Vašingtonas ir Briuselis jau daugiau kaip 14 metų vienas kitą kaltina nesąžiningu „Boeing“ ir „Airbus“ subsidijavimu.
JAV prekybos atstovo biuras pirmadienį pareiškė, jog Pasaulio prekybos organizacija (PPO) ne kartą nustatė, kad Europos subsidijos orlaivių gamintojai „Airbus“ pakenkė Jungtinėms Valstijoms.
„Dėl šios bylos bylinėjamasi jau 14 metų ir atėjo laikas imtis veiksmų“, – pareiškė JAV prekybos atstovas Robertas Lighthizeris.
„Mūsų galutinis tikslas – pasiekti susitarimą su ES, kad būtų nutrauktas visų PPO taisyklių neatitinkančių subsidijų teikimas didelių civilinių orlaivių gamybai. Kai ES nutrauks šių kenksmingų subsidijų teikimą, dėl jų nustatyti papildomi JAV muitai galės būti atšaukti.“
Prekybos atstovo biuro pranešime taip pat nurodyta, jog galutinė suma, kurią bus siekiama gauti įvedus muitus, priklausys nuo PPO vykstančio arbitražo proceso, kurio rezultato tikimasi šią vasarą.
Biuras yra parengęs išankstinį produktų sąrašą, kurį sudaro 14 puslapių ir į kurį įtraukti tam tikri civilinės aviacijos sektoriaus gaminiai, įskaitant „Airbus“ orlaivius.
Į jį įtraukta ir nemažai maisto produktų, kaip antai lašiša, sūriai, vaisiai, alyvuogių aliejus ir vynai, taip pat įvairūs drabužiai.
Sudėtingas prekybos ginčas
„Boeing“ ir „Airbus“ ginčas yra ilgiausias ir sudėtingiausias iš nagrinėtųjų Pasaulio prekybos organizacijoje, kuri siekia pasaulio prekyboje visiems užtikrinti vienodas sąlygas.
Šioje kovoje ir „Airbus“, ir „Boeing“ patyrė ir laimėjimų, ir pralaimėjimų.
2012 metų kovą PPO nusprendė, kad bendrovei „Boeing“ skiriamos milijardų JAV dolerių vertės subsidijos yra neteisėtos, ir Jungtinėms Valstijoms liepė nutraukti jų teikimą.
Tačiau vos po kelių mėnesių Europos Sąjunga pasaulinei organizacijai pateikė naują skundą, kuriame pareiškė, jog Vašingtonas nesilaiko to sprendimo.
2017 metų birželį paskelbtame sprendime PPO pažymėjo, kad Jungtinės Valstijos užtikrino 28-ių iš 29 ginčytų programų atitiktį reikalavimams, tačiau sutiko su Briuseliu, jog Vašingtono valstijos atveju nebuvo imtasi „tinkamų priemonių, kad būtų pašalintas neigiamas poveikis arba ... panaikinta subsidija“.
Šią išvadą PPO ginčų sprendimo institucijai apskundė ir Europos Sąjunga, ir Jungtinės Valstijos.
PPO praėjusį mėnesį patvirtino savo 2017 metų išvadą, nors šį kartą tarptautinė organizacija, regis, laikosi griežtesnės pozicijos Jungtinių Amerikos atžvilgiu.
Tęsiantis „Airbus“ ir „Boeing“ konfliktui, PPO priekaištų yra sulaukusi ir Europos Sąjunga.
Tuo tarpu Vašingtonas PPO paprašė apskaičiuoti, kokios vertės sankcijas jis galėtų nustatyti Europos blokui, jeigu šis nevykdys nurodymo panaikinti subsidijas.
JAV prekybos atstovo biuras pirmadienį pareiškė, jog, kai bus nustatyta minėta suma, bus paskelbtas išsamus prekių sąrašas.
JAV prezidento Donaldo Trumpo administracija importo muitus pavertė savo savotiška vizitine kortele: ji jau nustatė nemažai tokių mokesčių ir dažnai jais grasina, be kita ko, ir Europos Sąjungai.