Tai parodė draudimo bendrovės „Gjensidige“ užsakymu šių metų lapkričio mėnesį „Spinter tyrimų“ atlikta reprezentatyvi Lietuvos gyventojų apklausa.
„Tyrimo rezultatai rodo, kad 80 proc. Lietuvos vairuotojų visada su savimi turi tuos pačius dokumentus, kuriuos jie buvo įpratę vežiotis, kuomet naujoji tvarka dar nebuvo įsigaliojusi. Taip elgtis juos greičiausiai paskatina ne tik nežinojimas apie šią naujovę, bet ir noras išvengti nesklandumų kelyje“, – kalbėjo draudimo bendrovės Transporto kompleksinių žalų skyriaus vadovas Modestas Žilionis.
Pasak M.Žilionio, įstatymo pakeitimai yra įsigalioję tik mūsų šalies teritorijoje, o išvykus už Lietuvos ribų užsienio šalių pareigūnai gali paprašyti ir draudimo liudijimo, ir kitų dokumentų. „Tikėtina, kad tie, kurie keliauja už sienos, nėra tikri, ar pareigūnams užsienyje užteks parodyti asmens tapatybės kortelę. Juk skirtingose šalyse veikia vis kita teisinė bazė, todėl pareigūnai draudimo liudijimo ar kito dokumento neturėjimą gali traktuoti kaip važiavimą be dokumento. Todėl tie, kurie vyksta į užsienį, greičiausiai, kaip ir anksčiau, su savimi vežiojasi dokumentus“, – sakė draudikas.
Apklausos duomenimis, visus dokumentus dažniausiai su savimi vežiojasi 46-55 m. asmenys, gyvenantys rajonų centruose ir mažesnėse vietovėse ar kaimuose.
Daugiausia apklaustųjų – 7 proc. – nesivežioja privalomojo vairuotojų draudimo liudijimo. M.Žilionis atkreipė dėmesį, kad nutikus eismo įvykiui ir pildant eismo įvykių deklaraciją vairuotojai kaip ir anksčiau turi nurodyti privalomojo draudimo liudijimo numerį.
„Turint dokumentą, išsamiai ir tinkamai užpildyti eismo deklaraciją daug lengviau, todėl tikėtina, kad kai kurie žmonės su savimi dokumentus turi ir dėl šios priežasties. Jei liudijimo su savimi vairuotojas neturi, draudimo sutarties duomenis jis gali rasti Draudikų biuro informacinėje sistemoje. Bet dar paprasčiau būtų informaciją iš dokumentų nusifotografuoti ir turėti ją telefone“, – patarė draudimo bendrovės atstovas.
Apklausos duomenimis, tik 6 proc. Lietuvos vairuotojų nesivežioja automobilio techninės apžiūros dokumentų, o 5 proc. sėda už vairo su savimi neturėdami vairuotojo pažymėjimo. Pagal tyrimo rezultatus, vairuotojams svarbiausi yra automobilio techninės apžiūros dokumentai, jų nepasiėmę vairuoja tik 2 proc. respondentų.
„Registracijos liudijimą galima vadinti transporto priemonės pasu ar tapatybės kortele, todėl tik pora procentų vairuotojų juos palieka namuose. Pareigūnai, sustabdę vairuotojus, itin dažnai tikrina automobilio techninę būklę. O šis dokumentas gali ją objektyviai atspindėti, todėl, tikėtina, vairuotojai neatsisako seno įpročio jį turėti transporto priemonės daiktinėje“, – kalbėjo draudimo bendrovės atstovas.
Kaimyninės valstybės taip pat lengvina gyvenimą vairuojantiems žmonėms. Lenkijoje nuo spalio 1 d. šioje šalyje registruotų automobilių vairuotojai nebeprivalo vežiotis registracijos ir privalomojo draudimo liudijimų. Tačiau atvykėliams iš užsienio ši taisyklė negalioja.