Muitinis tikrinimas grindžiamas rizikos analize, kuri atliekama naudojantis elektroninėmis duomenų apdorojimo priemonėmis ir tuo tikslu sukurtais bei nuolat prižiūrimais rizikos profiliais. Nustačius rizikos požymių, atliekamas pilnas deklaruojamų prekių tikrinimas, nepriklausomai nuo to, ar deklaruojamos prekėms yra taikomos sankcijos ar ne.
„Situacijų būna įvairių, pavyzdžiui, šios savaitės pradžioje buvo neišleistas krovinys, įvairūs augalai ir sodinukai. Tai sankcionuojamos prekės, kurias eksportuoti į Rusijos Federaciją draudžiama, tačiau šiuo atveju krovinio deklaracijoje nurodytas gavėjas – Kazachstanas. Atlikusi detalesnę pateiktų dokumentų analizę, muitinė nustatė, kad galutinis prekių iškrovimas vyks Rusijoje, todėl buvo priimtas sprendimas neleisti atlikti eksporto procedūros.
Tačiau eksportuotojas nesilaikė muitinės reikalavimų ir pateikė naują eksporto deklaraciją, kurioje informacija apie iškrovimą Rusijos Federacijoje buvo panaikinta. Įtardama, kad bandoma apeiti nustatytus draudimus, muitinė prekes sulaikė ir ėmėsi procesinių veiksmų“, – sako Muitinės departamento Muitinės procedūrų skyriaus vyresnysis patarėjas Rolandas Jurgaitis.
Nuo 2022 m. kovo 1 d. Lietuvos muitinė nustatė ir dėl įvairių pažeidimų daugiau nei 3000 kartų neleido atlikti importo, eksporto ir tranzito procedūrų. Teritorinėse muitinėse pradėta ir vykdoma 30 tyrimų dėl galimai sankcijomis nustatytų draudimų pažeidimų. Muitinės kriminalinė tarnyba atlieka 4 ikiteisminius tyrimus. Už nustatytų ribojamųjų priemonių nesilaikymą muitinė pradėjo 235 administracinio nusižengimo teisenas. Dėl nustatytų pažeidimų į ES teritoriją neįleista daugiau nei 1200 transporto priemonių su prekėmis, registruotų Baltarusijos Respublikoje ir Rusijos Federacijoje.