Turite kriptovaliutų? 6 patarimai, kaip saugiai jas laikyti

Didelė dalis žmonių kriptovaliutas perka ne tik dėl potencialaus investicinio uždarbio, bet ir privatumo ar saugumo, kurį užtikrina blokų grandinės (angl. blockchain) technologija. Tačiau kad ir kokia saugi prekyba kriptovaliutomis bebūtų, dėl jų saugumo, kaip ir bet kurio kito turto, negalite būti visiškai ramūs.
1212757122
1212757122 / Istock nuotr.

Skirtingai nuo tradicinių finansų sistemų, kuriose saugumą užtikrina bankai ir reguliavimo institucijos, kriptovaliutų saugumas daugiausia priklauso nuo individualių kiekvieno jų savininko veiksmų.

„Jei turite kriptovaliutų, esate tarp daugiau nei 560 milijonų žmonių visame pasaulyje, o tai sudaro apie 6,8 proc. pasaulio gyventojų. Nors daugelis žmonių yra susipažinę su kriptovaliutomis, kai kurie, deja, susidūrė su sukčiais arba schemomis, skirtomis kriptovaliutoms pavogti. Vis dėlto retai susimąstome, kokių veiksmų galime imtis, kad geriau apsaugotume savo turimas kriptovaliutas nuo nusikaltėlių. Laimei, yra keletas veiksmingų būdų, kaip tai padaryti“, – sako Gaelis Jouaillecas, bendrovės „LemmaX“ vadovas.

Norėdami apsaugoti savo skaitmeninį turtą galite pradėti nuo šių 6 paprastų patarimų.

Nesijunkite prie Wi-Fi

Viešieji belaidžiai tinklai nėra saugūs, tad naudojantis kriptovaliutomis jų vertėtų vengti. Prijungus savo kriptovaliutų piniginę per Wi-Fi tinklą kyla rimta rizika prarasti savo turtą.

Sukčiai dažnai kuria kenkėjiškus viešus tinklus su įprastais pavadinimais, tačiau juk tinklą pavadinimu „Kavinės svečiams“ gali sukurti bet kas. Jie taip pat gali užfiksuoti informaciją, siunčiamą tarp kompiuterio ar telefono ir maršrutizatoriaus.

Be to, naudodami specialią programinę įrangą sukčiai dažnai bando atspėti asmeninius slaptažodžius.

Naudokite dviejų faktorių autentifikaciją

Dviejų faktorių autentifikacija (2FA) yra papildoma saugumo priemonė, padedanti apsaugoti įvairias svarbias paskyras internete: pirmiausia įvedate slaptažodį, o tada gaunate papildomą patvirtinimo kodą, siunčiamą į telefoną arba generuojamą naudojant autentifikacijos programėlę, pavyzdžiui, „Google Authenticator“.

Ši priemonė žymiai sumažina riziką, kad pašaliniai asmenys įsilauš į paskyrą net žinodami slaptažodį.

2FA rekomenduojama naudoti prisijungiant prie paskyrų, kuriose yra svarbių asmeninių ar finansinių duomenų, įskaitant kriptovaliutas.

Ypatingas dėmesys pradinei frazei

Pradinė frazė (atkūrimo frazė, angl. seed phrase) yra 12–24 žodžių seka, kuri veikia kaip pagrindinis raktas į kriptovaliutų piniginę. Ji būtina, jei prarandate prieigą prie piniginės arba keičiate įrenginį.

Pradines frazes saugokite laikmenose, kurios nėra prijungtos prie interneto, geriausia popieriuje, metalinėse atsarginėse kopijose. Jei turite didelės vertės kriptovaliutų, galite kopiją laikyti net seife.

Venkite saugoti duomenis debesijos duomenų bazėse, mat jos gali būti „nulaužtos“. Niekada nesidalykite savo privačiais raktais ar atkūrimo pradinėmis frazėmis, nes jie suteikia visišką prieigą prie jūsų kriptovaliutų.

Naudokite patikimas ir saugias pinigines

Kriptovaliutų piniginės, saugančios privačius raktus ir atkūrimo frazes, yra būtinos norint užtikrinti kriptovaliutų saugumą. Įprastai išskiriami šaltųjų ir karštųjų kriptovaliutų piniginių tipai.

Šaltosios piniginės veikia neprisijungus prie interneto, todėl yra saugesnės ir tinkamos ilgalaikiam saugojimui. Karštosios piniginės, prijungtos prie interneto, yra patogesnės, tačiau mažiau saugios.

Patariama rinktis gerai žinomas ir patikimas pinigines bei keityklas. Taip pat rekomenduojama diversifikuoti turtą naudojant kelias pinigines.

Nustatykite minimalius pinigų išėmimo limitus

Minimalių išėmimo limitų nustatymas yra viena paprasčiausių, bet veiksminga saugumo priemonė, skirta turimoms kriptovaliutoms apsaugoti. Daugelis žmonių limitus turi nusistatę savo banko sąskaitoms, mobiliojo ryšio sąskaitos dydžiui ir pan.

Apribodami sumą, kurią galima išsiimti per tam tikrą laikotarpį, iš esmės užkertate kelią dideliam lėšų praradimui, jei sąskaita būtų nulaužta. Net jei kas nors gaus prieigą prie jūsų paskyros, labai didelės žalos padaryti negalės.

Programinės įrangos atnaujinimas

Reguliariai atnaujinkite kriptovaliutų piniginių programinę įrangą, kitas mobiliąsias su kriptovaliutomis ir saugumu susijusias programėles. Į atnaujinimus dažnai įtraukiami svarbūs saugumo patobulinimai.

Tačiau labai svarbu pabrėžti, kad programinę įrangą ir programėles siųstis galima tik iš oficialių šaltinių. Būtinai įsitikinkite, kad nesiunčiate jokių kenkėjiškų programų.

Asociacijos „Crypto Economy Organisation“ (CEO) inicijuota programa yra skirta didinti visuomenės finansinį raštingumą, edukuoti juos apie naujas skaitmenines technologijas jų pritaikymą, pavojus skaitmeninėje erdvėj ir būdus nuo jų apsisaugoti.

Projekte dalyvauja Lietuvoje veikiančios kriptovaliutų rinkos bendrovės „Fideum“, „Binance“, „Coinpayments“, „Lemma-X“, „Wickie“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai