Daugiau naujienų apie eismą ir automobilius – rubrikoje Gazas.lt
Saugaus eismo dieną, balandžio 6-ąją, Lietuvos kelių policijos tarnyba ir Vilniaus apskrities policijos komisariato pareigūnai pradėjo patruliavimo motociklais sezoną.
Nors oro sąlygos nebuvo labai palankios (vos 7 laipsniai šilumos ir šlapia kelio danga), motociklininkai iš Vilniaus pajudėjo link Vievio.
Ten jie aplankė paminklą „Kelio Dvasia“, skirtą žuvusiems Baltijos šalių motociklininkams atminti. Paminklas pastatytas magistralinio kelio A1 Vilnius–Kaunas–Klaipėda 35 km, Elektrėnų savivaldybėje, netoli Vievio miestelio.
Kartu su pareigūnais vyko ir Vytauto Didžiojo šaulių (Kauno apskr.) 2-osios rinktinės motošauliai, Tarptautinės moterų motociklininkių asociacijos Lietuvos skyriaus (angl. Women's International Motorcycle Association, WIMA) atstovės.
Motociklininkus-patrulius ir juos lydinčius entuziastus išlydėjęs LKPT vadovas Vytautas Grašys ir kapelionas kunigas Algirdas Toliatas linkėjo gero kelio ir saugaus sezono.
Ką gali kelių policijos motociklas
Kelių policijos pareigūnai patruliuoja kelių skirtingų gamintojų motociklais. Pavyzdžiui, „Yamaha FJR1300“ (141 AG) arba BMW R1250 RT (136 AG). Taip pat - „Suzuki GSX1300R Hayabusa“, nesunkiai pasiekiantis 300 km/val. greitį.
Motociklai aprūpinti išmania įranga, galinčia nesunkiai užfiksuoti KET pažeidėjus.
Atskirti policijos motociklą nesudėtinga, nes jis nudažytas skiriamosiomis spalvomis. Ir ginkluotas dviem puikiai matomomis kameromis bei mėlynais švyturėliais.
Eismo priežiūrą pareigūnai vykdys net su 40 motociklų
Netrukus visoje Lietuvoje vieni po kitų savo motociklų sezonus atidarys baikerių klubai ir kongresai, Lietuvos motociklų sporto federacija, motociklų sporto klubų atstovai, motociklų kroso, plento žiedo ir kitų disciplinų klubai, motociklų sporto entuziastai. Į gatves gausiai išjudės ir pavieniai motociklininkai. Aktyvesni bus ir motociklų verslo atstovai, motociklais keliaujantys turistai, įvairūs kiti motociklininkų susivienijimai, todėl Lietuvos policija šiltuoju metų sezonu vykdys eismo priežiūrą ir patruliuos šalies keliuose motociklais.
Tarnybiniai motociklai „BMW R1250 RT“ Lietuvos kelių policijos tarnybai buvo perduoti 2022 metų balandžio mėnesį. Policijos motocikluose yra sumontuoti kelių patruliams labai svarbūs prietaisai: specialiai integruota vaizdo įrašymo ir radijo ryšio įranga.
Nors motociklų naudojimas labai priklauso nuo oro sąlygų, tačiau motociklai nepakeičiami organizuojant oficialių delegacijų palydas ir sustabdant eismą, o tai bus viena iš pagrindinių Lietuvos kelių policijos tarnybos užduočių šią vasarą, kai liepos mėnesį Lietuvoje pirmą kartą vyks Šiaurės Atlanto Sutarties Organizacijos (NATO) šalių vadovų susitikimas.
Lietuvos kelių policijos tarnybos Specialios paskirties skyriaus pareigūnai tarnybinius motociklus efektyviai naudoja masiniuose renginiuose, kai tarnybiniais automobiliais sunku pravažiuoti miesto gatvėmis. Vasarą kurortiniuose miestuose padidėjus žmonių ir transporto priemonių srautams pareigūnai, patruliuodami motociklais, palaiko viešąją tvarką ir užtikrina eismo saugumą, taip pat stiprina motociklus ir mopedus vairuojančių asmenų kontrolę, o magistraliniuose ir krašto keliuose vykdo šiurkščių Kelių eismo taisyklių pažeidimų išaiškinimą, efektyviai ir operatyviai stabdo pažeidėjus, palydi juos į saugią patikrinimo vietą.
Pareigūnai su tarnybiniais motociklais taip pat dalyvauja visuomeniniuose renginiuose, prevencinėse priemonėse, ugdo motociklus vairuojančių asmenų sąmoningumą ir drausmę.
Moterys ir vairuoja, ir vadovauja klubams
Lietuvos policija naudoja iš viso 40 „BMW“ ir „Yamaha“ motociklų. Juos vairuoja beveik 100 pareigūnų, iš jų – 4 moterys.
Tarptautinės moterų motociklininkių asociacijos (WIMA) Lietuvos atstovybės skyriaus prezidentė Lietuvos kelių policijos tarnybos vyriausioji specialistė Loreta Lilienė sako, kad klubo narės labai rūpestingos. Prieš kiekvieną oficialų motociklininkų sezono atidarymą jos pirmiausia patikrina savo motociklų techninę būklę, padangų slėgį, tepalus ir kitus dalykus, o tada kartu su vairavimo mokymosi centro instruktoriais aikštelėje atnaujina įgūdžius, pasikartoja Kelių eismo taisykles.
„Tai savotiškas visų apšilimas ir lankstumo pasitikrinimas bei raumenų pamiklinimas. Tradiciškai atliekame ir slalomo rungtį. Tada jau būname pasiruošusios sezonui,“ – sako jau penktą sezoną motociklą vairuosianti L. Lilienė.
Lietuvos kelių policijos tarnybos Specialios paskirties skyriaus pareigūnė, vairuojanti tarnybinį motociklą, Žana Malinauskienė ragina pradedančius ir nelabai patyrusius vairuotojus būtinai susirasti uždarą aikštelę ir pasimokyti stabdyti motociklą. Pasak ne kartą specialiuose mokymuose dalyvavusios pareigūnės, tai vienas iš svarbiausių įgūdžių vairuojant motociklą.
„Važiuodami niekada nepamirškite laikytis saugaus atstumo ir saugaus greičio. Taip pat labai svarbu dėvėti patogią motociklininkui skirtą aprangą – tai padeda jaustis patogiau ir labiau susikaupti bei sutelkti dėmesį į save ir kitus eismo dalyvius, o ne į nemalonius pojūčius“, – patarė pareigūnė Žana Malinauskienė.
VĮ „Regitra“ šių metų kovo 1 d. duomenimis, Lietuvoje L3 kategorijos transporto priemonių (motociklų) iš viso yra registruota 55,7 tūkst. Remiantis šių metų pradžios duomenimis, Lietuvoje asmenų, turinčių galiojančius vairuotojų pažymėjimus su teise vairuoti A, A2 ir (ar) A1 kategorijų transporto priemones, yra 190,2 tūkst., iš jų – 181,5 tūkst. vyrų ir 8,7 tūkst. moterų.