„Mes esame juos (Rusiją – BNS) informavę jau, kad jei jie įves mokestį, tai ir mes įvesime. Jie neprieštarauja dėl to, tai manau, čia dabar yra tikrai procedūriniai klausimai ir reikalai, kuriuos mes sprendžiame pasitelkę Užsienio reikalų ministeriją (...) Kaip pas mus jau visi moka, taip ir Rusijos vežėjai mokės – pirks vinjetes ir nuo laiko sumokės atitinkamai, nebus lengvatų“, – penktadienį LRT radijui sakė susisiekimo viceministras Algis Žvaliauskas.
Pasak Nacionalinės vežėjų automobiliais asociacijos „Linava“ prezidento Erlando Mikėno, jei Rusija mokestį Lietuvos vežėjams pradės taikyti anksčiau, nei bus suderinta ir pakeista tarpvalstybinė sutartis, dėl analogiškų priemonių taikymo Rusijos vežėjams turės spręsti Vyriausybinė transporto ir tranzito komisija, derindama su Užsienio reikalų ministerija.
A.Žvaliausko teigimu, lieka neaišku, ar naująjį mokestį reikės mokėti jau nuo lapkričio 15 dienos, ar bus numatytas pereinamasis laikotarpis.
„Mes stebime dabar, kaip visgi ta sistema jų veiks, ar čia bus tikrai nuo sekmadienio įvedama ir veiks sustyguotai viskas, ar čia bus dar tik pereinamasis laikotarpis. Pagal paskutinį jų (Rusijos – BNS) raštą, tai lyg tai jie yra apsisprendę, kad bus pusės metų pereinamasis laikotarpis, kadangi tokią sistemą reikia suderinti, nėra taip paprasta, kad čia ji pradėtų veikti“, – LRT sakė A.Žvaliauskas.
Pasak jo, gali būti, kad nauja apmokėjimo už kelius tvarka pirmiausiai bus taikoma tik Maskvos apskrityje, o kituose regionuose bus įvesta tik nuo 2016-ųjų gegužės.
„Ta sistema, kurią dabar diegia Rusija, yra gana sudėtinga, yra apmokėjimas už nuvažiuotus kilometrus ir aš tiktai prisimenu labai gerai, klai Europoje Vokietija ją bandė įdiegti, tai atidėta buvo, jeigu neklystu, iki pusantrų metų (...) Žinios iš Rusijos keičiasi kas pusdienį, pirma informacija buvo, kad už kilometrą mes mokėsime 3,75 rublio, apie 5 centus, tačiau paskutinės žinios sako, kad mokėsime 1,53 rublio, arba truputį daugiau kaip 2 centus“, – LRT radijui sakė E.Mikėnas.
Rusija skelbia įvedanti naują apmokėjimo už federalinius kelius sistemą sunkesniems nei 12 tonų automobiliams. Naująjį mokestį turės mokėti ir Lietuvos vežėjai, kurie dėl Rusijos tranzito į Karaliaučiaus sritį iki šiol naudojosi Lietuvos ir Rusijos tarpvalstybinės sutartyje numatyta lengvata. Ji numato, kad abiejų šalių vežėjai nemoka už kelius kitoje šalyje.
„Mes buvome išskirtinė šalis Rusijos sąraše, o Rusija buvo mūsų sąraše, atleisdavome vienas kitą nuo kelių mokesčio. Buvo tam tikros Rusijoje atkarpos autostradoje, kurios buvo mokamos, tačiau visi keliai nebuvo apmokestinti“, – tvirtino E.Mikėnas.
Dėl tarpvalstybinės sutarties keitimo ir mokesčio Rusijos vežėjams bus tariamasi antradienį pasitarime Užsienio reikalų ministerijoje.
Po Rusijos paskelbtų sankcijų pernai rugpjūtį Lietuvos vežėjų darbo apimtys Rusijoje smarkiai sumažėjo.