Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Pareigūnai: siekiant mažinti šešėlį vežėjų sektoriuje reikalingi drastiški sprendimai

Drastiški sprendimai dėl algų mokėjimo grynaisiais draudimo leistų vežėjų keliais sektoriuje mažinti šešėlį, nelegalų darbą bei žmonių išnaudojimą, sako Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) vadovas Antonis Mikulskis.
Vilkikai
Vilkikai / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

„Ta problematika yra pastovi, todėl tam, kad kažką keisti, reikia priiminėti iš tikrųjų drastiškus sprendimus. Išmokami grynieji pinigai, išlaidų orderiai, kurių niekas negali nei pateisinti, nei pagrįsti“, – Seimo Biudžeto ir finansų komitete trečiadienį sakė FNTT vadovas.

Jis pranešė praėjusią savaitę gavęs apie 20 pranešimų iš vairuotojų, kad jiems nebuvo išmokėtas visas sutartas atlyginimas. Anot A.Mikulskis, FNTT dabar atlieka apie 30 ikiteisminių tyrimų dėl buhalterinės apskaitos tvarkymo dokumentų klastojimų ir kitų pažeidimų transporto sektoriuje.

Pasak A.Mikulskio, transporto sektoriuje vyksta ir žmonių išnaudojimas.

Taip kaip buvo prieš 15 metų, kai lietuviai buvo išnaudojami, taip dabar perėmėme tą blogąją praktiką ir išnaudojame kitus.

„Taip kaip buvo prieš 15 metų, kai lietuviai buvo išnaudojami, taip dabar perėmėme tą blogąją praktiką ir išnaudojame kitus“, – tvirtino A.Mikulskis.

Jis siūlo įpareigoti darbdavius su kitakalbiais vairuotojais darbo sutartis pasirašyti tik abiem pusėms suprantama kalba.

A.Mikulskis pabrėžė, kad darbuotojų ir darbdavių transporto sektoriuje ginčų tyrimai valstybei brangiai kainuoja.

„Pavyzdžiui, jeigu kitakalbis žmogus kreipiasi dėl 4 tūkst. eurų neišmokėto darbo užmokesčio, mums tyrimas kainuoja 50-60 tūkst. eurų“, – komitete aiškino A.Mikulskis.

Vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus pavaduotojas Dalius Čeponas siūlo uždrausti dienpinigius prilyginti darbo užmokesčiui bei griežčiau reglamentuoti šiame sektoriuje nemokamas atostogas.

Lietuvos banko atstovė Jekaterina Govina pranešė, kad šalies bankuose sąskaitas turi atsidarę 100 tūkst. trečiųjų šalių piliečių, kurie dirba Lietuvos transporto įmonėse.

Komiteto pirmininko Mykolo Majausko teigimu, jau yra parengta Darbo kodekso pataisa, draudžianti darbo užmokesčio mokėjimą grynaisiais.

Anot jo, Finansų ministerija nurodė, kad vežėjai pernai pridėtinės vertės mokesčio sumokėjo 46,4 mln. eurų, o pelno mokesčio – 25,8 mln. eurų. Apie 3 tūkst. transporto įmonių 77 tūkst. darbuotojų mokėjo dienpinigius, kurie nėra apmokestinami. Jie sudarė 507 mln. eurų.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Mykolas Majauskas
Luko Balandžio / 15min nuotr./Mykolas Majauskas

M.Majauskas suskaičiavo, kad vežėjams pernai buvo leista atidėti 53 mln. eurų mokesčių mokėjimą. Dar 16 mln. eurų įmokų leido atidėti „Sodra“, o subsidijos už išleistus į prastovas darbuotojus siekė 48 mln. eurų.

Tyrimą atlikusi Laisvės TV pranešė, kad Lietuvos logistikos įmonėse egzistuoja nelegalūs vairuotojų iš trečiųjų šalių apmokestinimai, vadinami „vairuotojų fondais“ arba „bačkomis“, taip pat neteisėti išskaičiavimai iš algos neva padarius pažeidimus.

Laisvės TV teigimu, šiuo metu lietuviškose logistikos įmonėse dirba apie 77 tūkst. tolimųjų reisų vairuotojų, iš kurių 69 tūkst. yra imigrantai iš trečiųjų šalių: Baltarusijos, Indijos, Rusijos, Tadžikistano, Ukrainos ar Uzbekistano.

Pasak tyrimo autorių, imigrantai ne tik sutinka dirbti už mažesnį atlyginimą, bet ir paklūsta neteisėtiems darbdavių reikalavimams mokėti duoklę, susitaiko su prastomis darbo sąlygomis ir nelegaliomis išskaitomis iš algos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai