Įspėjimas vairuotojams – Lietuvą rytais kausto šaltis, kaip nepaslysti?

„Brace yourselves – winter is coming“ (liet. – pasiruoškite, žiema ateina), – teigė vieno populiaraus serialo herojus, kurio citata tapo internetinio folkloro dalimi. Šį posakį galima pritaikyti ir pažvelgus į tai, kokia temperatūra laikosi visoje šalyje iš ryto. Trys didžiausią pavojų keliančios vietos – tiltai, viadukai ir kelio ruožai šalia vandens telkinių. Ypač vis dar važiuojantiems vasarinėmis padangomis.
Žiemiškos eismo sąlygos
Žiemiškos eismo sąlygos / 123 RF iliustr.

Artėjanti žiema vieniems automobilius vairuojantiems žmonėms tampa itin dideliu iššūkiu, visgi kitiems tai nesudaro jokių problemų. Kai kurie vairuotojai baiminasi žiemos dėl technikos – ar užsives, ar neges, ar viskas bus gerai, o kiti būna susirūpinę pablogėjusiomis eismo sąlygomis.

Kelininkai jau dirba

Apie tai, kad žiema jau ateina liudija ir kelius prižiūrinčios įmonės. Štai pavyzdžiui Vilniuje eismo dalyvių saugumu besirūpinanti įmonė „Grinda“ skelbia, kad jau išbarstė apie 2 tonas druskos ant sostinės kelių.

Įmonės pranešime spaudai teigiama, kad per pirmąsias šaltas spalio naktis, 2 tonos šlapios druskos nugulė ant Liubarto, Žvėryno, Geležinio vilko, Karaliaus Mindaugo, Valakampių, Žirmūnų, Žaliojo ir Šilo tiltų.

Pavojinga ne tik nulio laipsnių riba

Visgi nereikia laukti kalendorinės žiemos – pablogėjusios eismo sąlygos jau įsivyravo kone visoje Lietuvoje, ypač rytais. Jau kelios dienos iš eilės rytinę saulę pasitinka per naktį karaliavęs šaltukas. Ką daryti, kad lengvai sulauktumėte pavasario ir pravažinėtumėte dar vieną žiemą be jokių nelaimių?

Žinoma, nereikia pamiršti dar ir to, kad 0 laipsnių ne visada yra ta riba, kai vairuoti tampa pavojinga. Yra dar dvi temperatūrų ribos, kada keliu reikia važiuoti itin apdairiai ir atsargiai: tai 3 ir 7 laipsnių atžymos.

Kai gyvsidabrio stulpelis yra pakilęs 7 padalas aukščiau nulio, vasarinių padangų gumos mišinys pradeda veikti efektyviai. Kai ši temperatūra yra žemesnė, padanga praranda daugelį savo savybių – prastėja sukibimas su keliu, guma kietėja ir pan. Tad stabdant jums reikės ilgesnio kelio sustoti, lengviau galite nuslysti nuo kelio ir pan.

Temperatūrai nukritus žemiau +7 laipsnių, kelionė tampa pavojinga.

Vasarinėmis padangomis šalies keliuose dar yra leidžiama važiuoti apie 2 savaites, tad natūralu, kad didžioji dauguma vairuotojų vis dar naudojasi šiltajam metų sezonui pritaikytomis padangomis. Tad būkite budrūs ir atsargūs, važiuoti tokiomis padangomis dar galima, tačiau temperatūrai esant žemiau 7 laipsnių kelionė tampa pavojinga.

Kita riba, apie kurią mes kalbame yra 3 laipsniai šilumos. Turbūt visi, važinėjantys bent jau 10 metų senumo automobiliais, yra pastebėję, jeigu už lango yra +3 ir mažiau laipsnių, prietaisų skydelyje prie temperatūrą rodančio skaičiaus atsiranda snaigė.

Kartais automobilis apie trijų laipsnių ir žemesnę temperatūrą vairuotoją įspėja ir garsiniu signalu. Taip yra todėl, kad vanduo, nors ir užšąla prie nulio, tačiau esant 0-3 laipsnių temperatūrai, pradeda keisti savo fizikines savybes – ant kelio gali susidaryti šerkšnas, ypač ten, kur kelio dangos neapšviečia tiesioginiai saulės spinduliai.

Na, o trečioji riba, apie kurią jau paminėjome teksto pradžioje, – nulis laipsnių. Kodėl reikia būti atsargiems esant tokiai ir žemesnei temperatūrai, turbūt visiems aišku.

Patarimai

Kokios yra paprastos taisyklės, kurių laikydamiesi saugiai pasieksite savo kelionės tikslą, kai eismo sąlygos blogėja?

  • Važiuokite lėčiau, negu važinėjote iki šiol;
  • Jeigu įmanoma, venkite staigių manevrų;
  • Per miškingas vietoves, tiltus, viadukus, važiuokite lėčiau ir būkite pasiruošę blogiausiam;
  • Pradėjus slysti automobiliui, neminkite stabdžio pedalo visa jėga, nes tai gali tik paspartinti slydimą (ypač jei neveikia ABS), geriausia stabilizuoti automobilį stabdant varikliu ir „gaudant vairu“;
  • Palaikykite saugų atstumą. Nors saugaus atstumo reikia laikytis visais metų laikais, tačiau šaltuoju metų laiku tiesiog privalu laikytis dar didesnio atstumo, negu laikotės, kai kelio danga sausa;
  • Neskubėk ir būsi pirmas. Auksinė lietuvių liaudies taisyklė, kuri pravers ir bus teisinga visais gyvenimo atvejais.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis