Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2022 10 01 /2022 11 04

Dar kartą apie atšvaitus ir liemenes su šviesą atspindinčiomis juostomis: ką dažniausiai pamirštame?

„Gyvybei išsaugoti daug nereikia – dažnai užtenka tik tinkamo atšvaito ir liemenės su šviesą atspindinčiomis juostomis. Artėja Kalėdos – padovanokite savo tėvams, kitiems artimiesiems, ypač tiems, kurie gyvena užmiestyje, liemenę su šviesą atspindinčiomis juostomis. Tai tikrai bus geriausia dovana ir rūpesčio parodymas“, – sako eismo saugumo ekspertas, Susisiekimo ministerijos vyresnysis patarėjas Vidmantas Pumputis.
Šviesą atspindintys atšvaitai
Atšvaito neturintis pėstysis tamsoje tampa nematomu / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

Specialistai akcentuoja, kad šviesą atspindintys elementai veiksmingi tik tuomet, kai yra kokybiški bei dėvimi taisyklingai. Straipsnyje priminsime apie tai, kaip išsirinkti tinkamus atšvaitus ir taisyklingai juos nešioti, kada užtenka tik atšvaitų, o kada jau reikia ir liemenės su šviesą atspindinčiomis juostomis.

Liemenė dėvisi, ją būtina keisti

„Pėstieji, eidami užmiesčio keliu tamsiu paros metu, visada turi galvoti, kaip apsirengti, kad jie būtų gerai matomi atvažiuojančiam automobilio vairuotojui. Atšvaitas reikalingas dėl savo paties saugumo“, – sakė V.Pumputis. Pasak jo, kalbant apie atšvaitus, visada reikia galvoti apie matomumo plotą.

„Dėl tos priežasties, jeigu žmogus eina užmiestyje kelkraščiu, tikrai rekomenduočiau dėvėti ryškiaspalvę šviesą atspindinčią liemenę, nes jos atspindimumo plotas yra didžiausias. Tačiau taip pat reikėtų turėti žibintuvėlį. Jis reikalingas ir tam, kad būtų matomas kelkraštis pačiam pėsčiajam, ir kad vairuotojai geriau jį pastebėtų. Be to, užmiestyje reikia eiti kaire kelio puse, t.y. prieš važiuojančių automobilių kryptį. Taip lengviau pastebėti atvažiuojantį automobilį ir pasitraukti iš kelio“, – sakė eismo saugumo specialistas.

Nusidėvi ne tik džinsai, striukės ar kiti rūbai, bet ir šviesą atspindinčios liemenės ir atšvaitai. Juos, anot pašnekovo, reikėtų keisti ne rečiau nei kas dvejus metus. „Jei liemenė vilkima dažniau, tai ją keisti patarčiau kasmet“, – teigė V.Pumputis.

Koks atšvaitas geriausias?

Atšvaitų pasiūla didžiulė, tačiau specialistai ragina jį rinktis atsakingai. Juolab kad kai kuriuose yra daugiau reklamos, o ne šviesą atspindinčios medžiagos. Kaip 15min sakė V.Pumputis, geriausias atšvaitas yra juostinis.

Tomo Markelevičiaus nuotr./Juostinis atšvaitas ant rankos
Tomo Markelevičiaus nuotr./Juostinis atšvaitas ant rankos

„Pakabinamas atšvaitas padeda pastebėti vairuotojui pėsčiąjį. Tačiau toks atšvaitas paprastai yra mažesnis, taigi ir jo atspindimas plotas mažesnis nei, tarkime, juostinio“, – sakė eismo saugumo specialistas. Vairuotojui sunku tokį atšvaitą pastebėti dar ir dėl to, kad jie „judresni“: gali būti pasisukę, užkliuvę už kažko ir tą akimirką, kuri gali būti labai reikšminga, vairuotojas pėsčiojo nepastebės.

Pagrindinė taisyklė, kurios turėtų laikytis pėstieji – matomumas ir galvojimas, kaip geriau pranešti apie save vairuotojui, perduoti jam, kad „aš esu kelyje“.

Svarbu prisiminti, kad neužtenka atšvaito turėti – būtina jį tinkamai nešioti. „Taisyklingai nešiojamas atšvaitas yra ant dešinės rankos arba kojos. Geriausia – ir ant kojos, ir ant rankos. Kartais žmonės galvoja: „Nenoriu atrodyti, kaip kalėdinė eglutė“. Bet vis dėlto reikia suprasti, kad tamsiu paros metu geriau būti ryškesniam, nei nematomam. Bet koks atspindimumo šaltinis padeda atpažinti žmogų tamsiame kelyje“, – kalbėjo pašnekovas.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Šviesą atspindintys atšvaitai
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Šviesą atspindintys atšvaitai

Jo teigimu, matomumo prasme gruodį prasidėjo pats pavojingiausias metas, kuris tęsis iki vasario. „Pats blogiausias ir pavojingiausias pėstiesiems oras – kai lyja, būna dargana. Tokiomis sąlygomis ir automobilio stiklai yra greičiau užnešami purvo, o tai dar labiau sumažina vairuotojo galimybes pastebėti tamsiu paros metu einantį pėsčiąjį. Dėl to būtina imtis visų įmanomų pėsčiojo pastebimumą gerinančių priemonių“, – kalbėjo V.Pumputis.

Nors Lietuvoje nuolat organizuojamos įvairios akcijos, prie švietimo projektų prisijungė daug bendruomenių ir privačių iniciatyvų, dalis žmonių iki šiol atšvaitus nešioja netinkamai. Kokios dažniausios klaidos? Pavyzdžiui, nemažai moterų iki šiol netaisyklingai nešioja juostinius atšvaitus, užkabindamos juos ant rankinių rankenų. Tokiu atveju atšvaitas labai dažnai tiesiog „pasislepia“ po pėsčiojo ranka, rūbais ir jokios apsauginės funkcijos nebeatlieka. Vis dėlto blogiausia, anot pašnekovo, kad neteisingai atšvaitą nešiojantis žmogus psichologiškai jaučiasi saugus ir dažnai mažiau saugosi jo kelyje pasitaikančio transporto.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Šviesą atspindintis atšvaitas
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Šviesą atspindintis atšvaitas

Vien prožektoriaus ar žibinto neužtenka

Atšvaitai ir liemenės būtini ne tik tiems pėstiesiems, kurie gyvena užmiestyje. Šios saugumo priemonės padeda išvengti eismo įvykių ir gyvenvietėse bei miesteliuose ir miestuose. Kupiškyje gyvenanti pedagogė Odeta Grilauskienė puikiai žino, kodėl reikia nešioti taisyklingai uždėtą atšvaitą. Jos nuomone, tai supranta visi, kurie ne tik vaikščioja tamsiu paros metu, bet ir vairuoja. „Atšvaitus turiu ant kuprinės ir ant rankos, o kai vedžioju šunį pasiimu dar ir prožektorių – noriu būti matoma. Kadangi vairuoju automobilį, žinau, kad pėsčiasis be atšvaito kelyje yra visiškai nematomas“, – sakė mokytoja.

Ji atkreipė dėmesį, kad sąmoningiausi šioje srityje yra jauni tėvai: ant vaikų rūbų (ypač žieminių) dažnai būna „gamyklinių“ atšvaitų; kai kurie avi batus su LED lemputėmis, tad kelyje kiti eismo dalyviai juos tikrai gerai mato.

„Kai kurie ir savo augintiniams – šunims – perka šviečiančius antkaklius. Tai irgi gerai. Tačiau svarbiausia visgi geras atšvaitas. Jį nešiojantis žmogus yra saugesnis, nes matomas“, – sakė pašnekovė.

Pastaruoju metu padaugėjo ir tokių pėsčiųjų, kurie tamsiu paros metu vaikšto su prožektoriais ant galvos. Tai ypač populiaru tarp šeimų, kuriose auga vaikai.

Eismo saugumo ekspertas V.Pumputis teigia, kad tokios priemonės geros. Vis dėlto kartu su prožektoriumi reikėtų ir atšvaitų arba liemenių.

„Vairuotojas kartais sutrinka, nes nežino, kas ten iš toli šviečia. Dėl to rekomenduočiau, kad pėsčiasis nešiotų ir atšvaitą arba liemenę. Jei vaikštoma grupele, tai reikėtų, kad bent vienas žmogus vilkėtų šviesą atspindinčią liemenę ir (ar) nešiotų atšvaitą, – atkreipė dėmesį V.Pumputis.

5 svarbiausi dalykai apie atšvaitus

  • Medžiagos kokybė. Ne visi atšvaitai atitinka Europos Sąjungos reikalavimus. Pirmas dalykas, kurį turėtų įvertinti pirkėjas, yra medžiaga, nes atšvaitas turi būti pagamintas iš tinkamo šviesą atspindinčio audinio bei būti atsparus besikeičiančioms oro sąlygoms.
  • Specialus kodas. Ant atšvaito etiketės turi būti nurodytas specialus kodo EN13356, reiškiantis Europos Sąjungos standartą.
  • Dydis. Atšvaitas turi būti ne mažesnis negu 25 cm².
  • Taisyklingas nešiojimas. Pats atšvaitas savaime nešviečia, o tik atspindi atvažiuojančio automobilio šviesas. Todėl geriausia jį pritvirtinti transporto priemonių žibintų aukštyje. Kadangi kelkraščiu pėstiesiems reikia eiti priešinga automobilių eismo judėjimo kryptimi, atšvaitą reikia segėti dešinėje kūno pusėje. Atšvaitą, pervertą virvele ar segtuku reikia prisegti prie drabužių (pvz., kišenės), kad jis švytuotų žmogaus kelių aukštyje. Atšvaitas juostelė yra nešiojamas ant drabužių rankovės (truputį aukščiau rankos riešo) ar kojos blauzdos srityje.
  • Dažniausios klaidos. Daugelis pėsčiųjų bei dviratininkų nešioja juostinį atšvaitą užkabinę prie kuprinės ar rankinės rankenų. Toks būdas yra netinkamas, mat automobilių šviesos negali tinkamai apšviesti atšvaito. Tai – dažniausia atšvaitų nešiojimo klaida.

Brangink gyvybę. Būk matomas kelyje

Skiltis Saugukelyje.lt rengiama kartu su VĮ Lietuvos automobilių kelių direkcija

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų