Europos socialinio fondo lėšomis finansuojamas projektas TAPK („Neformaliojo švietimo paslaugų rėmimo sistemos sukūrimas savivaldybėse“) įgyvendinamas jau penktus metus ir remia įvairias vasaros poilsio stovyklas. Šių stovyklų pagrindinis tikslas – suteikti intelektualią ir žaismingą pramogą kiekvienam vaikui, atsižvelgiant į jo individualius poreikius. „Neformalusis ugdymas – tai vienas iš puikiausių metodų mokytis, nes ugdymasis per patirtis yra tarsi žaidimas, padedantis geriau pažinti save, išmokti komandinio darbo, ugdyti bendravimo įgūdžius ir atrasti naujų pomėgių. Poilsis gali ir turi būti aktyvus, padedantis augti ir tobulėti, atrastitai, kam mokykloje paprastai nelieka laiko“, – teigia stovyklų „Lietuvos atgaja“ vadovė Aušra Lasauskaitė.
Naujovė – stovyklos nuo folk - miuziklo iki ledo ritulio
Nepaisant amžiaus, kiekvieno žmogaus poreikiai – skirtingi, todėl ieškant tinkamos stovyklos, pravartu atsižvelgti į tai, kokios veiklos jose įgyvendinamos. Projekto lėšomis šią vasarą finansuojamos stovyklos pagal neformaliojo vaikų švietimo kryptis, kurios apima įvairias sritis, pradedant nuo teatro ir baigiant komandiniais sporto žaidimais. Stovyklas rengia įvairių būrelių, vykstančių mokslo metais, organizatoriai. Iki šiol tokios programos projekte nebuvo finansuojamos. Kita vertus, Švietimo mainų paramos fondo, įgyvendinančio projektą TAPK, direktorė Daiva Šutinytė pažymi, kad, nors šįmet buvo supaprastinti kvalifikaciniai reikalavimai, naujų tiekėjų antplūdžio sulaukta nebuvo. Kitaip tariant, galimybe gauti finansavimą vasaros poilsio stovykloms vaikams, lankantiems tam tikrus būrelius, pasinaudota nepakankamai.
Į stovyklas kviečiami vaikai su negalia
Vienas iš Europos Sąjungos uždavinių – tai atskirties mažinimas. Projekto TAPK lėšomis socialiai remtinų šeimų vaikams kompensuojama visa stovyklos kaina. Taip pat finansuojamas vaikų, turinčių specialiųjų poreikių, dalyvavimas. Labdaros ir paramos fondo „Algojimas“ projektų koordinatorė Lolita Zagurskaitė akcentavo, kad toks finansavimas yra svarbus, nes, kalbant apie šeimas, auginančias neįgalius vaikus, dažnai dėl lėšų stokos, neformalusis ugdymas vasarą išlieka tik svajonėse ir vaikai ją praleidžia namuose. Šiais ir kitais metais stovyklose galės dalyvauti bet kokią negalią turintys vaikai ir juos lydintieji asmenys.
Pasak L.Zagurskaitės, šių stovyklų tikslas – neįgalaus vaiko ir jį lydinčio asmens psichosocialinė reabilitacija. Stovyklose skatinama neįgalių vaikų, jų tėvų ar globėjų socialinė integracija, stiprinamas vaikų kūrybiškumas, savivertė. Ugdomi meniniai gebėjimai, atskleidžiami kiti asmenybės saviraiškos būdai beikuriama saugumo ir bendrumo atmosfera.
Kvietimas lietuvių vaikams atostogauti Lietuvoje
Jeigu vaikai ar anūkai ieško galimybės sugrįžti į Lietuvą ir geriau ją pažinti, vasara – puiki proga. Dar viena iš projekto veiklų – tai užsienio lietuvių vaikų, gyvenančių ne Lietuvoje, dalyvavimo stovyklose kainos finansavimas. D. Šutinytė pažymi, kad tai – nauja veikla, kuri turėtų paskatinti užsienyje gyvenančius lietuvius bent vasarai grįžti į Lietuvą ir laiką praleisti drauge su bendraamžiais iš Lietuvos. Taip jie galės prisiminti lietuvių kalbą, tautos papročius, tėvynę, o vaikus, nuolatos gyvenančius Lietuvoje, supažindinti su kitomis šalimis. A. Lasauskaitė pasidžiaugė, kad projektas sukūrė sąlygas aktyviau įtraukti pasaulio lietuvius, nors tai daryta jau anksčiau, tačiau dabar atsirado būdų pasiekti didesnį skaičių pasaulio lietuvių vaikų.
Gražūs vasaros prisiminimai – visiems metams
Taigi remiamos tikrai skirtingos veiklos ir suteikiama galimybė praleisti vasarą taip, kad gražūs ir kupini nuotykių prisiminimai, atrasti su naujais draugais, išliktų ne tik ateinančius mokslo metus, bet galbūt ir visą gyvenimą. Tuo, kad vaikų poilsis turėtų būti kokybiškas, neabejoja ir TAPK projekto vykdytojai: „Esame tikri, jog stovyklų organizatoriai, dalyvaujantys mūsų projekte, suteiks kokybiškas paslaugas, nes drauge šią veiklą vykdome jau ne vienerius metus“, – užtikrina D. Šutinytė. Dar priduria, jog stovyklų pasisekimą įrodo ir patys vaikai, sugrįžtantys į stovyklas kelerius metus iš eilės. Jeigu ieškote vaikams veiklos, kuri būti ne tik įdomi, bet ir turininga, o intriga jose nepaleistų iki paskutinės akimirkos joje dalyvaujant, nepraleiskite progos suteikti atostogas, kupinas kultūringų pramogų, gamtos prieglobstyje.
Švietimo mainų paramos fondas– Lietuvoje veikianti nacionalinė agentūra, kuri administruoja Europos Sąjungos Mokymosi visą gyvenimą, Erasmus + ir kitas Europos Komisijos, Šiaurės šalių tarybos bei Lietuvos Respublikos Vyriausybės švietimo programas. Projektas TAPK vykdomas jau penktus metus ir skirtas ugdyti neformaliojo švietimo tradicijas Lietuvoje bei remti įvairaus pobūdžio vaikų stovyklų įgyvendinamas programas. Daugiau informacijos apie projektą bei stovyklas galite rasti interneto svetainėje www.tapk.lt.