J.O‘Keefe – amerikiečių-britų kognityvinės neurologijos srities profesorius Sainsbury Wellcome centre, Londono universiteto koledže ir Wellcome Trust pagrindinis mokslinis bendradarbis.
Mokslininko domėjimosi sritis – smegenyse esantis hipokampas, tai yra giliausiai nugrimzdusi į galvos smegenų vidų smegenų žievės dalis; jis tyrė, kaip ji formuoja gyvūno erdvinę ir epizodinę atmintį bei navigaciją. J.O‘Keefe, siekdamas suprasti, kaip mes gebame orientuotis erdvėje, studijavo, kurios ląstelės žiurkės smegenyse reaguoja priklausomai nuo to, kurioje kambario vietoje ji yra. Jis atrado, kad, keičiant buvimo vietą, gyvūno smegenų hipokampo dalyje aktyviomis tampa vis kitos ląstelės. Vadinamųjų „vietos ląstelių“ atradimas sukūrė prielaidą, kad hipokampas organizme funkcionuoja kaip kognityvinis žemėlapis.
Be Nobelio premijos, kurią 2014-aisiais J.O’Keefe pasidalino su kitais dviem mokslininkais – Mei Brit ir Edvardu Moseriais, profesorius taip pat yra pelnęs kitų prestižinių apdovanojimų, kaip Luizos Gross Horwitz premiją 2013-aisiais ir Kavli premiją 2014-aisiais (dalijosi su mokslininkais Brenda Milner ir Marku Raichle). Jis – Jungtinės Karalystės Medicinos mokslų akademijos narys, taip pat – Karališkosios draugijos kolega.
Lietuvoje mokslininkas apsilankys tarptautinėje gyvybės mokslų konferencijoje The COINS 2019 – ji organizuojama Vilniaus universiteto Studentų atstovybės Gyvybės mokslų centre. Kasmet pristatyti mokslinių atradimų bei diskutuoti nuolat aktualiomis gyvybės mokslų temomis į šią konferenciją atvyksta mokslininkai ir studentai iš viso pasaulio.