Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Blaivumą tikrintis atsisakantiems vairuotojams siūloma taikyti baudžiamąją atsakomybę

Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkas liberalas Vitalijus Gailius siūlo, kad nuo sausio sugriežtinus atsakomybę girtiems vairuotojams, baudžiamoji atsakomybė grėstų ir atsisakiusiesiems pasitikrinti blaivumą.
Reidas Vilniuje
Asociatyvinė iliustracija: vairuotojų blaivumo patikrinimas / Mariaus Čepulio nuotr.

Nuo 2017-ųjų sausio panaikinama administracinė atsakomybė už vairavimą esant daugiau kaip 1,5 prom. alkoholio girtumui. Už tai grės baudžiamoji atsakomybė: bauda arba areštas, arba laisvės atėmimas iki vienų metų.

V.Gailius siūlo Baudžiamąjį kodeksą papildyti, kad analogiška sankcija grėstų ir už vengimą pasitikrinti blaivumą.

Seimo nario teigimu, nuo sausio sugriežtinus atsakomybę už vairavimą esant vidutiniam ir sunkiam girtumo laipsniui, už vengimą pasitikrinti blaivumą lieka iki šiol numatyta administracinė atsakomybė, tad esant tokiai situacijai pažeidėjai visais atvejais sieks išvengti blaivumo patikrinimo.

Dabar tiek už vairavimą neblaiviam, tiek už blaivumo nesitikrinimą gresia administracinė atsakomybė. Už tai gali būti skirta 579–860 eurų bauda su teisės vairuoti transporto priemones atėmimu nuo dvejų iki trejų metų, bet nuo sausio sėdus prie vairo su daugiau kaip 1,5 prom. alkoholio girtumu grės baudžiamoji atsakomybė.

„Toks teisinis reguliavimas, kai diferencijuojama atsakomybė už vairavimą neblaiviam ir neblaivumo patikrinimo vengimą, yra ydingas. Žinodamas apie gresiančią baudžiamąją atsakomybę už vairavimą neblaiviam, asmuo visais atvejais sieks išvengti neblaivumo patikrinimo ir už padarytą nusikalstamą veiką jam bus taikoma nors ir pakankamai griežta, tačiau tik administracinė atsakomybė“, – rašo V.Gailius pataisos aiškinamajame rašte.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vitalijus Gailius
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vitalijus Gailius

Taip pat jis pažymi, kad nustačius baudžiamąją atsakomybę ir už vengimą pasitikrinti blaivumą, neblaivus transporto priemonę vairavęs asmuo bus suinteresuotas pasitikrinti blaivumą, tikėdamasis, kad jo neblaivumas neviršija baudžiamajame įstatyme nustatytos minimalios ribos.

Kartu komisijos vadovas sako, kad nepakeitus teisinio reguliavimo ir palikus galimybę neblaiviems vairuotojams atsisakant pasitikrinti blaivumą išvengti baudžiamosios atsakomybės, „susidarys terpė eismo saugumą užtikrinantiems pareigūnams piktnaudžiauti tarnybine padėtimi“.

15min neseniai rašė, kad daugiau nei prieš metus šią problemą jau buvo iškėlęs Klaipėdos apygardos prokuratūros Klaipėdos apylinkės prokuroras Juozas Sykas.

Beje, iki 2016-ųjų pabaigos veikiančiame Administracinių teisės pažeidimų kodekse atsisakymas tikrintis blaivumą buvo prilyginamas sunkiam girtumo laipsniui. Akivaizdu, kad ta pati nuostata galėtų būti taikoma ir tuo atveju, kai sunkiai apgirtusiam vairuotojui grės baudžiamoji atsakomybė. Kitaip tariant, atsisakęs tikrintis blaivumą asmuo turėtų būti vertinamas kaip visiškai girtas ir teisiamas, o ne baudžiamas administracine tvarka.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Advento kalendoriai – nuo paprastos tradicijos iki prabangos segmento
Reklama
Ekspertai įvertino: ko reikia, kad Lietuvos verslai klestėtų?
Reklama
Sporto veiklų įvairove ir dalyvių gausa Telšiuose pažymėta Sporto diena
Reklama
Kaip išvengti peršalimo komplikacijos – sinusito