Atsinaujinus neramumams Irake, užsienio žiniasklaida praneša, kad didžiausia šalies naftos gavybvietė liepsnoja, sukilėliai bando užimti ją. Ekonomistė teigia, kad tokių konfliktų metu naftos kaina rinkoje gali kisti spėriai. Jos teigimu, nereikia tikėtis, kad bus laikotarpis, per kurį rinkos dalyviai galės susivokti. Atvirkščiai, kainos pakis iš karto.
„Nafta – tai rinkų produktas, jos kaina susiformuoja spėriai. Nereikia tikėtis, kad bus laikas, kol rinkos dalyviai suvalgys informaciją. Kaina reaguoja iš karto“, – „Žinių radijo“ laidoje „Ryto espresso“ sako ekonomistė.
G. Gečiauskienė pabrėžė, kad Rusija yra labai svarbi naftos eksportuotoja, todėl rinkų dalyviai į Rusijos – Ukrainos konfliktą žiūri gana atsargiai.
„Ta konflikto nuotaika ir baimė kaba kaip Damoklo kardas virš šitos rinkos ir kurį laiką, tiesą sakant, ir kabės“, – teigia ekonomistė.
Laimės Rusija
Jeigu nafta brangsta dėl situacijos Rytuose, tai gali būti gera naujiena Rusijai, kuri savo naftą galės pardavinėti brangiau, pripažįsta G. Gečiauskienė.
„Rusija net savo biudžetą formuoja pradėdama nuo naftos kainos prognozės. Jų biudžeto perteklius arba deficitas yra suplanuotas būtent remiantis tam tikrai naftos kaina, kuri yra 93 JAV doleriai už barelį“, – atkreipia dėmesį pašnekovė.
„Tiesa, čia yra kitos rūšies nafta, tačiau vis dėlto tai yra gerokai žemesnė kaina negu, kad buvo pastarąjį pusmetį ir, žinoma, kuo ji kyla aukščiau, tuo Rusijos biudžetui yra naudingiau. Ir tuo daugiau lėšų Rusija nusodina į savo rezervo fondą ir gali jas naudoti savo reikmėms. Be jokios abejonės tai yra labai svarbus ir palankus faktorius Rusijai“, – priduria specialistė.
Ekonomistė taip pat primena, kad naftos resursai – riboti, todėl į juos reikia žiūrėti atsakingai.
Visą laidos įrašą galite išgirsti čia.