Apie nulio promilių įstatymą prabilo ir narkologai, kurių teigimu, panaikintos tolerancijos ribos yra „slidus reikalas“ patiems vairuotojams. Tuo metu policijos atstovai aiškina, kad toks įstatymas būtinas tam, kad alkoholio atsisakymas vairuojant taptų savaime suprantamu dalyku, o ne vieta rizikuoti – „pripūsiu ar ne“.
Vairuotojai nežino savo galimybių
Privačios narkologijos klinikos „Varpas“ vadovas Patricijus Jusaitis tvirtina, kad kitą dieną po išgertuvių vairuotojams sunku įvertinti, ar jų organizme dar yra alkoholio. Ypač sudėtinga pajusti tą vieną dešimtąją promilės dalį, kuri, įsigaliojus įstatymo pataisoms, būtų lemtinga kiekvienam vairuotojui.
Galima apskaičiuoti laiką, per kurį žmogus išblaivėja.
„Savaime aišku, kad dažnas vairuotojas tokio girtumo nepajus. Reikia pačiam pasiskaičiuoti, kad būtumėte garantuotas, jog prie vairo sėdate blaivus.
Matematika nėra sudėtinga. Tiesiog reikia įvertinti ką gėrėte, kiek išgėrėte, kiek laiko praėjo nuo vartojimo. Galima apskaičiuoti laiką, per kurį žmogus išblaivėja.
Pavyzdžiui 20 gramų degtinės „sudegs“ per vieną valandą, 200 gramų iš organizmo visiškai dings per 10 valandų. Jei žmogus išgėrė 250 gramų degtinės, o važiuoti jam reikia po 8 valandų, savaime suprantama, kad jis save ir kitus stato į pavojingą situaciją“, – skaičiuoja Patricijus Jusaitis.
Kaip greitai alkoholis yra skaidomas, priklauso nuo kiekvieno žmogaus fermentinio kepenų aktyvumo, svorio ir kitų dalykų. Anot narkologo, greičiau alkoholis skaidomas aktyviai judant ar sportuojant, o ne miegant, kaip galvoja daugelis vairuotojų.
Tolerancijos riba gelbėtų tik nedaugelį
Ar skiriasi 0,1 promilės alkoholio organizme turinčio ir visiškai blaivus vairuotojo elgesys? P.Jusaitis aiškina, kad tai priklauso nuo žmogaus organizmo savybių. Vienus žmones net ir toks alkoholio kiekis euforizuoja, kiti tampa dirglesni, depresyvesni ar nebegeba valdyti emocijų. Kitam 0,1 promilės organizme nesukelia jokių šalutinių pojūčių.
P.Jusaitis teigia, kad absoliutaus nulio promilių riba yra itin griežta, tad tolerancijos ribos visgi turėtų būti.
Visiškai nulinė koncentracija yra „slidus reikalas“.
Anot narkologo, tokį girtumą alkoholio matuoklis gali parodyti ir dėl veiksnių, nesusijusių su alkoholio vartojimu.
„Manau, kad kažkokia tolerancijos riba turi būti. Būna, kad žmonės ir vaistus vartoja, ir burną skalauja specialiais skysčiais.
Visiškai nulinė koncentracija yra „slidus reikalas“. Tačiau tai nėra pateisinimas tiems, kurie vartoja alkoholį ir važiuoja. Į šiuos dalykus reikia žiūrėti labai atsargiai“, – sako narkologas.
Kefyro ar giros litrais gerti nereikėtų
Narkologas užtikrina, kad jei žmogus visiškai nevartoja alkoholio, o išgėrė stiklinę kefyro ar puodelį giros, jis į alkoholio matuoklį gali pūsti be jokios baimės. Net ir 0,1 promilės girtumas nebus užfiksuotas.
Vairuotojai negalės gudraudami sakyti, kad tai natūraliai atsiradęs girtumas.
„Jei žmogus negeria ir nevartoja tokių medžiagų, kurios skaidymo metu išskirtų alkoholį, jam nėra ko bijoti šio įstatymo. Kiekvieno žmogaus organizme vykstant medžiagų apykaitai išsiskiria tam tikra dalis endogeninio alkoholio, tačiau ta dalis yra tokia minimali, kad ji nebus net fiksuojama ir tikrai nesieks 0,1 promilės. Vairuotojai negalės gudraudami sakyti, kad tai natūraliai atsiradęs girtumas.
Kalbant apie su rūgimo procesu susijusius produktus, tokius kaip kefyras ar gira, taip pat neverta baimintis, kad po puodelio šio gėrimo jau nebegalėsime vairuoti. Niekas juk įprastai neišgeria keturių litrų kefyro ar giros, o nuo stiklinės ar dviejų tikrai nieko nenutiks“, – sako narkologas.
Prie vairo nori matyti tik visiškai blaivius
Tuo metu policijos pareigūnų nuomonė – kategoriška. Nulio promilių riba yra būtina absoliučiai visiems vairuotojams.
Panevėžio apskrities Vyriausiojo policijos komisariato Kelių policijos biuro viršininkas Virginijus Mačėnas sako, kad girtumas ir vairavimas yra nesuderinami dalykai, tad jokios tolerancijos norintiems ir gerti, ir važiuoti būti negali.
Pasak viršininko, nulio promilių įstatymas Lietuvoje veikė jau gerokai anksčiau, tačiau vėliau buvo atšauktas įvedant leistiną neblaivumo normą.
Šiuo metu šalyje galioja įstatymas, draudžiantis bet kokią alkoholio koncentraciją motociklų, sunkvežimių, keleivinio transporto vairuotojams ir visiems, kurie turi mažesnę nei 2 metų vairavimo patirtį. Anot V.Mačėno, tokios pat taisyklės turi galioti ir visiems kitiems vairuotojams.
„Praeityje juk buvo nulio promilių riba. Kitose šalyse ir dabar yra toks reikalavimas. Tie, kurie aiškina, kad dabar išgers kefyro ir gaus baudą, manau, yra linkę piktnaudžiauti dabartiniu įstatymu ir rizikuoja važiuodami išgėrę.
Tokie vairuotojai bijo, kad nebegalės vairuoti šiek tiek išgėrę ir šitą nulio promilių įstatymą „nurašinėja“ ant kefyro. Nuo kefyro dar niekas nepripūtė. Vairavimas ir alkoholis yra nesuderinami dalykai. Tai turi baigtis“, – kategoriškas buvo viršininkas V.Mačėnas.
Šiuo metu nulio promilių ribą pažeidę vairuotojai, kurie privalo vairuoti visiškai blaivūs, rizikuoja užsitraukti atsakomybę nuo 144 iki 289 eurų. 2 metų vairavimo stažo neturintiems gresia bauda nuo 231 iki 289 eurų.
Tiesa, už nežymų, iki 0,4 siekiantį girtumą nėra numatytas teisės vairuoti atėmimas – tik papildomi kursai.
Šiuo metu Europoje nulio promilių riba galioja Bulgarijoje, Vengrijoje, Čekijoje, Slovakijoje.