„Vaikai iki septynerių metų per eismo įvykius dažniausiai iš visų amžiaus grupių nukenčia būdami automobiliuose. Nuo 2013 metų iki dabar, tokie eismo incidentai, į kuriuos patenka mažyliai, sudaro kiek daugiau nei 30 procentų atvejų. Tėvai neturėtų užmiršti, kad sėdėdami prie vairo, jie visų pirma yra vairuotojai, tad privalo pasirūpinti savo ir kitų keleivių saugumu.
Tėvai turi užtikrinti, kad automobilyje sėdintys vaikai ir kiti asmenys būtų prisisegę saugos diržais
Vairuodami jie neturėtų užsiimti pašaline veikla, kalbėti mobiliuoju telefonu, į mašiną privalo sėsti blaivūs. Tėvai turi užtikrinti, kad automobilyje sėdintys vaikai ir kiti asmenys būtų prisisegę saugos diržais. Mašinoje mažyliai turėtų sėdėti specialiose jiems skirtose automobilinėse saugos kėdutėse. Dažnai vaikui išpylus gėrimą ar pridarius netvarkos, suaugusieji bando tvarkytis nestabdydami automobilio ir taip sukelia pavojų mašinos keleiviams”, – komentuoja draudimo bendrovės BTA Ekspertizių skyriaus vadovas Andrius Žiukelis.
Paaugliai dažniausiai susižaloja autobuse
Pradinių klasių moksleiviams iš visų amžiaus grupių pavojingiausia važinėtis riedučiais. Būtent taip po pamokų leisdami laiką 7-12 metų vaikai dažniausiai patenka į eismo įvykius. Šiek tiek paūgėjus ir keliaujant į mokyklą be tėvų priežiūros, vaikai ima naudotis viešuoju transportu. Tokiu būdu keliaujant į pamokas dažniausiai nukenčia 12-16 metų paaugliai. Pasak BTA eksperto A. Žiukelio, statistika rodo, jog vaikai autobuse dažniausiai susižaloja pargriuvę arba juos prispaudus autobuso durims.
Specialistas taip pat pažymi, kad net 68 procentai tokio tipo nelaimingų atsitikimų įvyksta mieste.
Skirtingas metų laikas, skirtinga trauma
BTA duomenys rodo, kad vasarą, pavasarį ir rudenį vaikai dažniausiai nukenčia važinėdami dviračiais arba triratukais. Ypač daug tokių nutikimų įvyksta vasarą.
Pasak draudikų, nuo 2013 metų iki dabar žiemą daugiausia vaikų nukentėjo nuo automobilio. Dvi šaltojo sezono metu dažniausiai pasitaikančios traumos – nelaimingi incidentai mašinoje bei automobilio partrenkti vaikai.
Tėvai – pavyzdys vaikams
Nuo 2011 iki 2014 metų eismo įvykių, į kuriuos pakliūna vaikai, padaugėjo 3 kartus. Pasak A. Žiukelio, savo atžalas apsaugoti norintiems tėvams, būtina rodyti gerą pavyzdį, mat šie mokosi iš suaugusiųjų. Vesdami vaikus per gatvę, suaugusieji privalo laikytis saugos taisyklių ir eiti tik per perėjas ar ten, kur yra pastatytas šviesoforas. Dažnai gatvę kirsti bandoma iš bet kurios šaligatvio vietos, taip sukeliant pavojų sau ir kitiems eismo dalyviams.
Pasak A. Žiukelio, galima išskirti kelias esmines saugusiųjų klaidas. BTA eksperto teigimu, neretai eidami per gatvę tėvai iš pradžių išstumia vaiko vežimėlį ir tik vėliau apsižvalgo, ar kelyje nėra mašinų. Dėl tokio elgesio vairuotojams sudėtinga iš karto pamatyti per gatvę einantį žmogų ir taip išvengti nelaimės. Būdami greta judraus eismo tėvai ne visuomet stebi savo mažylius. Vaikai dar nesupranta, koks pavojus jų tyko gatvėje, tad išbėga pasiimti į kelią nuriedėjusio kamuolio, greta judraus eismo važinėjasi riedučiais ar dviračiu, o tuomet ir nutinka nelaimė.