.

Papildoma nauda – patikrina jūsų partnerius

Naudojimasis faktoringu greitai išsprendžia sunkumus, susijusius su mokėjimų atidėjimais, be to, nereikalauja užstato. M. Mikalajūnas priduria, kad sutikimas finansuoti sąskaitas, kurias įmonė turi apmokėti arba pateikė savo klientams, veikia ir kaip garantas: „Prieš suteikdami finansavimą patikriname tiek pačios įmonės būklę, tiek jos partnerių patikimumą. Pagal poreikius kiekvienas klientas savo nuožiūra pasirenka, kokioms konkrečiai sąskaitoms norėtų finansavimo.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų