„Saab“ vairuotojo manevrai Pilaitės pr. vos nesibaigė tragiškai: jis iš pradžių neišsiteko prospekte, bandė užvažiuoti ant „žaliosios vejos“. Vėliau posūkyje užkabino pėsčiąją, kuri ruošėsi eiti per perėją tarp prekybos centro „Maxima“ ir „Neste“ degalinės. Vėliau užšoko ant „žaliosios vejos“, atsirėmė į stulpą. Bandė važiuoti toliau šaligatviu, tačiau nulaužė parduotuvės aikštelės stulpelį. Stebint filmuotą medžiagą tikrai gali kilti įtarimų, kad vairuotojas – tarp žemės ir dangaus.
Šioje vietoje, ypač po darbo, būna labai daug žmonių. Todėl negalima nesutikti su skaitytoju, kuris tvirtina, kad „dar kelios sekundės, ir incidentas galėjo baigtis nekaltų žmonių mirtimi“.
Atvykus policijai ir atlikus testą alkoholio matuokliu, prietaisas rodė „nulius“, nors vairuotojas akivaizdžiai buvo neadekvatus ir prieš avariją, ir po jos. Kaip 15min teigė įvykį nufilmavę skaitytojai, vairuotojas nesiorientavo aplinkoje.
Daugeliui skaitytojų kyla natūralus klausimas: ar šiam vairuotojui buvo atliktas narkotikų testas?
Tad daugeliui skaitytojų kyla natūralus klausimas: ar šiam vairuotojui buvo atliktas narkotikų testas? Kaip tai vyksta Lietuvoje, koks yra klasikinis scenarijus (instrukcijos pareigūnams), jei vairuotojas elgiasi neadekvačiai, tačiau alkotesteris rodo „nulį“.
Kaip elgiasi policija
Lietuvos kelių policijos tarnybos vyresnioji specialistė Marija Kazanovič paaiškino, kad policijos pareigūnai, pagrįstai įtardami, kad vairuotojas gali būti apsvaigęs nuo narkotinių, psichotropinių ar kt. psichiką veikiančių medžiagų, turi teisę asmenį, įvertinus jo bendrą būklę, pristatyti į asmens sveikatos priežiūros įstaigą, atlikti medicininę apžiūrą.
Ar asmuo yra neblaivus ir (ar) apsvaigęs, vertinama pagal šiuos požymius: iš burnos sklindantį alkoholio kvapą, neadekvačią elgseną, nerišlią kalbą, nekoordinuotus judesius.
Specialistė taip pat nurodė, kad daugiau informacijos šiuo klausimu galima rasti čia. Ir pasiūlė kreiptis tikslesnės informacijos dėl šio atvejo Pilaitės pr. į Vilniaus apskrities vyriausiąjį policijos komisariatą.
Narkotikų testas nebuvo atliktas
Komisariato atstovas Paulius Radvilavičius 15min informavo, kad „Saab“ vairuotojui narkotinių medžiagų vartojimo testas nebuvo atliktas.
„Tam neįžvelgta pagrįsto pagrindo – nepastebėta jokių psichoaktyvių medžiagų vartojimo išorinių požymių bei su juo susijusių elgesio pasikeitimų. Jų neįžvelgė ir į įvykio vietą atvykę medikai, nustatę, policijos turimais duomenimis, pavojingą vairuotojo sveikatos būklę dėl kraujotakos sutrikimų ir tuojau pat suteikę atitinkamą medicininę pagalbą.
Tais atvejais, kai anksčiau minėti požymiai yra pastebimi, vairuotojas yra pristatomas į Priklausomybės ligų centrą ir ekspertizei paimamas šlapimo mėginys“, – aiškino Paulius Radvilavičius.
Sveikatos apsaugos ministerija ruošia pakeitimus
BNS jau skelbė, kad, daugėjant avarijų dėl vairuotojų sveikatos sutrikimų, Sveikatos apsaugos ministerija rengia pakeitimus, kurie numatys griežtesnį vairuotojų sveikatos patikrinimą sergant tam tikromis ligomis.
Dabar vairuotojai, prieš gaudami vairuotojo pažymėjimą, privalo pasitikrinti sveikatą, turi užpildyti ir garbės deklaraciją, kurioje nurodytų ligas ir kitus sveikatos sutrikimus.
„Deja, akivaizdu, kad to nepakanka“, – teigia Sveikatos apsaugos ministerija.
Todėl šiuo metu Sveikatos apsaugos ministerija rengia Vairuotojų sveikatos tikrinimo reikalavimų ir tvarkos aprašo pakeitimus dėl vairuotojo pažymėjimų nuostatos.
Atsižvelgiant į naujausias mokslo žinias apie sveikatos būklę, darančią poveikį tinkamumui vairuoti, yra gerokai išplėstas širdies ir kraujagyslių ligų sąrašas.
Jomis sergantys vairuotojai turės būti papildomai įvertinti specialistų arba jiems vairuotojo pažymėjimai bus išduodami ar atnaujinami išskirtiniais, kompetentingų medicinos specialistų išvadomis tinkamai pagrįstais atvejais, jei reguliariai atliekamas medicininis vertinimas, kuriuo, atsižvelgiant į sveikatos sutrikimų poveikį, užtikrinamas asmens gebėjimas saugiai vairuoti transporto priemonę.
Avarijos, įvykusios dėl vairuotojų sveikatos sutrikimų
Praėjusią savaitę dėl sutrikusios vairuotojų sveikatos įvyko net trys eismo įvykiai, kuriuose nukentėjo žmonės. Du vairuotojai mirė prie vairo, trečiasis pateko į ligoninės reanimaciją.
Sutrikus vairuotojų sveikatai, per avarijas Klaipėdoje ir Panevėžyje iš viso buvo sužaloti penki keleiviai.
Praėjusį pirmadienį Klaipėdoje, Minijos gatvėje, sutrikus 54 metų vairuotojo sveikatai, maršrutinis autobusas „Carrocera“ nuvažiavo nuo kelio ir atsitrenkė į medį. Per eismo įvykį nukentėjo vairuotojas, jis pateko į reanimaciją. Taip pat sužeisti 4 nepilnamečiai autobuso keleiviai: 16 ir 14 metų vaikinai buvo paguldyti į ligoninę, 15 ir 10 metų berniukai gydomi ambulatoriškai.
Tos pačios dienos rytą, 7.20 val., Panevėžio rajone, kelyje Panevėžys–Skaistgiriai–Pušalotas, automobilis „Ford Galaxy“, vairuojamas 64 metų vyro, nuvažiavo nuo kelio ir kliudė kelio ženklą. Automobilio vairuotojas dėl sveikatos sutrikimo mirė, o kartu važiavusi 58 metų keleivė patyrė stuburo sumušimą.
Vilniuje, S.Dariaus ir S.Girėno gatvėje, autobusų stovėjimo aikštelėje, maršrutinio autobuso 62 metų vairuotojas dėl sutrikusios sveikatos prarado sąmonę. Jo vairuojamas autobusas tapo nevaldomas ir atsitrenkė į šalia stovėjusius du autobusus.
Atvykusiems medikams nepavyko išgelbėti autobuso vairuotojo gyvybės. Nelaimės metu keleivių autobuse nebuvo, vairuotojas autobusą pasibaigus darbui statė į numatytą vietą aikštelėje.