„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Sostinės konteinerinėse aikštelėse – inovatyvios vaizdo stebėjimo kameros

Efektyviai atliekų tvarkymo paslaugų kokybei užtikrinti Vilniuje prie konteinerinių aikštelių įrengtos 6 modernios stebėjimo kameros. Jose fiksuojami vaizdai, kaip gyventojai neatsakingai elgiasi su atliekomis.
Genių gatvė. Vaizdas prieš ir po kamerų įrengimo.
Genių gatvė. Vaizdas prieš ir po kamerų įrengimo.

Apie tai, kokios priežastys paskatino rinktis tokį atliekų pažeidėjų stebėjimo būdą ir kaip sekasi tai įgyvendinti, pasakoja savivaldybės įmonės „Vilniaus atliekų sistemos administratorius“ (SĮ VASA) ir UAB „Interkodas“ specialistai.

„Su šiuo projektu startavome neseniai – pernai metų pabaigoje. Džiaugiamės jo sėkme ir teigiamais rezultatais. Vaizdo stebėjimo kameros skatina netvarkingus vilniečius keisti savo įpročius. Tai – akivaizdu. Tam tikrose Vilniaus gatvėse esančios konteinerinės aikštelės buvo tapusios tikrais sąvartynais, o įrengus kameras gyventojų elgesys pasikeitė. Mūsų tikslas ir yra žmonių elgsenos pokytis. Turime visi suprasti, jog mus supanti aplinka priklauso nuo mūsų pačių“, – sakė SĮ VASA direktorius Rimantas Juknevičius.

Kameros – kur daugiausia teršiama

Visame Vilniaus mieste patruliuoja SĮ VASA Atliekų vežėjų kontrolės skyriaus darbuotojai, kurie vertina konteinerinių aikštelių būklę. Pastebėjus, kad tam tikrose vietose neleistinai atvežamos atliekos ir susikaupė jų krūva – įrengiama vaizdo stebėjimo kamera. Situacija stebima maždaug apie savaitę, o neužfiksavus pažeidimų, kameros perkeliamos į kitas aikšteles.

„Siekiame, jog viskas vyktų kuo operatyviau ir kameras naudotume kuo efektyviau. Mūsų tikslas nėra pričiupti kuo daugiau aplinkos teršėjų. Mes norime, jog visiems gyventojams būtų patogu atliekas išmesti ir aplinka prie konteinerių būtų švari ,“ – pabrėžė SĮ VASA vadovas.

Aukštos kokybės vaizdo stebėjimo sistema

Anot paslaugos teikėjo UAB „Interkodas“ direktoriaus Minvido Liuberto, šios kameros yra unikalios tuo, kad gali būti lengvai ir greitai perkeliamos į skirtingas vietas.

„Kameroms nereikia įrengti elektros maitinimo šaltinių ir duomenų kabelių, jos gana ilgai veikia maitinamos akumuliatoriais. Aukštos raiškos vaizdo informacija siunčiama per spartų 4G ryšio tinklą ir įrašoma tiek į serverį, tiek į kameros atminties kortelę (jei nutrūktų interneto ryšys). Kamerų būsena stebima 24 valandas per parą, jos aprūpintos GPS koordinačių imtuvais bei moderniomis apsaugos priemonėmis. Realiu laiku stebima kamerų būsena, operatoriai gauna iš kamerų sutrikimų ir pavojaus signalus,“ – kalbėjo UAB „Interkodas“ direktorius Minvidas Liubertas.

Operatyviai teikiami geros raiškos duomenys

Kameromis užfiksuoti vaizdai yra geros kokybės ir leidžia tiksliai nustatyti pažeidėjus. Anot UAB „Interkodas“ specialisto Alekso Barzdaičio, aukštos raiškos kamera vaizdus fiksuoja naudodama 2 objektyvus, kurių kiekvienas fiksuoja stebimą teritoriją skirtingomis perspektyvomis. Tai leidžia pakankamai detaliai užfiksuoti atliekų tvarkymo pažeidimus. Filmuotai medžiagai apdoroti yra naudojama išmani vaizdo analitika, kuri paspartina operatorių darbą atrenkant pažeidimus.

„Šių kamerų naudojimas sulaukia miestiečių palaikymo – dažnas smalsuolis, klausiantis įrangą diegiančių UAB „Interkodas“ specialistų, kokiu tikslu statomos kameros, išgirdęs atsakymą, išreiškia pritarimą, kad reikia kovoti su šiukšlintojais. O pastarųjų dar yra nemažai. Net pagauti už rankos kamerų kabinimo metu šie atkerta, kad neturi kur dėti šiukšlių ir jų manymu yra normalu mesti atliekas ant žemės. Mes džiaugiamės prisidėdami prie šio aplinkosauginį sąmoningumą skatinančio projekto ir tikimės tolimesnio bendradarbiavimo su SĮ VASA specialistais,“ – sakė Aleksas Barzdaitis.

Keisti tokių žmonių suvokimą pastabomis, pokalbiais, gražiais pavyzdžiais – ne visada veiksminga, tenka imtis ir baudžiamųjų veiksmų.

Už netinkamai išmestas atliekas – baudos

Sausio – vasario mėnesiais kameromis buvo stebimos 66 konteinerinės aikštelės ir užfiksuota 115 viešosios tvarkos pažeidimų.

„Pažeidėjai yra identifikuojami pagal valstybinį automobilio numerį ir duomenys iš karto yra perduodami Vilniaus miesto savivaldybės Viešosios tvarkos skyriui. Už atliekų išmetimą į ne tam skirtus konteinerius gresia baudos iki 600 eurų. Baudos dydis priklauso nuo įvairių faktorių – ar žmogus gailisi, ar tai besikartojantis elgesys,“ – kalbėjo SĮ VASA Atliekų tvarkymo paslaugos administravimo tarnybos vadovas Robertas Kiela.

Dažniausiai paliekamos stambios atliekos

Prie konteinerių gyventojai dažniausiai palieka didelių gabaritų atliekas. Anot SĮ VASA Atliekų tvarkymo paslaugos administravimo tarnybos vadovo, vaizdo įrašuose matyti, kaip gyventojai prie konteinerių tempia senus baldus, elektros prietaisus, padangas.

„Šias atliekas reikia vežti į didelių gabaritų atliekų aikšteles. Sostinėje tokių aikštelių turime penkias ir atliekos iš gyventojų priimamos nemokamai. Šiuo metu stambias buityje susidariusias atliekas nemokamai taip pat galima pristatyti į specialiai tam skirtas surinkimo vietas. Grafikus rasite SĮ VASA svetainėje,“ – kalbėjo Robertas Kiela.

Atliekų šalinimo ir kultūros pokyčių link

SĮ VASA vadovas Rimantas Juknevičius kalbėdamas apie konteinerinėse aikštelėse įrengtų kamerų plėtrą ateityje, pabrėžė matantis jų perspektyvą ir naudą.

„Tai – efektyvi ir moderni prevencinė priemonė. Tikiu, jog ir toliau sėkmingai bendradarbiaujant su aukščiausios kvalifikacijos savo srities specialistais, ateityje šių kamerų tinklas tik plėsis. Visi drauge prisidėsime prie švaresnės mus supančios aplinkos ir gyventojų sąmoningumo didinimo,“ – sakė SĮ VASA direktorius Rimantas Juknevičius.

VIDEO: Vaizdo stebėjimo kamera užfiksuoti Vilniaus miesto atliekų tvarkymo taisyklių pažeidimai
VIDEO: Atliekų turėtojų daromi pažeidimai užfiksuoti vaizdo kameromis

Kviečiame apsilankyti SĮ „Vilniaus atliekų sistemos administratorius“ (VASA) „YouTube“ paskyroje „Švaresnis Vilnius“. Nuolat atnaujinamuose vaizdo įrašuose pamatysite, kaip vilniečiai atsikrato didelių gabaritų atliekomis netinkamose vietose – prie konteinerių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs