Įvežamų grūdų ir jų produktų kontrolė Lietuvoje atliekama Valstybines maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) patvirtintuose pasienio veterinarijos postuose ir VMVT teritorinių padalinių paskirties iškrovimo vietoje. Atliekama dokumentų, tapatumo ir fizinė kontrolė. Tiesa, VMVT sureagavo į šią vasarą Europoje pasirodžiusius atvejus dėl neleistino kiekio pesticidų likučių nustatymo grūduose ir šiuo metu didesnį prioritetą pasienio kontrolės metu skiria pesticidų likučių nustatymo tyrimams.
Šiemet į Lietuvą pašarams skirtų grūdų ir jų produktų iš Ukrainos į Lietuvą įvežta daugiau kaip 95 tūkst. t. Iš jų beveik 80 tūkst. t kukurūzų, apie 300 t rapsų išspaudų, 6,7 tūkst. t rapsų sėklų, daugiau kaip 3 tūkst. t. saulėgrąžų išspaudų, daugiau kaip 6 tūkst. t kviečių.
Valstybinės kontrolės metu grūdai ir jų produktai pašarams tiriami saugumui nustatyti, ar nėra aptikta mikotoksinų, pesticidų, dioksinų, salmonelės, radioaktyvių izotopų (cezis), nitritų. Nustatoma įvežamų grūdų ir jų produktų genetinė modifikacija. Siuntos yra tikrinamos pasirinktinai, bet ne rečiau kaip kas iš dvidešimto traukinio vagono tos pačios kilmės šalies ir tos pačios rūšies negyvūninių pašarinių žaliavų arba kas iš dvidešimtos kitos transporto priemonės negyvūninių pašarinių žaliavų pašarų siuntos.
Iš Ukrainos į Lietuvą šiemet įvežta daugiau kaip 2 tūkst. t maistinių kukurūzų, daugiau kaip 30 tūkst.t grikių kruopų, apie 300 t saulėgrąžų sėklų. Maistui skirtų kviečių įvežta daugiau kaip 15 tūkst. t.
Importuojant maistui skirtus grūdus ir jų produktus, ne mažiau kaip 30 proc. importuojamų siuntų atliekami atitikties patikrinimai, imami mėginiai laboratoriniams tyrimams (pesticidų likučių, pesticido glifosato, mikotoksinų ir sunkiųjų metalų nustatymui).
Jei paimtų mėginių laboratoriniai tyrimai teigiami, yra skelbiamas RASFF (skubus pranešimas), visos ES šalys šį pranešimą mato bei, jei reikalinga, imasi rinkos ribojimo priemonių.