Startuoja vaikų paramos akcija – skurdas neturi prasibrauti į jų kuprines

Dar vasara – svaigi, karšta. Dar atostogų metas, tačiau turinčios mokyklinio amžiaus vaikų šeimos jau pradeda žvalgytis į prekybos centruose gausėjančius mokyklinių priemonių prekystalius. Ne viena šeima padūsauja – rugsėjis vėl gerokai kirs per biudžetą. Ką daryti vaikams iš socialinės rizikos ar skurdžiai gyvenančių šeimų, kur tėvai negali ar tiesiog nenori pasirūpinti savo atžalomis prieš mokyklą?
Vaikų paramos akcija
Vaikų paramos akcija / Projekto partnerio nuotr.

Tokiems vaikams padėti maltiečiai skelbia paramos akciją „Mažoj širdelėj – didelės idėjos“. Jos tikslas – prieš naujus mokslo metus surinkti lėšų vaikų maitinimui ir kuo daugiau mokyklinių priemonių, kad jomis galėtume aprūpinti maltiečių vaikų dienos centrų auklėtinius, daugiavaikes šeimas, našlaičius, vienišas mamas, specialiųjų poreikių turinčius vaikus. Šiemet ši akcija vyks jau šeštą kartą, tad tikrai patyrėme, kokia ji reikalinga, kokia ji tiesiog būtina.

Projekto partnerio nuotr./Vaikų paramos akcija
Projekto partnerio nuotr./Vaikų paramos akcija

Maltiečiai yra įkūrę 14 vaikų dienos centrų, kuriuos lanko vaikai iš socialines ir materialines problemas patiriančių šeimų. Čia po pamokų jie gauna nemokamą maitinimą, su pedagogais atlieka namų užduotis, yra ugdomi ir mokomi paprasčiausių įgūdžių, kurių stokoja šeimose. „Mes labai laukiame akcijos „Mažoj širdelėj – didelės idėjos“, nes tikimės papildyti mokyklinių priemonių atsargas, – pasakoja Kartenos, Kretingos r., maltiečių vaikų dienos centro socialinė pedagogė Vida. – Šiuo metu beturime vos kelis pirmokams skirtus sąsiuvinius, o reikės ir piešimo priemonių, ir spalvoto popieriaus, ir viso kito. Pernai gavę kelis spalvingus, pilnus rašiklių ir pieštukų penalus, taip nudžiuginome vaikus, kad viena mergaitė net apsiverkė – jai niekad tokio mergaitiško neteko turėti, vis senais broliukų paliktais tenkindavosi.“

Vaikai mokomi atsakingai naudotis, tausoti ir dalintis

Kartenos maltiečių vaikų dienos centrą lanko 32 vaikai ir jie jau žino, kur sudėti kanceliariniai reikmenys, tad atsakingai pasiima ko prireikus. „Dabar mūsų vaikai nebekompleksuoja dėl sąsiuvinių ar kitų priemonių stygiaus. Socialinių įgūdžių neturintys ir iš pašalpų gyvenantys tėvai, būna, priperka be atrankos prieš rugsėjį, o vėliau jau nebesidomi, ko jų atžaloms iš tikrųjų reikėtų. Tuomet tokių šeimų vaikams belieka viskuo rūpintis patiems, o kartais, kad išvengtų draugų patyčių, jie net praleidžia pamokas, nes neturi reikiamų priemonių. Dabar ramu – taupiai gyvendami su paaukotomis gėrybėmis mes stengiamės išsiversti visus mokslo metus. Vienam berniukui net išsvajotą dviratį, aišku, padėvėtą, pavyko nusipirkti iš sutaupytų kišenpinigių, kuriuos paprastai išleisdavo sąsiuviniams.“ Iš pašalpų gyvenančių tėvų namuose vaikai mato visai kitą gyvenimo būdą – gavau ir išleidau, o paskui tik pikti priekaištai valdžiai. Maltiečių centrų auklėtiniai mokomi atsakingo naudojimo, tausojimo ir mokėjimo dalintis, t.y., normalios bendruomenės principų.

Projekto partnerio nuotr./Vaikų paramos akcija
Projekto partnerio nuotr./Vaikų paramos akcija
Projekto partnerio nuotr./Vaikų paramos akcija
Projekto partnerio nuotr./Vaikų paramos akcija

Maltiečių vaikų dienos centrus lanko apie 350 vaikų iš daugiau kaip 220 šeimų, iš kurių nemažai priskiriamos socialinės rizikos grupei. Vadinasi, mokytojoms tenka dirbti ne tik su vaikais, bet ir su jų tėvais. Didžiausiais laimėjimais mokytojos vadina tuos atvejus, kai po ilgų pokalbių, po nuolatinių lankymų pavyksta taip paveikti tėvus, kad jie ima keistis ir šeima yra išbraukiama iš „juodojo“ sąrašo. Kad jūs matytumėte, kaip tuo didžiuojasi vaikai, kaip jie pradeda pasakoti apie tėvų darbus.

Tokios sėkmės istorijos ir gerųjų pasikeitimų poreikis skatina maltiečius kurti naujus vaikų dienos centrus. Šiemet duris atvėrė dar du. Vienas jų Vyžuonose, Utenos rajone, kur papildomai sukurta ir erdvė jaunimui. Kitas – Klaipėdoje, tai ypatingas centras ypatingiems vaikams. „Jį lanko negalią ir specialiųjų poreikių turintys vaikai, kurių šeimos nesugeba išmokyti jų netgi elementariausių socialinių įgūdžių, nes tėvai patys jų paprasčiausiai neturi, – pasakoja centro vadovė Loreta. – Dėl savo kitokios išvaizdos Dauno sindromą turintys mažyliai kasdien kenčia bendraamžių ir praeivių patyčias, su jais į viešumą išeiti vengia netgi tėvai. Tokie vaikai nemoka net žaisti, nes su jais niekada niekas nežaidė...“ Išskirtinis Klaipėdos maltiečių vaikų dienos centro bruožas, kad jame dirba maltietės kaniterapeutės su specialiai apmokytais terapiniais šunimis.

Projekto partnerio nuotr./Vaikų paramos akcija
Projekto partnerio nuotr./Vaikų paramos akcija

Trūksta lėšų vaikų maitinimui

Visuose maltietiškuose vaikų dienos centruose dirba kompetentingos profesionalės ir kartu labai „mamiškos“ darbuotojos. Jos pamatys, kad vaiko striukė visai sudriskusi, reikia ieškoti geresnės, kad ir nenaujos, kad užsitęsė paauglės „nekalbadieniai“, būtina užsukti į jos namus. Būna, kad net nakvynei ir ilgam pokalbiui kokią užsisklendėlę pasikviečia. Daro viską, tik vieno jos užtikrinti negali – tai vaikų maitinimo finansavimas. Žinoma, yra rašomi projektai, dalyvaujama konkursuose lėšoms gauti, bet visi finansavimo šaltiniai terminuoti, nėra užtikrintumo dėl rytojaus. Šiuo metu 14 maltiečių vaikų dienos centrų vienam vaikui dienai vidutiniškai tenka apie 0,80 euro. Vaikai už tuos pinigus maitinami 2 kartus – po pamokų valgo karštą maistą, o apie 16 val. geria arbatą su užkandėle. Juk ne visi grįžę į namus gaus pavalgyti.

Maltiečiai kviečia dalyvauti vaikų paramos akcijoje „Mažoj širdelėj – didelės idėjos“ ir prisidėti lėšomis bei mokyklinėmis priemonėmis, kad vaikų svajonės galėtų užaugti.

Vaikų maitinimui paaukoti galite svetainėje Aukok.lt ar SMS žinute numeriu 1405, įrašius tekstą 1313. Aukos kaina 2 Eur.

Didesnę sumą galite pervesti į Maltos ordino pagalbos tarnybos a. s. LT 29 4010 0510 0399 2200.

Visą rugpjūčio mėnesį norintys paaukoti mokyklinių priemonių ir aprangos vaikams gali kreiptis į Gražiną Semėnienę tel. 8 616 25 656.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai