Ekonomiškas (ekologiškas) vairavimas – tai vairavimo būdas, kurio pagrindiniai principai: važiuoti ir saugiai, ir taupiai. Ekspertai teigia, kad vairuojant taupiai automobilis sunaudos net 2 litrais 100 km mažiau degalų nei vairuojant įprastu būdu. Suskaičiuokime, kiek tūkstančių kilometrų per metus nurieda transporto priemonė ir suprasime, kad vairavimo stilius turi milžinišką įtaką kuro sąnaudoms. Negana to, vairavimą pavertus smagiu žaidimu, kuriame reikia pasiekti aukštesnį lygį, t.y. važiuoti dar ekonomiškiau, sutaupysime dar daugiau.
Auksinės ekonomiško vairavimo taisyklės:
Didžiausią įtaką automobilio važiavimui ir jo sunaudojamų degalų kiekiui daro pats vairuotojas ir jo pasirenkamas vairavimo stilius
Vairavimo stilius. Didžiausią įtaką automobilio važiavimui ir jo sunaudojamų degalų kiekiui daro pats vairuotojas ir jo pasirenkamas vairavimo stilius. Pasirinkite pastovų greitį naudojant maksimaliai aukštą pavarą. Nuolat sekite automobilio kuro sąnaudų rodiklius, analizuokite didžiausių sąnaudų priežastis. Be reikalo nederėtų įsibėgėti. Juk didžiausias automobilio ekonomijos priešas – pajudėjimas iš vietos ir greitėjimas. Ypač ramiai reiktų važiuoti į kalną.
Pavaros. Greičiau perjunkite pavaras – t.y. kai variklis pasieks 2000–2500 apsukų per minutę (anksčiau dyzelio varikliuose, vėliau – benzino).
Automobilio techninė būklė. Atlikti techninę automobilio patikrą patartina bent kartą per metus, o ne vien tik ruošiant jį privalomajai techninei apžiūrai. Tinkamai neveikiančios automobilio dalys, tokios kaip, katalizatorius ar liambda zondas, gali tapti net iki 40 procentų padidėjusių degalų sąnaudų priežastimis.
Aerodinamika. Važiuojant uždarykyte automobilio langus. Nevežiokite nereikalingų daiktų – papildomas svoris padidina kuro sąnaudas.
Padangų slėgis. Nuolat sekite oro slėgio pakitimus padangose. Tikrinkite ir prieš kiekvieną ilgesnę kelionę.
Kelionės planavimas. Palaikykite pastovų greitį ir nespauskite akceleratoriaus pedalo iki dugno. Įvertinkite ir gebėkite numatyti eismo srautą. Pasistenkite prisitaikyti, o ne kovoti su srautu. Išjunkite variklį, jei sustojote ilgiau nei vienai minutei. Priimta manyti, kad variklį išjungti apsimoka tada, kai tikimasi, kad sustojimas truks ilgiau kaip 20 sekundžių (degimas turi būti įjungtas).
Elektronika. Kondicionierius, radijo imtuvas, galinio lango šildymas – visi šie dalykai kartu sudėjus žymiai padidina degalų sąnaudas. Derėtų išjungti tuo metu nenaudojamą įrangą. Jei nėra būtinybės, nejunkite oro kondicionieriaus.
Naujos kartos automobiliai. Rinkitės automobilius, kurie ekonomiškai naudoja degalus ir mažiau teršia aplinką. Naujesnėse dyzelinėse transporto priemonėse turėtų būti įrengti kietųjų dalelių filtrai. Atkreipkite dėmesį į prietaisų skydelyje pateikiamą informaciją apie degalų sąnaudas ir stenkitės nekartoti klaidų.
važiavimas laisva pavara yra nesaugus, ypač žiemos metu
SVARBU: Saugumas svarbiau nei taupymas. Eisme pasitaiko situacijų kai reikia staiga padidinti greitį, kad būtų išvengta pavojaus. Važiavimas paskui kitą automobilį 3–5 metrų atstumu bus ekonomiška, tačiau ar saugus? Tokiais atvejais galioja taisyklė – saugumas svarbiau. Net ir po staigaus įsibėgėjimo galima šiek tiek sumažinti kuro sąnaudas perjungiant aukštesnę pavarą ar vieną pavarą praleisti, pavyzdžiui, po trečios – jungti penktą. Kitas mitas — važiavimas laisva pavara yra ekonomiškas. Rekomenduojama riedėti įjungta pavara – būtent tuomet automobiliui degalų beveik nereikia. O važiavimas laisva pavara yra nesaugus, ypač žiemos metu.