Prasideda kalėdinių dovanų pirkimo karštligė

Šiandien visame pasaulyje prasidedantis „juodojo penktadienio“ (angl. Black Friday) išpardavimas į prekybos centrus sutrauks rekordinius skaičius pirkėjų. Tie, kas labiau mėgsta pirkti internetu, ar nespėjusieji apsipirkti per karštligišką išpardavimo savaitgalį, atsigriebti galės per „kibernetinį pirmadienį“ (angl. Cyber Monday).
Kalėdinės dovanos internetu
Kalėdinės dovanos internetu / Partnerio nuotr.

„Nuo šiandien prasideda intensyvus kalėdinės prekybos periodas ir dovanų pirkimo karštinė. Skaičiuojama, kad kone 30 proc. metinės mažmeninės prekybos apyvartos sugeneruojama tarp „juodojo penktadienio“ ir Kalėdų, o kai kurių pardavėjų, pavyzdžiui, juvelyrinių gaminių ar parfumerijos, apyvarta yra dar didesnė.

O štai elektroninėje prekyboje kompiuterių ir elektronikos prekių masinis išpardavimas vyks per vadinamąjį „kibernetinį pirmadienį“. Taip elektroninės erdvės prekybininkai bando atkartoti „juodojo penktadienio“ išpardavimo sėkmę, todėl skelbia masinį elektroninių parduotuvių išpardavimą. Tad nuolaidų medžiotojų laukia itin karštos dienos“, sako Lietuvos pašto rinkos tyrimų vadovė, e. prekybos ekspertė Edita Jurkienė.

Išpardavimo karštine suserga kas trečias internautas

Lietuvos pašto užsakymu atlikto šalies gyventojų pirkimo internetu įpročių tyrimo duomenimis, praėjusias metais per „juodojo penktadienio“ išpardavimą užsienyje pirko kas aštuntas įprastai internetu perkantis Lietuvos gyventojas, o kas dešimtas internautas, pagautas pirkimo karštligės, tuštino ir Lietuvos elektroninių parduotuvių lentynas. Per masinį išpardavimą prieš Kalėdas tiek lietuviškose, tiek užsienio internetinėse parduotuvėse apsiperka trečdalis mūsų šalies interneto pirkėjų.

Kasmet sparčiai augant ir plečiantis elektroninei prekybai, tikimasi, kad šiemet atsiras dar daugiau lietuvių, kurie pasinaudos „juodojo penktadienio“ ir „kibernetinio pirmadienio“ išpardavimu, skelbiamu Lietuvos ir užsienio prekybininkų.

Partnerio nuotr./Pirkimas internetu
Partnerio nuotr./Pirkimas internetu

„Anksčiau „juodojo penktadienio“ išpardavimas būdavo siejamas su viena diena – ketvirtuoju lapkričio penktadieniu, einančiu iškart po tradicinės amerikiečių Padėkos dienos šventės. Tačiau dabar prekybininkai vis dažniau šį išpardavimą ištęsia, pradėdami „juodojo penktadienio“ nuolaidas skelbti anksčiau. Tai taikytina elektroninėms parduotuvėms, kurioms žymiai paprasčiau savo pasiūlymais pirkėjus vilioti elektroninėje erdvėje. Pavyzdžiui, elektroninės prekybos gigantė „Alibaba“ jau prieš kelias savaites organizavimo Vienišių dienos, „švenčiamos“ 11 mėnesio 11 dieną, išpardavimą. Tiek didelės elektroninės prekybos platformos, tokios kaip „Amazon“ ar „eBay“, tiek ir mažesnės užsienio bei Lietuvos elektroninės parduotuvės jau iš anksto skelbia „juodojo penktadienio“ išpardavimo savaitę ir kasdien pateikia pirkėjams vis kitokių pasiūlymų“, teigė E. Jurkienė.

Pasak jos, tokio masiškumo kaip Vakarų šalyse „juodojo penktadienio“ išpardavimas Lietuvoje dar nėra pasiekęs. „Vadinamuosius „juodus“ išpardavimus mūsų šalies prekybininkai rengia įvairiais metų laikais, todėl tradicija vienąkart metuose apsipirkti dar nesusiformavo. O internetinė prekyba sudaro galimybę pasinaudoti alternatyviu masiniu išpardavimu net ir nevykstant į tas šalis, kur ši tradicija senesnė. „Juodasis penktadienis“ ir „kibernetinis pirmadienis“ gali būti puiki proga rasti kalėdinių dovanų“, – kalbėjo E. Jurkienė.

Patarimai, kaip likti budriems ir neapsigauti

E. prekybos ekspertė gyventojams pataria per išpardavimo akcijas likti budriems ir neapsigauti dėl didžiulių nuolaidų, nes šios gali būti klaidinančios, t. y. pirminė prekės kaina išpūsta. Perkantiesiems internetu rekomenduojama rinktis patikimas elektronines parduotuves, nes šiuo laikotarpiu aktyviai veikia sukčiai, siūlantys prekių per netikras elektronines parduotuves.

Jei planuojate pirkti elektroninėje parduotuvėje, kurios iki šiol nežinojote, visų pirma patikrinkite elektroninės parduotuvės tinklalapio techninius saugumo aspektus. „Atkreipkite dėmesį į vadinamuosius SSL saugumo sertifikatus, skirtus apsaugoti asmeninius naudotojų duomenis. Pirkimo metu interneto naršyklės adreso juostoje turi atsirasti mažos žalios spynelės ikona su užrašu Secure“, – pažymi E. Jurkienė.

Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį, ar atsiskaitymams numatytos tiesioginės nuorodos į elektroninę bankininkystę, ar prašoma atskirų mokėjimo nurodymų. E. Jurkienės teigimu, visuomet patikimesnės yra tos elektroninės parduotuvės, kurios numato kelis atsiskaitymo būdus, tarp jų – atsiskaitymą kurjeriui, pristačiusiam pirkinį į namus.

„Labai svarbu patikrinti ir patį pardavėją, jeigu tai nėra plačiai žinoma elektroninė parduotuvė. Paprasčiausias patikros būdas – rekvizitinė informacija, kur paprastai nurodomi kontaktai susisiekti, adresas, įmonės kodas ar kiti identifikavimo numeriai (patento, individualios veiklos ir pan.). Elektroninės parduotuvės tinklalapyje nesant tokios informacijos didelė tikimybė, kad esate atsidūrę fiktyvioje elektroninėje parduotuvėje“, – pabrėžė e. prekybos ekspertė E. Jurkienė.

Lietuvos pašto įmonių grupė siūlo plačiausias siuntų siuntimo ir pristatymo galimybes šalyje. Išsiųsti ar atsiimti siuntas galima per „LP EPXRESS“ kurjerius ir didžiausią Lietuvoje – net 113 siuntų s

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų