Žiemos keliai: ką daryti, jei automobilis pradeda slysti?

Prasidėjus žiemai, vairavimo sąlygos tampa vis sudėtingesnės, tačiau tinkamai pasiruošus ir laikantis tam tikrų taisyklių galima išvengti pavojų. Profesionalus lenktynininkas dalinasi patarimais, kaip saugiai vairuoti žiemos metu, į ką reikėtų atkreipti dėmesį ir kaip užtikrinti savo bei kitų eismo dalyvių saugumą kelyje.
Slidus kelias, asociatyvinė nuotr.
Slidus kelias, asociatyvinė nuotr. / Canva.com nuotr.

Vairavimo iššūkiai

Daugiau nei 20 metų automobilių sportu užsiimantis Simas Juodviršis teigia, kad šaltuoju metų laiku vairavimas tampa ne tik transporto priemonės, bet ir vairuotojo gebėjimų patikrinimu.

„Slidūs keliai, sumažėjęs matomumas ir staigiai besikeičiančios oro sąlygos reikalauja budrumo ir greitos reakcijos. Net ir patyrusiems vairuotojams žiemą svarbu nepamiršti, kad kelias gali būti nenuspėjamas – vieną akimirką jis gali atrodyti sausas, o kitą jau būti padengtas ledu“, – sako S. Juodviršis.

Eriko Ovčarenko / BNS nuotr./Simas Juodviršis
Eriko Ovčarenko / BNS nuotr./Simas Juodviršis

Pasak lenktynininko, žiemos sezonu svarbiausia tinkamai paruošti automobilį. „Pirmiausia – padangos. Geros žieminės padangos yra būtinos, nes jos užtikrina geresnį sukibimą su slidžia kelio danga. Taip pat rekomenduojama dažniau tikrinti padangų slėgį – jis gali sumažėti dėl šaltų oro sąlygų. Svarbu įsitikinti, kad jūsų stabdžių sistema veikia tinkamai, o jeigu pastebėjote, kad valytuvai prastai valo langus arba šviesos yra per silpnos, nedelskite jų pakeisti“, – pataria S. Juodviršis.

Degalinių tinklo „Circle K“ degalų kategorijos vadovo Baltijos šalims Roko Laurinavičiaus teigimu, svarbu pasirūpinti, kad automobilio bakas būtų papildytas šalčiui atspariais degalais, langų plovimo skystis – pritaikytas žemai oro temperatūrai, o akumuliatorius – patikrintas.

„Prevencinis automobilio techninės būklės įvertinimas bei šalčiui atsparių skysčių bei degalų pasirinkimas leis užtikrinti patogią kelionę ir išvengti nemalonių situacijų, pavyzdžiui, automobilio užvedimo problemų“, – sako R. Laurinavičius.

Vairavimo taisyklės žiemą

Pasak vairavimo eksperto, pagrindinė žiemos vairavimo taisyklė – sumažinti greitį ir laikytis didesnio atstumo nuo kitų transporto priemonių.

„Slidžiame kelyje automobilis stabdo ilgiau, tad papildomas atstumas gali padėti išvengti susidūrimų. Artėjant prie sankryžų ar posūkio, stabdykite anksčiau nei įprastai ir venkite staigių judesių – tai gali sukelti slydimą“, – teigia S. Juodviršis.

Ekstremalios situacijos: ką daryti?

Paklaustas, kaip elgtis slystant automobiliui, S. Juodviršis akcentuoja šaltakraujiškumą: „Svarbiausia – nepanikuoti. Jei automobilis pradeda slysti, jokiu būdu staigiai nespauskite stabdžių. Atleidę akceleratorių, švelniai sukite vairą į slydimo kryptį, kol atgausite kontrolę. Slidžiose kelio atkarpose reikia vairuoti susikoncentravus, svarbi greita vairuotojo reakcija, bet elgesys turi būti švelnus, be jokių staigų manevrų.“

Lenktynininko teigimu, saugumas kelyje prasideda dar prieš sėdant prie vairo. „Patikrinkite orų prognozes, apsvarstykite kelio sąlygas ir suplanuokite maršrutą. Svarbu būti dėmesingiems kelyje – pastebėti ledo dėmes, didesnį dėmesį skirti pavojingoms vietoms, pavyzdžiui, tiltams ar kitiems ruožams, kur ledas formuojasi dažniau“, – sako S. Juodviršis.

Abejojantiems vairavimo gebėjimais arba norintiems juos sustiprinti lenktynininkas pataria kreiptis į specialistus. „Mūsų šalyje vis labiau populiarėja skandinavų sukurtos „Snow and ice driving experience“ mokyklos, kuriose profesionalai moko valdyti automobilį, esant ekstremalioms oro sąlygoms. Tokių mokymų metu išmokstama visų pagrindinių taisyklių, kurios padės suvaldyti automobilį netikėtose situacijose ir dar svarbiau – leis jų išvengti“, – pasakoja lenktynininkas.

Sustojimo svarba

„Circle K“ Lietuvos degalinių tinklo departamento direktorė Kristina Kabelienė pažymi, kad vairuojant žiemos metu ypač svarbu daryti dažnesnius sustojimus, nes tai padeda išlaikyti aukštą dėmesingumo lygį ir užtikrinti greitą reakciją, kuri yra gyvybiškai svarbi slidžiame ar prastai matomame kelyje.

Simas Juodviršis
Simas Juodviršis

„Ilgai sėdint ir monotoniškai vairuojant, gali sumažėti vairuojančio asmens budrumas, o pavargusios akys ir sustingęs kūnas tik dar labiau apsunkina situaciją. Sustojimo metu vairuotojai gali ne tik pailsinti akis, bet ir pasimankštinti, įkvėpti gryno oro ar išgerti šilto gėrimo, kad atgautų energiją ir tęstų kelionę saugiai bei užtikrintai. Be to, sustojimai leidžia geriau įvertinti kelio sąlygas ir pasitikrinti automobilio būklę“, – sako K. Kabelienė.

Degalinių tinklo atstovės teigimu, reikia suprasti, kad šaltuoju metų laiku kelionė gali užtrukti ilgiau. „Pasiruoškite tam, būkite supratingi kitiems vairuotojams. Eismo spūstyse nebandykite ieškoti greitesnio sprendimo – staigūs manevrai žiemos metu daug pavojingesni“, – teigia K. Kabelienė.

Lenktynininkas S. Juodviršis priduria: „Jei galėčiau duoti tik vieną patarimą – būkite kantrūs ir prisitaikykite prie žiemos sąlygų. Saugus vairavimas žiemą reikalauja ne tik techninių įgūdžių, bet ir atsakingo požiūrio. Atsargumas kelyje – išmintingas sprendimas, kuris gali išgelbėti gyvybes.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai