Atšvaitų diena: keturi dalykai, kuriuos turite žinoti apie atšvaitus

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras primena, kad lapkričio 6 d. minima Atšvaitų diena. Atėjus tamsiajam metų sezonui vis mažiau galime džiaugtis dienos šviesa ir vis daugiau būname lauke sutemus.
Juostiniai atšvaitai
Atšvaitų dalijimas Vilniuje / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Dėl dažno lietaus, tvyrančio rūko, darganos ir trumpėjančių dienų (ypač persukus laiką) matomumas keliuose ženkliai sumažėja. Ypatinga grėsmė kyla pėstiesiems ir dviratininkams, kuriuos neapšviestose gatvėse vairuotojams sunku pastebėti. Lietuvos automobilių kelių direkcijos duomenimis, 2015 m. žuvo 81 pėsčiasis ir 21 dviratininkas, o 955 pėstieji ir 260 dviratininkų buvo sužeisti. Šviesiuoju paros metu buvo sužeista 2 kartus daugiau pėsčiųjų (646 pėstieji) nei tamsiuoju (309 pėstieji). Tačiau tamsiuoju paros metu žuvusiųjų skaičius buvo beveik 3 kartus didesnis nei šviesiuoju (atitinkamai 60 ir 21 žuvę pėstieji). Visa tai rodo, kad nors šviesiuoju paros metu dėl didesnio automobilių ir pėsčiųjų srauto įvyksta daugiau eismo įvykių, tačiau jie yra lengvesnio pobūdžio ir rečiau baigiasi mirtimi nei įvykę tamsiuoju paros metu.

Nors apšvietimo infrastruktūra miestuose yra gerai išvystyta, kai kur jo nepakanka, o kaimo ir kitose atokesnėse vietovėse situacija yra dar prastesnė. Dėl to visiems eismo dalyviams nuo vairuotojų iki pėsčiųjų būtina būti budriems.

Kam reikalingas atšvaitas?

Atšvaitai yra vienas geriausių ir paprasčiausių būdų apsaugoti save ir savo artimuosius kelyje tamsiuoju paros metu. Nustatyta, kad pėsčiųjų ir dviratininkų matomumas su atšvaitais ar kitais šviesą atspindinčiais elementais padidėja apie 3 kartus. Atšvaitai savaime nešviečia, bet dėl ypatingos konstrukcijos jie atspindi nukreiptą į juos žibintų šviesą. Didelė atspindėtos šviesos dalis grįžta į pradinį šviesos šaltinį, t. y. automobilio žibintų šviesa, atspindėta atšvaito, grįžta atgal į vairuotojo akis. Tai leidžia pastebėti žmogų tamsoje ar esant blogam matomumui.

Vairuotojas, važiuodamas tamsiuoju paros metu su įjungtomis artimosiomis žibintų šviesomis, pėsčiąjį be atšvaitų pastebi tik iš 50 metrų atstumo, o pėsčiąjį su atšvaitais – 150 metrų atstumu. Važiuodamas su tolimosiomis žibintų šviesomis, vairuotojas pėsčiąjį be atšvaito mato 100 metrų atstumu, o su atšvaitu – 300 metrų. Taigi, abiem atvejais vairuotojas turės daugiau laiko apvažiuoti kliūtį ar išvengti eismo įvykio.

Kokį atšvaitą rinktis?

Atšvaitų būna įvairių dydžių, formų, spalvų. Jie gali būti kieti, minkšti, tvirtos juostelės ar žaisliukų formos, prikabinami ar prilipinami, todėl kiekvienas, atsižvelgdamas į savo skonį, stilių ir patogumą gali rinktis jam labiausiai tinkamą. Daugiau dėmesio reikia atkreipti į atšvaito kokybę. Lietuvoje parduodami atšvaitai turi būti sertifikuoti, atitikti Europos Sąjungos EN 13356:2001 standartą. Tokie atšvaitai yra žymimi CE ženklu ir / ar užrašu EN 13356. Šis standartas nurodo šviesos atspindžio stiprumą ir atšvaitų dydžio reikalavimus. Pakabinamų atšvaitų plotas turi būti nuo 15 iki 50 cm2. Jei toks atšvaitas šviesą atspindi iš abiejų pusių, jo storis neturi viršyti 10 mm. Juostinių ir klijuojamų atšvaitų paviršiaus plotas turi būti ne mažesnis kaip 15 cm2. Reklaminiai užrašai turėtų užimti ne daugiau kaip 20 proc. atšvaito ploto. Europos Sąjungos reikalavimus atitinkantys minkšti atšvaitai dažnai gaminami iš „3M Scotchlite“ medžiagos, kurią galima atpažinti iš trijų smulkių trikampių rašto. Taigi, rinkdamiesi kokybišką atšvaitą atkreipkite dėmesį ne tik į jo formą ir spalvą, bet ir į kokybę – ieškokite CE ženklo, užrašo EN 13356 arba trijų trikampių (3M) rašto.

Kaip tinkamai pritvirtinti atšvaitą?

Einant tamsiuoju paros metu užmiesčio keliu, privaloma dėvėti ryškiaspalvę liemenę arba turėti žibintuvėlį, o neturint nei vieno iš jų – bent jau atšvaitą. Miestų gyventojams einant šaligatviais, o ypač pereinant gatvę, rekomenduojama segėti atšvaitą, kad jie būtų lengviau pastebimi vairuotojų.

Atšvaitą sekite iš dešinės pusės, o jei turite du – iš abiejų pusių. Pakabinamą atšvaitą prisekite prie drabužių (geriausia prie kišenės), kad švytuotų kelių aukštyje.

Atšvaitą sekite iš dešinės pusės, o jei turite du – iš abiejų pusių. Pakabinamą atšvaitą prisekite prie drabužių (geriausia prie kišenės), kad švytuotų kelių aukštyje. Juostinį atšvaitą arba atšvaitą su lipukais pritvirtinkite prie rankovės aukščiau riešo ir / ar ant blauzdos. Atšvaitą ant vaikų drabužių pritvirtinkite suaugusio žmogaus kelių lygyje. Pagrindinė taisyklė – atšvaitas turi būti matomas kitiems eismo dalyviams. Kad atšvaitas galėtų atspindėti transporto priemonės žibintų šviesą, jis turi būti automobilio žibintų aukštyje (t. y. 50–80 cm aukštyje nuo žemės paviršiaus), matomas iš visų pusių (dviratininkams ant kojos, pėstiesiems – ant rankos ir / ar kojos).

Kartais žmonės atšvaitus prisisega prie rankinės ar kuprinės. Tačiau taip segimas atšvaitas yra aukščiau automobilio žibintų lygio, todėl neturi jokios prasmės, nes nepadeda pėsčiojo geriau matyti kelyje. Tėvai, įtėviai, globėjai, turi pasirūpinti nepilnamečiais vaikais, kad jie turėtų ir segėtų atšvaitus ar dėvėtų drabužius su šviesą atspindinčiais elementais.

Reikalavimai pėstiesiems ir dviratininkams

Primename, kad pėstiesiems ir dviratininkams naudoti atšvaitus, dėvėti ryškiaspalves liemenes arba drabužius su šviesą atspindinčiais elementais yra ne rekomendacija, o pareiga. Tai yra nurodoma Kelių eismo taisyklėse (toliau – KET):

Pėstieji, eidami neapšviestu kelkraščiu arba važiuojamosios dalies kraštu tamsiuoju paros metu arba esant blogam matomumui, privalo neštis šviečiantį žibintą arba vilkėti ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais arba būti prie drabužių prisisegę kitiems eismo dalyviams matomoje vietoje atšvaitą (KET 48 p.).

Važiuojant keliu tamsiuoju paros metu arba esant blogam matomumui, dviračio priekyje turi degti baltos šviesos žibintas, o dviračio gale – raudonos šviesos žibintas, dviračio vairuotojas privalo dėvėti šviesą atspindinčią liemenę arba būti prie drabužių kitiems eismo dalyviams matomoje vietoje prisisegęs šviesą atspindinčius elementus. Dviračio gale turi būti raudonas šviesos atšvaitas, iš abiejų šonų – oranžiniai šviesos atšvaitai arba kiti šviesą atspindintys elementai, pritvirtinti prie ratų stipinų (KET 64 p.).

Nepamirškite, kad atšvaitus reikia naudoti ne tam, kad įtiktumėte policininkui ar išvengtumėte baudos, bet kad būtumėte geriau matomi kitiems eismo dalyviams ir apsaugotumėte save kelyje. Segėdami atšvaitą rūpinatės savo sveikata ir gyvybe bei esate puikus pavyzdys savo vaikams ir artimiesiems.

Informaciją pagal Lietuvos ir užsienio literatūrą parengė Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Neinfekcinių ligų profilaktikos skyriaus visuomenės sveikatos administratorė Evelina Voitonis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų