Šalia Švenčionėlių stoties esanti lentpjūvė, kadaise tarnavusi geležinkelių infrastruktūros reikmėms, Lentpjūvės Respublika tapo visai neseniai – prieš trejus metus.
Sustabdžius lentpjūvės veiklą – dabar čia verda alternatyvios kultūros gyvenimas. Koncertai, pasirodymai, spektakliai ir kitos meninės veiklos įprastai vyksta šiltuoju metų laiku, o gruodį, jau trečius metus, ši erdvė pasipuošia kalėdiniais atributais ir miestelio svečius kviečia pasinerti į nuotaikingą šventinį šurmulį.
Atvykę į Kalėdų mugę svečiai galės rasti rankų darbo keramikos, juvelyrikos, tekstilės gaminių, rankų darbo arbatų ar kosmetikos. Taip pat pasigrožėti ir įsigyti į Unesco paveldą įtrauktų unikalių šiaudinių sodų.
Maisto sektoriuje svečiams bus siūlomi naminiai pyragai, vaisinės juostelės, visame krašte pagarsėjusios kepyklėlės kepiniai, ožkos sūriai ar Švenčionėliuose skrudintos kavos pupelės. Lauko zonoje bus galima įsigyti Kalėdinių vainikų, eglučių, šviežiai rūkytos žuvies. Prie laužo bus galima pavalgyti naminio plovo.
Be to, pačioje Švenčionėlių stotyje yra įsikūrusi bendradarbystės erdvė „Šiaurės stotis“, kviečianti svečius Švenčionėlius patirti kitaip. Šiose puikiose, daugiau nei šimtmetį menančiose patalpose įrengtos patogios erdvės kūrybinėms ar darbinėms sesijoms, komandų formavimo užsiėmimams ar tiesiog darbui kitokioje aplinkoje.
Anot „LTG Infra“ vadovo Vyčio Žalimo, šis atvejis – tai puikus pavyzdys kaip keletas iniciatyvių žmonių gali mūsų valdomus objektus paversti bendruomenes buriančiais židiniais.
Tai puikus pavyzdys kaip keletas iniciatyvių žmonių gali mūsų valdomus objektus paversti bendruomenes buriančiais židiniais.
„Lietuvoje mes valdome 94 įvairaus lygio stotis, per kurias kasmet keliauja apie 5 mln. keleivių. Taigi visoje Lietuvoje yra dar daug puikių, didelį potencialą turinčių, tačiau neįveiklintų erdvių, kurios galėtų tapti kažkuo panašiu į Švenčionėlių stotyje įsikūrusią bendradarbystės erdvę ar Lentpjūvės Respubliką, kur gali burtis bendruomenės ir kurtis verslai“, – sako V. Žalimas.
Šiuo metu didžiausios permainos laukia keturių labiausiai lankomų – Vilniaus, Kauno, Šiaulių ir Klaipėdos stočių. Čia, netolimoje ateityje, duris turėtų atverti daugiafunkcinės salės, paruoštos organizuoti konferencijas, grupinius užsiėmimus, įvairius renginius ar net vestuves.
Taip pat siekiama, kad kiekvienoje stotyje atsirastų išskirtinis, originalus, aukštos klasės restoranas su lauko terasa. Nenorintiems rinktis restorano, didelę maisto įvairovę siūlys stotyse įsikūrusios užkandinės, kuriose traukiniautojai ir miestiečiai galės rasti tiek sveiko, tiek greito maisto ar rinktis dienos pietų pasiūlymus.