Mat žema oro temperatūra, ant kelio barstoma druska ir kitos žiemiškos sąlygos yra iššūkiai automobiliui, tad atšilus svarbu atlikti keletą esminių priežiūros darbų, užtikrinančių sklandų ir saugų transporto priemonės veikimą.
Be to, vis labiau šylant orams daugelis pradeda planuoti ir tolimesnes keliones, o į jas leistis saugiau, kai automobilis tikrai techniškai tvarkingas. Tuo pat metu aplinkosaugos ekspertai primena, kad automobilių atliekos gali pridaryti daug žalos, tad reikėtų rinktis tik tuos autoservisus, kurie pas juos susidariusias atliekas tvarko pagal visus jiems keliamus reikalavimus.
Jeigu padangos jau pakeistos, kitas dalykas, į kurį automobilių šeimininkai pavasarį raginami atkreipti dėmesį, yra tepalai ir filtrai. Beje, pavasarį suaktyvėja prekyba automobiliais, tad tepalus pakeisti rekomenduojama ir įsigijus naudotą transporto priemonę. Reguliariai keisti tepalus būtina, kad būtų užtikrintas optimalus variklio veikimas ir ilgaamžiškumas. O tepalo, oro bei salono filtrai apsaugo variklį ir keleivių saloną nuo teršalų, todėl reikėtų juos periodiškai patikrinti ir prireikus atnaujinti.
Pavasarį taip pat turėtų būti atliekama ir amortizatorių bei pakabos komponentų patikra. Verta patikrinti ir aušinimo, stabdžių skysčių lygį. Reguliariai atliekama techninė automobilio patikra ir trūkumų šalinimas užtikrina geresnę automobilio kontrolę ir važiavimo komfortą bei saugumą.
Autoservisuose – ir aplinkai pavojingos atliekos
Po transporto priemonių apžiūros ir remonto darbų autoservisuose susidaro įvairių atliekų, o daugiausiai – senų padangų, panaudotos alyvos ir jos talpų, taip pat filtrų, amortizatorių, akumuliatorių, stabdžių kaladėlių atliekų.
Gamintojų ir importuotojų asociacijos direktorė Asta Pakštaitė-Marcinkienė pabrėžia, kad tarp autoservisuose susidarančių atliekų, yra ir tokių, kurias dėl aplinkai keliamo pavojaus būtina tinkamai sutvarkyti. Pavyzdžiui, patekę į pamiškę ar paežerę atitarnavę amortizatoriai, akumuliatoriai, kuro ir tepalo filtrai tampa itin dideliu taršos šaltiniu, o iš alyvos atliekų išsiskiria sunkieji metalai ir kitokios kenksmingos medžiagos.
„Tam, kad aplinka būtų apsaugota nuo taršos, visos šios pavojingos atliekos turi patekti pas teisėtai ir tvariai veikiančius atliekų tvarkytojus. Priduoti tokias atliekas dažniausiai kainuoja, todėl kai kurie automobilių priežiūros specialistai susigundo sistemą apeiti ir nebereikalingas detales išvežti kur nors į atokesnę vietą. Todėl visiems vairuotojams, kurie yra pasiruošę techninei apžiūrai, profilaktikai ir remontui, rekomenduoju rinktis tik tuos autoservisus, kurie deklaruoja savo veiklą aplinkosaugai ir neslepia veiklos apimčių. Taip būsite tikri, kad senos jūsų automobilio detalės atsidurs pas atliekų tvarkytojus, o ne kur nors pamiškėje ir terš aplinką“, – teigė A. Pakštaitė-Marcinkienė.
Pasitikrinti, ar autoservisas, kurio paslaugomis naudojatės, yra deklaravęs savo veiklą aplinkosaugai galima puslapyje.
Atliekas perdirba ir atgauna vertingas medžiagas
A. Pakštaitė-Marcinkienė pridūrė, kad kai automobilių atliekos nukeliauja pas teisėtai ir tvariai dirbančius tvarkytojus, ne tik išvengiame aplinkos taršos, bet ir sutaupome vertingų išteklių.
Pagal aukščiausius standartus veikiantys atliekų tvarkytojai gali pakartotinai panaudoti automobilių kėbulo dalis, variklius ir jų dalis, žibintus, veidrodžius, ratlankius, pavarų dėžes, radiatorius, salono ir kitas dalis. Aliuminio ratlankiai, ašys, rankenos ir kitos metalinės dalys gali būti išlydomos, metalas naudojamas pakartotinai, o perdirbti alyvą galima neribotą kiekį kartų.
„Todėl ir svarbu rinktis tokius automobilių priežiūros ir remonto specialistus, kuriems rūpi aplinkos apsauga ir kurie visas atliekas perduoda teisėtiems atliekų tvarkytojams. Kuo daugiau atliekų bus surinkta, tuo mažiau bus teršiama aplinka, o atliekas perdirbant dar ir taupomi vertingi ištekliai“, – sakė A. Pakštaitė-Marcinkienė.