Grilio ekspertas garsėja ir tuo, kad ne viename savo patiekalų naudoja ir tradicinį lietuvių gėrimą – alų. V.Blauzdavičius teigia savo patiekalus pirmiausia bandęs įvairinti vynu, tačiau galiausiai nusistovėjo ties alumi – alus suteikia maistui naujų atspalvių, sako Vylius. Šefo mėgstamiausias – kvietinis alus, o tarp nealkoholinių – „Švyturio Ekstra“. Ant bangos esantys nealkoholiniai alūs, anot šefo, puikiai tinka ir gaminti, ir atsigaivinti.
Apie tai ir ne tik, kalbamės su vienu garsiausių Lietuvoje griliaus ekspertų.
Praturtins patiekalų atspalvius
Alaus naudojimas, sako V.Blauzdavičius, ruošiamiems patiekalams suteiks naujų atspalvių.
„Mano pirmoji patirtis buvo gaminimas su vynu. Bet tokia gamyba, bent mano nuomone, turi vieną trūkumą – nugarinus tiek baltą, tiek raudoną vyną ir ragaudamas patiekalą, burnoje junti labai panašų poskonį. O alus turi absoliučiai kitų atspalvių – jų visa puokštė. Tad nusistovėjau ties alumi ir jį naudoju daugeliui patiekalų ir gamybos būdų: ir padažuose, ir marinuojant, ir kepdamas ar net virdamas. Pavyzdžiui, kai mėsa visiškai iškepa, ištraukęs ją, likusį mėsos sultinį maišau su alumi – gausite nuostabų padažą“, – vieną mėgstamų receptų atskleidė šefas.
Anot V.Blauzdavičiaus, alus pravers ir marinuojant mėsą – iškepę ją gausite gražią karamelinę spalvą, o pati mėsa bus minkšta ir švelni.
Įvairovė, kurią reikia derinti
Paklaustas, koks nealkoholinis alus, jo nuomone, labiausiai tiktų prie vasarą grilinamų patiekalų, V.Blauzdavičius sako, kad išskirti vieną labai sunku.
„Negalėčiau išskirti vieno, nes tiek skirtingų skonių yra. Tačiau man labiausiai patinka derinti gėrimus prie maisto. Pavyzdžiui, sunkesnis, tamsesnis alus tinka prie desertų, nors baltas alus – vienas iš mano mėgstamiausių. Viena priežastis, dėl kurios man ir patinka alus, yra didelė įvairovė, dėl kurios galima pasirinkti tinkamą alų pagal skonį“, – pasakojo V. Blauzdavičius.
Pagrindinė taisyklė
Anot šefo, ruošdamas maistą svečiams ar savo restorane, taiko vieną „auksinę“ taisyklę.
Restorane ar gamindamas svečiams, visuomet vertinu, ar man pačiam skanu
„Mano pagrindinė taisyklė yra – „ar skanu?”. Restorane ar gamindamas svečiams, visuomet vertinu, ar man pačiam skanu. Kadangi kartais vieno žmogaus sukurtos taisyklės gali netikti kitam žmogui. Vienas gali mėgti pieno produktus, kitas nemėgti, vienam gali norėtis daugiau šviežių daržovių. Viskas – labai individualu“, – kalbėjo V.Blauzdavičius.
Degustavimo kultūra
Paklaustas, kaip keičiasi maisto ir gėrimų, tuo pačiu, ir alaus kultūra Lietuvoje, šefas sako, kad maisto valgymo kultūra virto į patirčių ir degustavimo kultūrą.
„Gausybėje skonių nepasiklysti sunku, bet man būti išskirtiniu padeda nuoseklumas ir siekis gaminti receptus su esminiais, kokybiškais ingredientais. Tad mano pagrindinis išskirtinumas yra paprastumas. Aš stengiuosi naudoti kuo mažiau ingredientų, naudoti kuo paprastesnius receptus ir pasiekti kuo trumpesnį gaminimo laiką. Čia būtinas ir nuoseklumas – kasdien turi demonstruoti aukščiausio lygio rezultatus, juos derinti su geriausiais produktais ir gėrimais – tik taip išlaikysi kartelę aukščiausiame lygyje“, – sakė V.Blauzdavičius.
Nuosekliai geri rezultatai – kelias į sėkmę
Su tuo, kad paprastumas ir nuoseklumas – meistrystės ženklas, sutinka ir kalbinami gėrimų someljė.
„Švyturio“ alaus someljė Jonas Lingys sako, kad nuoseklumas būtinas norint išlaikyti kartelę aukščiausiame lygyje – tai įrodo ir aludarių jau ne vieną dešimtį metų gaminami alūs.
„Maisto ir gėrimų kultūra Lietuvoje pastaraisiais metais itin išsikerojo, tačiau sutikčiau, kad sėkmės raktažodžiai dažnu atveju lieka paprastumas ir nuoseklumas. Tikras meistriškumas yra nuosekliai užtikrinti aukščiausią kokybę siauroje skonių ir kvapų „juostoje“, – sakė J.Lingys.
Alaus someljė svarsto, kad iš dalies dėl to šiandien vienas populiariausių hitų – „paprastas“ nealkoholinis „Švyturio Ekstra“ lageris.