Nauji mokslo metai prasideda ir keliuose: kaip apsaugoti vaikus nuo nelaimių

Nauji mokslo metai prasideda ne tik ugdymo įstaigose, bet ir keliuose. Kasmet, vaikams sugrįžus į ugdymo įstaigas, kyla daug su eismo saugumu susijusių rizikų.
Rugsėjo 1-oji
Rugsėjo 1-oji / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Draudikai atkreipia dėmesį, kad pirmiausia tinkamą elgesį gatvėje turėtų demonstruoti tėvai – teisingai eiti per gatvę, saugiai išleisti vaiką prie ugdymo įstaigos ir užtikrinti visų vaikų, keliaujančių į mokyklas bei darželius, saugumą keliuose.

„Pirmąjį mokslo metų mėnesį prie ugdymo įstaigų rytais kasmet sunku išvengti chaoso ir avarinių situacijų. Jų priežastys dažniausiai dvi – eismo dalyvių skubėjimas ir atidumo stoka. Dėl to prie mokyklų ir darželių vaikai išleidžiami išlipimui iš automobilio netinkamoje vietoje, vedami per gatvę esant prastam matomumui, nepaisoma Kelių eismo taisyklių“, – vardija draudimo bendrovės „Gjensidige“ Žalų departamento vadovė Baltijos šalims Viktorija Katilienė.

Laiko rezervas – būtinas

Pasak draudimo bendrovės atstovės, skubėjimas nėra saugumo sąjungininkas, todėl rugsėjį vežant vaikus į mokyklas ir darželius reikėtų kelis kartus padidinti laiko rezervą.

„Susiplanuokite maršrutą iš anksto, išmėginkite jį ir padvigubinkite ar net patrigubinkite laiko, kurį praleidžiate kelyje, rezervą rugsėjo mėnesį. Nuvykus prie mokyklos ar darželio anksčiau, automobilį bus galima pasistatyti kiek tolėliau ir vaiką saugiai palydėti iki ugdymo įstaigos durų“, – kalba V. Katilienė.

Jei automobiliu privažiuojate prie ugdymo įstaigos, pasak draudimo bendrovės atstovės, vaikus reiktų išlaipinti toje gatvės pusėje, kurioje yra mokykla ar darželis, kad jiems netektų kirsti važiuojamosios kelio dalies.

„Nuo mažų dienų turime vaikus mokyti iš automobilio lipti bei per gatvę eiti tik įsitikinus saugumu. O svarbiausia – taip privalome elgtis patys. Geriausias pavyzdys eisme – jų tėvų elgesys. Todėl niekada neišleiskite vaikų važiuojamojoje kelio dalyje – neleiskite atidaryti automobilio durelių ir išlipti į gatvę. Einant per gatvę stenkitės kirsti ją pėsčiųjų perėjoje ir tik įsitikinus, kad transporto priemonės sustojo visose eismo juostose“, – sako V. Katilienė.

Pėsčiųjų perėja – ypatingo atidumo zona

Ji atkreipia dėmesį, kad prie pat pėsčiųjų perėjos statomos transporto priemonės labiausiai apriboja matomumą vaikams. „Jiems paprastai apžiūros lauką užstoja ne tik aukštesnės, bet ir lengvosios transporto priemonės“, – sako draudimo bendrovės atstovė.

V. Katilienės teigimu, dėl apriboto matomumo, kurį lemia prie pėsčiųjų perėjų stovintys automobiliai, vairuotojas per vėlai pamato į važiuojamąją dalį įžengusį vaiką, ima ekstremaliai stabdyti, siekdamas išvengti susidūrimo. Tokiose situacijose sukeliama grėsmė paskui jį važiuojančios vienos ar net kelių transporto priemonių vairuotojams. Eismo nelaimės, kai susiduria keli automobiliai, dažniausiai įvyksta būtent prie pėsčiųjų perėjų“, – pasakoja draudikė.

Draudimo bendrovės atstovė pabrėžia, kad vaikai taip pat turėtų save saugoti ir, esant prastam matomumui, pasirinkti saugią vietą pereiti gatvę. „Vaikas visada į važiuojamąją kelio dalį turėtų žengti tik įsitikinęs, kad artėjančios transporto priemonės vairuotojas ne tik jį mato, bet ir pradeda mažinti greitį bei suspės sustoti iki pėsčiųjų perėjos ribų“, – sako V. Katilienė.

Pagarba išgelbės nuo kamščių

Ji atkreipia didmiesčių vairuotojų dėmesį – rugsėjį į miestus atvažiuoja daug pirmakursių studentų, kuriems vairavimas mieste yra didelis naujas iššūkis. Todėl vairuotojams reikėtų atlaidžiau žiūrėti į jaunus vairuojančius žmones, ypač važiuojant tomis kryptimis, kurios veda į aukštąsias mokyklas. Per porą mėnesių naujai į miestą atvažiavę vairuotojai perpranta vairavimo ypatumus ir važiuoja drąsiau, nesudarydami kamščių.

„Mes vis dažniau kalbame apie vairavimo kultūrą keliuose. Svarbu gerbti vieniems kitus kelyje. Jeigu vairuotojai, net ir kamščiuose vairuoja laikydamiesi kelių eismo taisyklių, rūpindamiesi naujus mokslo metus pradėjusių moksleivių ir studentų saugumu, spūsčių susidaro mažiau, o visas eismas juda greičiau”, – pabrėžia V. Katilienė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų