Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Rūpinuosi senatve: kam reikalinga trečia pakopa?

Vis daugiau Lietuvos gyventojų pradeda rūpintis laukiančia pensija ir jungiasi prie trečios pakopos pensijų kaupimo. Kaip skaičiuoja Lietuvos bankas, per pastaruosius metus kaupiančiųjų trečios pakopos pensijų fonduose skaičius išaugo beveik 11 proc. ir šių metų pirmojo ketvirčio pabaigoje buvo jau 58,9 tūkst.
Livijus Mintauckis
Livijus Mintauckis / Projekto partnerio nuotr.

Vienas iš pernai prisijungusiųjų prie trečios pakopos kaupimo – sostinės gyventojas Livijus Mintaučkis. 33 metų vyras džiaugiasi, kad pagaliau pribrendo šiam žingsniui, tik gailisi, kad kaupti pensijai trečioje pakopoje nepradėjo anksčiau.

Peržiūrėjo kaupiamojo gyvybės draudimo sutartis

Medicinos įrangą pardavinėjančioje įmonėje dirbantis L. Mintaučkis pasakojo, kad trečios pakopos kaupimo sutartį su turto valdymo bendrove „INVL Asset Management“ pasirašė praėjusių metų rugpjūtį.

„Nors dabar jau kaupiu, vis vien galvoju, kad pradėjau per vėlai, reikėjo anksčiau“, – teigė vyras, motyvuodamas, kad kuo anksčiau pradedi kaupti pensijai, tuo daugiau pinigų uždirba suinvestuoti pinigai ir pačios palūkanos.

Pasiteiravus, kas lėmė sprendimą pradėti kaupti trečioje pakopoje, vilnietis atsakė: „Supratau, kad mano pinigai tik man ir įdomūs. Turėjau kelias gyvybės draudimo sutartis, bet kai pradėjau domėtis, supratau, kad toks kaupimo būdas labai brangus. Perskaičiau sutartis ir nors kaupimo rezultatai buvo neblogi, man nepatiko komisiniai mokesčiai. Pradėjau domėtis trečia pakopa, mokestinėmis lengvatomis. Sutinku, kad pats anksčiau buvau nusistatęs prieš trečią pakopą, galvojau, kad įdedi pinigus, kaip antroje pakopoje, ir tik pensijoje gali atsiimti, bet pasidomėjus paaiškėjo, kad čia lankstumo – daug daugiau.“

Prieš sudarydamas trečios pakopos pensijos kaupimo sutartį L. Mintaučkis nusprendė pasinaudoti dar viena galimybe – paprašyti, kad darbdavys prisidėtų prie darbuotojo trečios pakopos pensijos kaupimo.

Vilnietis apsidžiaugė, kai darbdavys sutiko prisidėti prie darbuotojo sprendimo kaupti trečioje pakopoje: „Darbdaviui – tik valio. Jam tai nieko brangiau nekainuoja. Kadangi darbdaviui kaupiant trečioje pakopoje galioja mokestinės lengvatos, tai jei darbdavys man išmoka 100 eurų priedą prie atlyginimo, jam su visais mokesčiais tai kainuoja apie 176 eurus. Tai vietoj to, kad man jis pakeltų atlyginimą 100 eurų, galiu paprašyti, kad pervestų 176 eurus į trečios pakopos pensijų fondą. Taip ir aš beveik dvigubą motyvaciją gaunu, ir darbdavys patenkintas, kad darbuotojas laimingas.“

Ne visi darbdaviai dar žiūri palankiai

L. Mintaučkis pasakojo, kad nėra visiškai užtikrintas dėl savo finansų pensijoje, tačiau kiek gali, tiek rūpinasi įvairesniais šaltiniais: iš turėtų investicinių gyvybės draudimų sutarčių jis pasiliko vieną su garantuotomis palūkanomis, taip pat vyras nuo pat savo įsiliejimo į darbo rinką maksimaliai (2+2+2 sistema) kaupia antros pakopos pensijų fonde.

„Apie taupymą galvojau jau nuo studentavimo metų. Kaupiamojo gyvybės draudimo sutartį pasirašiau dar būdamas studentas, tačiau trečia pakopa kažkodėl nesidomėjau, nežinojau mokestinių lengvatų, galimybių prie kaupimo prisidėti darbdaviui“, – kalbėjo pašnekovas.

L. Mintaučkis apgailestauja, kad didelė dalis gyventojų neturi pakankamai informacijos apie trečios pakopos pensijų fondus, o tai juos atkerta nuo galimybės užsitikrinti lengvesnę senatvę.

„Dar iš aplinkinių rato matau, kad vyresnio amžiaus darbdaviai nesutinka prisidėti prie darbuotojo trečios pakopos kaupimo. Papasakoju pažįstamiems apie tokią galimybę, jie nueina pakalbėti su savo darbdaviais, o šie mano, kad čia kažkokia apgaulė. Manau, kad tikrai trūksta informacijos“, – teigė vilnietis.

Pasak pašnekovo, trečios pakopos kaupimui jis kas mėnesį skiria 20 proc. savo pajamų. Primename, kad iki 30 metų trečioje pakopoje rekomenduojama kaupti 10 proc. pajamų, 30–40 m. – 15 proc., sulaukus 40 m. ir daugiau – 20–25 proc. pajamų.

„Ar nesijaučia, kad penktadalį atsidedu pensijai? Iš esmės tai, kiek žmogui reikia pinigų – reliatyvus dalykas. Pinigų niekada neužteks. Tačiau aš jau pripratau, ir tai yra prioritetų išsirinkimas. Dukra eina į privatų darželį, nevažiuojame į brangią Palangą, o atostogaujame kaime, tačiau pasitaupę leidžiame sau kartais išvažiuoti paslidinėti, maistui netaupome. Aišku, su papildomais 20 proc. pajamų galėtume daugiau daryti nei įprastai, bet jau įpratome gyventi taip“, – savo patirtimi dalijosi pašnekovas.

L. Mintaučkis teigė, kad nors kaupimui trečioje pakopoje jis skiria nemažai lėšų, tačiau jį ramina ir lanksti kaupimo aplinka: įmokų reguliarumą ir dydį galima pasirinkti, prireikus galima atgauti dalį suinvestuotos sumos, pasikeitus gyvenimo aplinkybėms kaupimą galima sustabdyti.

Prisijungti nebus per vėlu

Turto valdymo bendrovės „INVL Asset Management“ pensijų fondų ir mažmeninių pardavimų padalinio vadovė dr. Dalia Kolmatsui teigė, kad kaupti pensijai trečioje pakopoje negali būti per vėlu, tačiau, žinoma, pradėjus kaupti vos keleri metai iki pensijos, nereikėtų tikėtis didžiulio prieaugio ir didelio priedo prie valstybės mokamos pensijos.

Pasak specialistės, kol kas visuomenėje galioja daug mitų apie trečios pakopos pensijų kaupimą, kuriuos gyventojai turėtų sugriauti. Vienas tokių – kad kaupti pensijai trečioje pakopoje yra brangu.

„Kad pensijų fonduose kaupti yra labai brangu – mitas. Pensijų fondai šiuo metu taiko iki 1 proc. turto valdymo mokestį, jei tai antra pakopa, ir iki 1,5 proc. – jei trečia pakopa. Įmokos mokestis taikomas tik trečioje pakopoje, o INVL pensijų fonduose nuo šių metų birželio vidurio tokio mokesčio nebėra“, – aiškino pašnekovė.

Lietuvos banko šių metų kovo pabaigos duomenimis, per pastaruosius penkerius metus antros pakopos pensijų fondų vienetų vertės kasmet vidutiniškai didėjo 4,2 proc., trečios pakopos – 4,6 proc. (jų vidutinė lyginamojo indekso grąža per tą patį laikotarpį siekė 4,8 proc. antrojoje pakopoje ir 4,9 proc. trečiojoje pakopoje). Tuo tarpu INVL pensijų fondai pagal pastarųjų penkerių metų rezultatus pirmavo visose fondų kategorijose (nevertinant gyvenimo ciklo fondų).

Susirūpina sulaukę trisdešimties

Su klientais nuolat bendraujanti D. Kolmatsui pasakojo, kad kaupti trečioje pakopoje dažnai paskatina amžius. Daugiausia kreipiasi asmenų, jau sulaukusių trisdešimtmečio.

„Tuomet jau ateina suvokimas, kad reikia pasirūpinti ateitimi, o ypač susimąstoma, kai žmogus sulaukia 40 metų. Dar viena grupė – tie, kurie ateina jau prieš pat pensiją. Jie apsilanko „Sodroje”, sužino, kokią pensiją gaus iš valstybės ir ateina pas mus, nes nori kaupti. Aišku, mes galime jiems šiek tiek padėti, bet reikėtų apie papildomą kaupimą susimąstyti kuo anksčiau“, – kalbėjo pašnekovė.

Pasak jos, dar viena klientų kategorija, kuri labai domisi kaupimu trečioje pakopoje, – išsilavinęs jaunimas, kurie supranta kaupimo ir investavimo galimybes ir atnešamą naudą.

„Turime tokių klientų, kurie dar net nedirba, bet jau iš tėvų skiriamų pinigų sugeba atsidėti ir taupyti“, – pridėjo D. Kolmatsui.

Pasak jos, taip pat viena iš klientų grupių – vienišos mamos: „Jos pačios augina vaikus ir aiškiai suvokia, kad nebus, kas padės joms ir jų vaikams, kai sulauks pensinio amžiaus.“

Nauji fondai be įmokos mokesčio

Besidominčius kaupimu pensijai trečioje pakopoje D. Kolmatsui kvietė apsvarstyti galimybę prisijungti prie naujo tipo pensijų fondų, kuriuos „INVL Asset Management“ pristatė nuo birželio 14 d. Trys fondai – „INVL drąsus“, „INVL apdairus“ ir „INVL stabilus“ – siūlo kaupti be įmokos mokesčio, o valdymo mokestis juose siekia nuo 1 iki 1,5 proc.

„Manome, kad šie fondai bus patrauklūs tiems, kas nori pradėti taupyti. Tai fondai, kuriuose galima kaupti kad ir mažomis sumomis“, – aiškino pašnekovė.

Faktai, kuriuos būtina žinoti apie kaupimą trečioje pakopoje

1. Trečioje pakopoje pinigus kaupiate savo pensijų sąskaitoje – tai jūsų pinigai, kuriuos, esant poreikiui, galima išsiimti nesulaukus pensijos, be to, jie yra paveldimi.

2. Trečioje pakopoje pensijų fondus valdo savo srities profesionalai, kurių sukaupta patirtis leidžia tikėtis geriausios investicijų grąžos. INVL pensijų fondus valdo didelė profesionalių investicijų valdytojų komanda.

3. Įmokas kaupiant kas mėnesį, investuojama tiek rinkoms kylant, tiek krentant, taip išvengiama emocinių sprendimų. Pigiau įsigijus pensijų fondų vienetų kritimo laikotarpiu, jų vertė kilimo laikotarpiu išauga dar labiau.

4. Valstybė, leisdama pasinaudoti gyventojų pajamų (GPM) lengvata, skatina gyventojus kaupti pensijai trečioje pakopoje.

5. Norint pasinaudoti GPM lengvata ir nemokėti 15 proc. GPM nuo išmokamų lėšų, reikėtų kaupti ne mažiau kaip 5 metus ir lėšas iš pensijų fondų atsiimti ne anksčiau kaip likus 5 metams iki valstybinei socialinio draudimo pensijai gauti nustatyto pensinio amžiaus.

6. Įmokas į trečios pakopos pensijų fondus galima mokėti ir ne kas mėnesį, o pasirinkus ketvirčio, pusmečio ar nereguliarius intervalus.

7. Įmokas į trečios pakopos pensijų fondus gali mokėti ir kiti asmenys nei papildomai pensijai kaupiantis gyventojas. Tai gali būti darbdaviai, šeimos nariai ar kiti asmenys.

8. Trečios pakopos pensijų fondus reiktų rinktis pagal toleruojamą rizikingumą.

9. Pasikeitus gyvenimo sąlygoms kaupimą trečioje pakopoje galima sustabdyti ar nutraukti.

10. Galima pasirinkti, kaip, sulaukus pensijos, bus išmokėti pinigai iš trečios pakopos pensijų fondo: vienu kartu, reguliariai dalimis ar nuperkant anuitetą gyvybės draudimo įmonėje.

Svarbu žinoti

Investicijos į pensijų fondus yra susijusios su investicine rizika. Investicijų vertė gali ir kilti, ir kristi, Jūs galite atgauti mažiau nei investavote. Pensijų fondo praeities rezultatai negarantuoja tokių pačių rezultatų ir pelningumo ateityje. Valdymo įmonė negarantuoja investicijų pelningumo. Prieš priimdami sprendimą investuoti, turite patys ar padedami investicijų konsultantų įvertinti su investavimu susijusias rizikas, susipažinti su taikomais atskaitymais (mokesčiais), fondo taisyklėmis ir kitais dokumentais, kuriuos galite rasti čia.

Asmenims, dalyvaujantiems II pakopos pensijų kaupimo sistemoje, valstybinio socialinio draudimo senatvės pensija yra proporcingai mažinama įstatymų nustatyta tvarka. Sudaryta II pakopos pensijų kaupimo sutartis negalės būti nutraukta, išskyrus pirmą kartą sudarytą II pakopos pensijų kaupimo sutartį, kurią dalyvis turi teisę vienašališkai nutraukti per 30 kalendorinių dienų nuo šios sutarties sudarymo, apie tai raštu pranešęs pensijų kaupimo bendrovei.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?